Швеция планира следващата седмица да отмени антиковидните ограничения въпреки че все още регистрира рекордни нива на заразяване с коронавирус, предаде Ройтерс.
Властите аргументират решението си с надеждите, че скоро ще бъде постигнат колективен имунитет, основан на поставянето на бустерни дози от ваксини и на преболедуване.
"Време е да отворим Швеция отново", заяви на пресконференция шведската премиерка Магдалена Андершон.
"Пандемията още не е приключила, но навлиза в изцяло нов етап. Ограниченията ще бъдат отменени от 9 февруари", изтъкна Андершон.
Правителственото решение е базирано също така на факта, че все по-малко хора в Швеция развиват тежки форми на боледуване от и че понастоящем експертите знаят повече за коронавируса.
"Броят на заразените остава висок, но най-тежките последици на заразата вече очевидно са зад гърба ни", поясни шведската лидерка.
Отмяна на антиковидните мерки в предишните дни обявиха също така властите на Дания, Норвегия и Финландия.
В Белгия зачестяват призивите за отпадане на противоепидемичните мерки по примера на други европейски страни. Експертите са единодушни, че ограниченията вече са безсмислени, съобщават местни медии.
Според цитираните мнения действащите ограничения са били въведени, когато още се разпространяваше вариантът Делта на вируса. Днес той в страната е изцяло заменен от Омикрон и учените отчитат, че макар броят на заразените на ден да нарасна чувствително, положението в болниците е овладяно.
В медиите се отправят настоятелни призиви за отпадане на ковид сертификатите, а представители на властите изразяват мнение, че обмисляната по-рано задължителна ваксинация повече не е на дневен ред. На заседание вчера, посветено на имунизацията на младежите до 18 години, не бе взето подготвяното решение за масово поставяне на допълнителни дози ваксини в тази възрастова група.
По официални данни около 77 на сто от цялото население на Белгия е имунизирано, а около 57 на сто вече са получили и допълнителна доза ваксина. В последните дни се наблюдава спад от 9 на сто в дневния брой на новозаразените, който наскоро достигна рекорд от 70 хиляди души.
Отчита се ръст от девет на сто за седмица в броя на постъпилите в болница, но той се отразява слабо на бройката на настанените в спешните отделения (432 в цялата страна, повишение от 22 на сто за последната седмица).
Очаква се белгийските власти да обсъдят обстановката и да приемат нови решения на заседание, насрочено за 11 февруари. Цитирани са призиви на вицепремиера Жорж Жилкине, според когото е дошло време за промени и наближава часът белгийците да получат обратно свободите си. Той настоява сертификатите да не се използват дори един ден излишно.
Италианското правителство вчера реши да облекчи някои ограничителни мерки най-вече в училищата. Премиерът Марио Драги обеща през следващите седмици отварянето на страната да продължи, предаде Франс прес.
Решенията, взети от министерския съвет, предвиждат прекратяване на дистанционното обучение за учениците от началния и средния курс, които са ваксинирани или преболедували, независимо колко са учениците с положителен тест в клас.
Детските градини вече ще минават на дистанционен режим при пет деца с положителен тест. Сега това става при едно такова дете.
"Днес се заемаме с присъственото обучение, което винаги е било приоритет за това правителство", заяви на съвещанието Драги. "Отговаряме на нуждите на семействата, които смятат сегашния карантинен режим за твърде сложен и ограничаващ", допълни премиерът.
Драги съобщи, че ваксинационният пропуск за хората с три дози ваксина (или две при онези, които са преболедували) ще стане безсрочен. Досега валидността му беше 6 месеца.
По отношение на туризма правителството реши хората, пристигащи от страни с различни ваксинационни правила от действащите в Италия, да могат да посещават с обикновен здравен пропуск (за който е достатъчен отрицателен тест) хотели и ресторанти, както и всички места, където обикновено се изисква ваксинационен пропуск.
Приетите мерки са насочени към по-голямо отваряне на страната. През следващите седмици ще продължим да се движим в тази посока, обеща премиерът.
"Основавайки се на научни доказателства и наблюдавайки кривата на случаите на зараза, ще обявим срокове за отменяне на действащите рестрикции. Данните за ваксинацията са много окуражаващи. Ние искаме една по-отворена Италия", заяви Драги.
По официални данни близо 88 процента от италианците на възраст над 12 години са ваксинирани (с две дози), а около 34 милиона души (при население от 59,2 милиона) са получили и трета доза.
На заседание в понеделник правителството реши да удължи до 10 февруари изискването за носене на маска на открито и забраната за работа на нощните заведения.
mediapool.bg