Кламер БГ - Новини: Част от дълговете на българите няма да се погасят по давност

Част от дълговете на българите няма да се погасят по давност

България

|
Четв, 30 Март 2023г. 16:45ч.
Част от дълговете на българите няма да се погасят по давност

Част от дълговете на българите няма да се погасят по давност

Част от дълговете на българите, по които вече са започнали изпълнителни производства, няма да бъдат погасени по давност. Това реши със свое тълкувателно решение Върховният касационен съд в четвъртък.

Погасителната давност няма да тече докато трае процесът за прибиране на дългове по дела на съдебните изпълнители, образувани до 26 юни 2015 година. Тогава бе прието друго тълкувателното решение на ВКС, което имаше за цел да отстрани противоречия в практиката на съдилищата.

Решението на върховните съдии не засяга всички дългове преди юни 2015 година. Става дума само за онези дългове, по които вече са предприети действия от частните и държавните съдебни изпълнителни

Ако, например, изпълнителното дело е образувано през 2011 година и още не е приключило досега по различни причини, дългът продължава да стои

Това е изключение от общия принцип за абсолютната погасителна давност на дълговете, която е 10 години.

Няма данни за общия размер на дълговете от онзи период, по които още се водят дела и ще бъдат засегнати от решението. До 2015 година частните съдебни изпълнители образуваха десетки хиляди изпълнителни дела за дългове, предизвикани от световната икономическа криза, която удари България през 2009 година.

Само през 2015 година Камарата на частните съдебни изпълнители (ЧСИ) отчете, че са събрани 1.025 млрд. лв. неплатени дългове, от които 120 милиона лева са държавни вземания. В този период рекордна беше 2012 година, когато бяха образувани 220 000 дела срещу длъжници, докато през 2015 година те намаляват до 24 000.

ВКС стъпва върху практиката на Европейския съд по правата на човека, като се позовава на решенията по делата “Петко Петков срещу България“ и “Вълкова срещу България“.

Осмина от върховните съдии подписват новото тълкувателно решение с особено мнение. Те заявяват, че не може да се приема тълкувателно решение за тълкуване на друго тълкувателно решение.

Според тях това създава възможност за обезсмисляне на задължителната сила на тълкувателните решения на ВКС и ще доведе до “безкрайна спирала от тълкувателни решения по тълкуването и прилагането на една и съща законова разпоредба“. Те допълват, че решението на мнозинството е с потенциал да подкопае правната сигурност.

mediapool.bg