Управляващите и опозицията влязоха в спор по чий план се управлява пандемията по време на заседанието на парламентарната здравна комисия в четвъртък, когато на депутатски въпроси отговаряше здравният министър Асена Сербезова.
Бившият здравен министър Костадин Ангелов (ГЕРБ) припомни, че заетостта на интензивните болнични легла е водещ показател в плана на премиера Кирил Петков при вземането на решения за налагане на противоепидемични мерки. Той обяви, че в момента и за страната като цяло, и за София, заетостта на интензивните легла е под 50%, т.е. не би трябвало да има наложени мерки според плана на новото правителство.
От обявяването на плана досега броят на заетите интензивните легла не се е променил – средно 500 и това продължава втора седмица, отчете Ангелов. “Изхождайки от броя на реанимационните легла, които са 1200 на брой, това означава, че в момента са заети по-малко от 50%“, посочи той.
В София средно 223 интензивни легла са заети, а има 550 реанимационни, т.е. в столицата също заетостта под 50%, допълни Ангелов.
Така той стигна до извода, че броят на леглата не е фактор и поиска формулата, по която се смятат.
Сербезова отговори, че данните за интензивните легла са коректно цитирани от Ангелов, но те са само един от факторите за управление на епидемията.
Тя обясни, че освен броят на интензивните легла се мониторират и правят прогнози за 5,10 и 14 ддни и на други показатели като потвърдените случаи по възрастови групи, на заболелия медицинския персонал, тъй като е важно има ли кой да обслужва наличните легла. Следи се също броят на активните случаи, тестовете, хоспитализираните, новопостъпилите пациенти за деня и др.
След този отговор Ангелов заключи, че настоящето правителство не работи по плана “Петков“, а по плана “Ангелов“, когато са проследявани ежедневно 23 показателя, а не само един.
Сербезова отговори, че не е коректно да се говори за план “Ангелов“ и план “Петков“, защото планът е на държавата. Тя посочи, че многократно е казвано, че анализът е мултифакторен и се проследяват множество показатели.
“Да използваме думите приемственост и надгражддане, а не плагиатство“, призова тя и допълни, че няма нищо лошо в това.
Георги Михайлов от БСП се намеси и заяви, че сегашната ситуация не може да се сравнява с миналогодишната, когато хора умираха по стълби на болници.
Това провокира Ангелов да напомни, че вчера Михайлов е призовавал от парламентарната трибуна да не се използва смъртта на жената от Враца за политически цели, а сега прави същото, политизирайки смъртните случаи на хора от миналата година.
mediapool.bg