Френското правителство започна днес да вдига ограниченията, свързани с коронавируса, за да облекчи малко всекидневието на французите, като същевременно каза, че остава бдително, в момент, когато натискът върху болниците остава силен, предаде Франс прес.
След други европейски страни като Великобритания и Дания, Франция на свой ред смекчава ограниченията, следвайки двуетапен график, обявен в края на миналия месец.
От днес носенето на маски вече не е задължително на открито, ограниченията върху капацитета на местата, които приемат седяща публика (стадиони, културни заведения и други), са вдигнати и дистанционната работата вече не е задължителна, а само препоръчителна.
След две седмици, на 16 февруари, нощните заведения, затворени от 10 декември, ще може отново да отворят. Тогава ще бъдат разрешени концертите с правостояща публика. Ще бъде позволена консумацията на храни и напитки на бара, на стадионите, в кината и в транспорта.
Френското правителство не поставя премахването на тези ограничения в зависимост от развитието на епидемичната обстановка. Според властите заплахата от Омикрон вече е ограничена, тъй като той е по-малко опасен от предишните коронавирусни варианти, макар и много по-заразен, отбелязва АФП.
"Трябва да останем бдителни, защото натискът върху болниците остава силен", каза президентът Еманюел Макрон в публикувано снощи онлайн интервю за регионалния вестник "Воа дю Нор". Той подчерта, че "тези, които смятат, че сме напът да приключим с епидемията, се лъжат".
Тази сложна ситуация в болниците обяснява защо Франция не стига толкова далеч, колкото Дания и Англия, където ваксинационните пропуски бяха отменени.
"Нивото на запълване (на интензивните отделения) е много по-ниско от това във Франция", обясни пред сенаторите Жан-Франсоа Делфреси, председателят на Научния съвет, консултиращ правителството за епидемията.
Според него за тази разлика има много причини, включително по-ниският процент на ваксинираните във Франция сред най-възрастните и най-застрашените.
mediapool.bg