Папа Франциск каза на патриарх Неофит, че много е искал да се види с него след срещата папа Йоан Павел II с предишния глава на Българската православна църква Максим по време на първото посещение на Епископ на Рим в България. Той допълни, че следва стъпките на т.нар. български папа свети Йоан XXIII, който през годините, прекарани в страната ни се е привързал към този "простодушен и добър" народ, оценявайки неговата честност, трудолюбие и достойнство в изпитанията.
Това стана по време на срещата на двамата духовни водачи в неделя в рамките на двудневната визита на папа Франциск в България. В нея участваха и представители на висшия клир, както и Симеон Сакскобургготски.
От Българската православна църква отказаха общи богослужения или молитви с католическите свещеници, защото канонът не й позволявал това.
След това Светият отец се помоли в патриаршеския храм "Александър Невски", направи обръщението си към света, ръкува се с дошлите да го видят и изнесе неделната молитва "Царица Небесна". Хората му целуваха ръка и му поднасяха подаръци и той ги благослови.
В словото си пред висшия клир на Българската православна църква, разпространено от Светия Синод, папата посочва, че контактите на Ватикана с БПЦ са се умножили и изразява убеждението си, че "с Божията помощ и във време, в което Провидението реши, тези контакти ще могат да въздействат положително върху много други аспекти на нашия диалог".
"Междувременно сме призвани да вървим и да действаме заедно, за да дадем свидетелство на Господ, по-специално служейки на най-бедните и забравени братя, в които Той присъства. Икуменизмът на бедния", допълва понтификът.
Както и в словото си с президента, папа Франциск отбеляза делото на светите братя Кирил и Методий, "които са ни свързвали още от първото хилядолетие и чиято жива памет в нашите Църкви остава като източник на вдъхновение, защото, въпреки несгодите, те поставиха на първо място благовестието на Господ, призива към мисия".
"Кирил и Методий, византийци по култура, имаха смелостта да преведат Библията на език, достъпен за славянските народи, така че божественото Слово да предшества човешките думи. Тяхното смело апостолско дело остава за всички образец за евангелизация. Една област, която ни изпитва в благовестието, е тази на младите поколения. Колко е важно, като уважаваме съответните традиции и особености, да си помагаме и да намираме начини да предаваме вярата на език и във форми, които да позволяват на младите да изпитат радостта от един Бог, Който ги обича и ги зове! В противен случай ще бъдат изкушавани да се доверяват на многото измамни сирени на консуматорското общество", допълва главата на Римокатолическата църква.
Радваме се, когато чуваме Ваши силни думи в защита на християнските корени на Европа и предупреждения за опасностите, ескалиращи до откровено богоборчество и физическо преследване на християни в собствените им страни, казал на свой ред патриарх Неофит, цитиран от Светия Синод.
"Добре дошли в земите, носителки на наследството на светите равноапостолни Кирил и Методий, на свети княз Борис-Михаил Покръстител, на свети Климент Охридски и на много други Божии светци и угодници, благодарение на чието просветителско дело през IX-ти и X-ти век християнството се разпространи в Европа и отвъд нейните предели", посочва Неофит.
"Само след 17 години Вие сте вторият папа, който идва в България, което няма как да си обясним освен като наистина специално отношение. Вашето желание да ни посетите в Светия Синод възприемаме като израз на уважение към Българската Православна Църква. Уверяваме Ви, че уважението е взаимно", допълва българският духовен лидер..
Той уверил, че "стараем се да опазваме Църквата, която е "без петно, или порок, или нещо подобно” (Еф. 5:27) и полагаме всички усилия да не допускаме компромиси с вярата". "Радваме се всеки път, когато научаваме, че и други духовни водачи споделят сходни на нашите убеждения", казва още главата на Българската православна църква.
Патриархът е уверил папата, че "ние винаги сме се молили за единството на света в Христа, защото единни християните ще са по-силни".
"Животът на Църквата се направлява от нашия Господ Иисус Христос. Ако Бог е допуснал нещо да се случи, то Той знае защо го е допуснал и очаква и ние да разберем защо. Ние, Българската православна църква, сме твърдо убедени, че по отношение на вярата компромиси не може и не бива да има", заявил още Неофит.
Папа Франциск и патриарх Неофит си размениха подаръци. Дарът на Светия отец е богато инкрустирана книга, посветена на Св. Павел, с кръст със скъпоценни камъни върху корицата.
Българският патриарх поднесе картина на храм-паметника "Св. Александър Невски”.
Към тази катедрала се отправи след срещата папата, където се помоли през иконостаса на "Св Св. Кирил и Методий". След това той направи традиционното си обръщения към свето от центъра на София.
"Христос живее, той е нашата надежда и най-прекрасната жизненост на този свят", каза Франциск на вярващите.
"Скъпи братя и сестри, Христос Воскресе! С тези думи от древни имена по тези български земи християни, православни и католици си разменят пожелания. Те изразяват победата на Исус Христос над смъртта. Те са свидетелство за нашата вяра“, заяви папа Франциск.
"Това, което искам да ви кажа, е, че Христос живее, той е нашата надежда и най-прекрасната жизненост на този свят. Всичко, което Той докосва, става ново и се изпълва с жизненост. Той живее и те иска жив, Той е в теб, Той е с теб и не те изоставя никога, колкото и да се отдалечиш, Той върви с теб. До теб е Възкръсналият, който непрекъснато те зове и те очаква, за да започнеш отначало. Него никога не Го е страх да започне отначало. Той винаги ти дава ръка, за да започнеш отново. Когато се чувстваш стар и преуморен от тъга, имаш страхове, съмнения и провали, Той ще бъде там, за да ти даде отново надежда. Той живее, Той те иска жив и върви редом с теб“, каза още Светият отец.
"В историята на църквата и в България е имало пастири, които са се отдалечили от светостта на живота. И тук искам да припомня светия пастир – свети Йоан XXIII, той е живял тук. Тук той се е научил да цени традицията на източната църква, установявайки отношения на приятелство с другите вероизповедания. Трябва да благодарим на тази земя за мъдрата и вдъхновяваща интуиция на добрия папа“, посочи папа Франциск.
"Намираме се близо до църквата "Св. София“ и катедралния храм "Св. Ал. Невски“, където се помолих в спомена на св. св. Кирил и Методий. В желанието да демонстрирам отношение и обич към тази църква, имах радостта да прегърна преди малко моя брат – Негово Светейшество българския патриарх Неофит, както и митрополитите от Св. Синод“, каза още Светият отец.
"Сега се обръщаме към блажената Дева Мария, за да помогне тя да продължим да се разпознаваме взаимно като деца на един и същ баща“, допълни той.
След обръщението си папата напусна огражданията и се смеси с присъстващите на молитвата. Те му целуваха ръка,приемаха благословията му и му поднасяха дребни подаръци.
След това бе изнесена неделната молитва "Царица Небесна". Над 100 милиона вярващи в целия свят проследиха проповедта.
mediapool.bg