Кламер БГ - Новини: "Хартиената коалиция" се пренесе в ЦИК. Цветозар Томов отказва да е говорител на комисията

"Хартиената коалиция" се пренесе в ЦИК. Цветозар Томов отказва да е говорител на комисията

България

|
Пон, 20 Фев 2023г. 19:01ч.
"Хартиената коалиция" се пренесе в ЦИК. Цветозар Томов отказва да е говорител на комисията

"Хартиената коалиция" между ГЕРБ, ДПС и БСП от последния парламент, която обезсмисли машинния вот, се пренесе в Централната избирателна комисия (ЦИК). С гласовете на издигнати от трите формации членове на комисията, както и на двама от "Има такъв народ", бе взето решение на предстоящите парламентарни избори резултатите от машинния и от хартиения вот да не се записват поотделно в протоколите на секционните комисии. Така няма да може да се прави контролно засичане между обобщените данни от устройствата и вписаното в протокола и се оставя вратичка за незасичане на грешки и дори манипулации.

Решението предизвика скандал по време на заседанието на комисията, а Цветозар Томов (издигнат от "Демократична България") предупреди, че то създава риск за честността на вота и се отказа от поста говорител на комисията.

Макар на пръв поглед решението да изглежда като детайл, то е значимо. С него ЦИК на практика "надгражда" приетото от ГЕРБ, ДПС и БСП превръщане на машините за гласуване в обикновени принтери за нов вид хартиена бюлетина, която да се брои на ръка, както се прави и с традиционната хартиена бюлетина.

Скандалът в ЦИК

В понеделник по време на заседанието на ЦИК предложението да се вписва само общият брой на резултатите, независимо дали е гласувано с бюлетина или с машина, беше направено от номинирания от БСП Емил Войнов. Цветозар Томов подчерта, че това предложение създава риск за сигурността и честността на вота, защото не осигурява възможност за сравняване на двата вида гласуване и няма да могат да се установят и отстранят грешките при попълването на протоколите.

Преди гласуването издигнатата от "Изправи се! Мутри, вън!" Росица Матева предложи все пак в протокола да има три отделни графи – гласове от традиционните хартиени бюлетини, гласове от машинните бюлетини и общ брой гласове от двата вида гласуване.

Томов подкрепи предложението на Матева като добави, че секционните комисии така или иначе ще броят различните бюлетини поотделно и няма да бъдат натоварени излишно, ако се отчитат гласовете отделно.

Представителите на ГЕРБ, ДПС и БСП развиха тезата, че вписването на броя бюлетини поотделно щяло да затрудни секционните комисии и да увеличи възможностите за грешки при събирането на общите данни.

По време на споровете по темата издигнатият от ДПС Ерхан Чаушев нападна председателя на ЦИК Камелия Нейкова, че му "изключва телефона", вероятно имайки предвид микрофона.

В крайна сметка предложенията на Матева бяха отхвърлени, а проектът на Войнов за записване на данните от машините и от хартиения вот в една графа – бе приет. Против бяха само четирима членове на ЦИК - Камелия Нейкова (предложена от ИТН), Росица Матева (издигната от ИБГНИ), както и номинираните за членове на ЦИК от ДБ Цветозар Томов и Любомир Георгиев.

"За" бяха деветимата членове на ЦИК, издигнати от ГЕРБ, ДПС и БСП. Към тях се присъединиха и двама от ИТН - Елка Стоянова и Любомир Гаврилов. Без тяхната подкрепа предложението нямаше да мине, защото по закон, за да бъде взето решение, трябват гласовете на поне 10 членове.

След това Томов заяви, че при това положение няма как повече да заема пост говорител на ЦИК и се отказва от него.

Къде е проблемът?

Допреди последните промени в Изборния кодекс, на няколко последователни предсрочни вота в секциите с над 300 избиратели се гласуваше само с машини, които принтираха разписка за всеки вот. Тогава за официален резултат се смятаха не отделните разписки, а обобщените данни, които устройствата даваха в края на изборния ден. Те съдържаха общ брой гласове, както и данни по партии и преференции. Така възможността за човешки грешки при събирането на резултатите бе сведена до минимум, а ЦИК няколко пъти взе решение и за броене на контролните разписки като възможност за сверяване на данните.

В 48-ото Народно събрание обаче ГЕРБ, ДПС и БСП решиха, че искат да върнат в големите секции смесеното гласуване – и с хартия, и с машина. Те обаче не се спряха до това да има и хартия, и два отделни протокола – един от машината и един от ръчното броене на хартиените бюлетини, а решиха да обезсмислят машинния вот. Това стана като бе създаден нов вид хартиена бюлетина – от машинно гласуване, която всъщност е предишната разписка. "Хартиената коалиция" реши и двата вида бюлетини да се броят на ръка, а досегашните обобщени протоколи от машините да не се използват.

Във времето назад, например на изборите през април 2021 година, е имало смесено гласуване в секциите с над 300 избиратели. Тогава в протоколите изрично бяха записвани в отделни графи за машинно и за хартиено гласуване гласовете за партии, както и преференциите.

Със сегашното решение на ЦИК обаче бе предприет друг подход – протоколът да не предоставя данни отделно за машинното гласуване и за хартиеното, а в него да се записват директно сумираните резултати по партии и коалиции. С това се пресича възможността ЦИК да вземе решение доскорошните обобщени протоколи от машините все пак да се принтират и да се ползват и прилагат към протокола като контрола, която да показва дали има грешка в ръчното броене на "бюлетините от машинното гласуване" – ако няма би следвало данните в протокола да съвпадат с тези от обобщените данни на устройството.

Подобно решение щеше да е логично на фона на предишните решения на ЦИК за ръчно броене на разписките като контрола на данните от обобщения протокол на машината.

mediapool.bg