Кламер БГ - Новини: Частен собственик събаря поредния тютюнев склад в Пловдив

Частен собственик събаря поредния тютюнев склад в Пловдив

България

|
Четв, 25 Авг 2022г. 18:07ч.
Частен собственик събаря поредния тютюнев склад в Пловдив

Сн. Под тепето

Поредният тютюнев склад в Пловдив се унищожава от частния собственик на имота. От общината твърдят, че това е законно, въпреки че и местната власт в лицето на кмета Здравко Димитров, и собственикът "Кепитъл холдинг груп" са уведомени, че тече процедура по даване на статут на паметник на културата на зданието.

Събарянето на склада на пловдивския бул. "Христо Ботев" започна в четвъртък, предаде местният сайт "Под тепето". На мястото се събраха граждани, които безуспешно се опитаха да спрат разрушаването.

Формално сградата не е защитена от закона. От Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) обясниха пред Mediapool, че процесът за това е започнал. Процедурата по оценка на ценноста на склада тече от 3 месеца и даването на статут е било на финален етап.

Законно и набързо

Събарянето на склада е започнало, след като на 18 август лично кметът Здравко Димитров е одобрила план за това. Документът е факт, въпреки че на 16 август, от НИНКН изпращат писмо до местната власт и до собствениците, че внасят в експертния съвет към културното министерство документите за заключителна оценка на сградата като единична недвижима културна ценност. В писмото се казва също, че статутът на зданието ще бъде определен от експертния съвет в рамките на 2 седмици.

Въпреки това общината дава зелена светлина за събарянето на сградата.

Фасадата на склада на бул. "Христо Ботев" в Пловдив. Сн. "Под тепето"

От НИНКН добавят още, че проучването на сградата е започнало преди около 3 месеца. Екипът специалсти от института на няколко пъти не е бил допуснат за огледи на интериора от собствениците.

Въпреки това експертите заключват, че "сградата има висока стойност за опазването на индустриалното наследство и на културната идентичност на Пловдив". Заедно с това е ценен структурен елемент в зона с други съхранени сгради на тютюневата индустрия. Техническото ѝ състояние е добро. Складът на Кочо Попов и братя Михалови е строен през 1917 г. и е сред запазените по-ранни тютюневи складове. Автентичността му е добре съхранена – включително фасадите към бул. "Христо Ботев" и ул. "Екзарх Йосиф" и междуетажната конструкция.

Съгласно предварителната оценка на обекта, изготвена от НИНКН, сградата има качества и предложението е да бъде декларирана като единична недвижима културна ценност от местно значение. Същевременно складът е важен формиращ елемент за създаването на групова недвижима културна ценност Тютюнев град.

Зелената светлина за събарянето на сградата е дадена, въпреки че процедурата по защитата ѝ като паметник на културата е на финала. Сн. "Под тепето"

Експертите препоръчват допустимите намеси в сградата да са само свързаните с нейната консервация и реставрация – на фасадите, покрива, дограмите, така че да бъде запазена автентичността ѝ и да бъдат възстановени декоративните фасадни елементи. "При необходимост може да бъде укрепена, но след съгласуване с НИНКН. Забранени са преизграждането на зданието (разрушаване и създаване на модерна реплика), използването на нетипични материали, поставянето на климатици по фасадите – които биха нарушили оригиналния й вид", пише още в препоръките.

Тенденциозност

"Виждам тенденциозност в момента в тези действия. Опитват се да изпреварят даването на статут на сградата с разрушаването ѝ", коментира на мястото на събарянето директорът на НИНКН арх. Петър Петров. Според него това, че специалистите, правили оглед на сградата, не са били пуснати вътре, "недвусмислено говори за намеренията, които са били вече факт". "Издаването на този план за безопасност (одобрението за събаряне - б. а.) е бързане, да се разруши сградата преди да получи статут. Това е и въпрос на позиция на кмета г-н Здравко Димитров", каза директорът на НИНКН.

Добави, че в сряда е разговарял с кмета Здравко Димитров по казуса. "Казах му много ясно и точно, че кметът на всеки един град, включително по закон, отговаря за опазването на недвижимото културно наследство на територията на града. И то отговаря не само морално, но и по закон. Трябваше този град отдавна да има структура, звено, което да се грижи за богатото културно наследство на града", добави арх. Петров.

От НИНКН казват още, че преди да изпратят писмо за конкретната сграда на 16 август, общината е била уведомена, че за нея тече процес на предварителна оценка и режими за опазване. Това е станало на 5 ноември 2021 г., когато е изпратено писмо, което касае и други сгради в Тютюневия град.

Не е ясно какво ще се прави

Към момента не е ясно какви са плановете на собствениците на имота, които инвестират в строителни проекти. "Кепитъл Холдинг Груп" притежава съседния на съборения тютюнев склад търговски център - "Кепитъл Сити Център". Той също е на територията на Тютюневия град. Компанията е собственик и на още няколко имота в района, става ясно от сайта ѝ.

Експертите препоръчали сградата да получи статут на паметник от местно значение. Сн. Под тепето

От него се вижда, че дружеството инвестира в строителство основно в Пловдив.

Mediapool не успя да се свърже с "Кепитъл Холдинг Груп" за коментар. Телефоните на дружеството бяха изключени.

Това е поредният разрушен тютюнев склад в центъра на Пловдив. За да се спре изчезването на индустриалните сгради, НИНКН и Министерството на културата обещаха да обявят целия комплекс за групов паметник на културата. Така и сгради, които нямат статут, ще бъдат защитени. Процедурата била завършена, но от община Пловдив не съдействали на НИНКН да уведоми собствениците на имоти в Тютюневия град за предстоящото му обявявяне за паметник на културата. Това на практика блокира процедурата. А междувременно сградите изчезват.

mediapool.bg