Над 12 хиляди души се стекоха в центъра на София в неделя, за да приветстват папа Франциск по време на обиколката му с папамобила, по данни на МВР. Част от тях преди това се включиха в неделната му молитва пред храма "Александър Невски", но кулминацията беше силното му слово срещу отчаянието, изкушението по миналото и носталгията и сивия прагматизъм на живота при отслужването на света литургия в центъра на столицата.
Много от дошлите да чуят думите на Светия отец бяха чужденци.
Онези от хората, които бяха успели да заемат по-предни позиции по маршрута на папамобила, се ръкуваха с Негово светейшество, получиха благословията му и дори си направиха селфита с него.
Програмата на първия ден от визитата на понтифика започна с разговор с премиера Бойко Борисов, който го посрещна на летище София. Борисов заяви, че посещението на Светия отец е голяма реклама за България и подкрепа на политиката й за Западните Балкани. Премиерът разчете идването на втори глава на Римокатолическата църква у нас за втори път за 17 години след визитата на Папа Йоан Павел ІІ като знак, че демократичните промени са необратими.
След срещата си с държавния глава Румен Радев, папата говори пред събралото се пред президентството множество и отправи три послания към България – да се справи с предизвикателствата на "демографската зима", която като ледена завеса се е спуснала над Европа и страната ни и да провежда политики, които да задържат младежите у нас, вместо да емигрират; да е гостоприемна с мигрантите, и все така да е мост между Изтока и Запада и да съжителстват добре религиите.
Общи молитви и литургии с Българската православна църква не се проведоха заради съпротивата на Светия Синод, обяснил отказа си от съвместни богослужения с канона на източното православие. Духовните водачи на Римокатолическата и Българската православна църква размениха топли думи, но разделението от преди близо 1000 години на двете течения на християнството пролича най-вече от страна на патриарх Неофит. Папата отбеляза напредъка в отношенията на двете църкви и това, че са призвани да служат заедно ан най-бедните. Неофит отвърна, че "ние винаги сме се молили за единството на света в Христа, защото единни християните ще са по-силни".
Почит към Кирил и Методий и българския папа
Във всичките си слова папа Франциск по различен начин отдаде почит на делото на светите братя Кирил за превеждането на Библията на език, достъпен за славяните, както и за евангелизацията в региона. По същия начин успя във всяка от речите си да отбележи и работата в България на апостолическия делегат Анджело Джузепе Ронкали, който става т.нар. български папа Йоан ХХІІІ.
Накрая пред събралото се хилядно мнозинство, сред които и много православни, разпознали общи елементи от литургията в центъра на София, папата отправи изключително силни послания и отбеляза, че визитата му се случва точно в седмицата след Възкресението Хистово. Час и половина продължи светата неделна литургия, в която участваха и българските католически епископи - Христо Пройков и Георги Йовчев, а католиците се причестиха.
По време на литургията Светият отец каза: " Господ не очаква идеални ситуации и вътрешни разположения. Той ги създава. Не чака да се срещне с хора без проблеми, без разочарования, грехове. Самият той беше изправен пред греха и разочарованието. Братя, Господ не се уморява да ни призовава. Силата на любовта преобръща всяка прогноза и знае как да се започне отново“.
Да не се обезкуражаваме
Понтификът припомни как Иисус призовал Петър да остави работата на рибар, за да стане рибар на човеци.
"Тежестта на страданието, разочарованието, дори предателството са се превърнали в тежък камък, който трудно би паднал от сърцата на учениците. Те все още са ранени от тежестта на болката и вината. Благата вест за Възкресението все още не се е вкоренила в сърцата им. Господ знае колко силно за нас е изкушението, да се върнем към нещата от миналото“, каза още папа Франциск.
"Затова ще искаме да си върнем нещо от онова, което сме пожелали да оставим пред опита ни за провал над болката и дори на факта, че нещата не са така както сме се надявали винаги се появява едно много тънко и опасно изкушение, което ни кара да се обезкуражим и да махнем с ръка. Това е психологията на гроба, която оцветява всичко в примирение и ни кара да се привържем към сладникавата тъга, която като червей разяжда всяка надежда“, допълни още папата.
Той проведе службата с подарения му часове по-рано от премиера Бойко Борисов златновезан омофор – лентата, символизираша епископската власт. Внимание върху този детайл обърна самият Борисов с пост във Фейсбук.
Бог призовава, изненадва и обича
Папа Франциск посочи в литургията си, че най-голямата заплаха, която може да се вкорени в една общност, е сивият прагматизъм на живота, което на пръв поглед изглежда всичко нормално, но където действителност вярата се изпарява и дегенерира в дребнавост.
Бог призовава, Бог изненадва, Бог обича, каза още Светият отец. По думите му Бог е Господ на изненадите. Той ни призовава не само да се изненадваме, но да постигнем изненадващи неща. Една от най-големите болки и пречки, не се корени в това да разберем, че Бог е любов, а в акта, че сме започнали да го възвестяваме и свидетелстваме по начин, че за мнозина това не е Неговото име. Бог е любов, която обича, дарява себе си, допълни Франциск.
Той бе приветстван от монсиньор Христо Пройков, който е апостолически екзарх и председател на Епископската конференция на Католическата църква в България.
От името на Католическата църква в България той му подари копие от иконата на Света Богородица от Несебър, която монсиньор Ронкали винаги е носил със себе си.
"Свети Папа Ронкали, преди да напусне България, заменя името на титулярната си епископия с името на българския град Несебър и запазва тази титла до назначаването си за патриарх на Венеция”, каза монсиньор Христо Пройков.
Визитата на главата на Римокатоличската църква продължава в понеделник
с посещение на бежански център и даване на първо причастие на деца в град Раковски, където е съсредоточена българската католическа общност, наброяваща общо 58 хил. души.
Чуждите медии за визитата
Именно темите за миграция, диалога и мира са сред темите на апостолическото посещение на папата в България и в Северна Македония, за където той ще отпътува във вторник сутринта за еднодневна визита
Италианският в. "Авенире" посочва в статия, посветена на папското пътуване, че Франциск е склонен да привилегирова географските и църковни периферии, да насърчава екуменическия и междурелигиозен диалог и да съгражда мир. Визитата в България и Северна Македония съдържа от всички тези съставки, плюс още два елемента, които се открояват особено в неговите проповеди и изказвания в последно време, а именно драмата на бежанците и на мигрантите и опасността, идваща от бесния национализъм, посочва изданието.
В. "Джорнале" отбелязва, че броени дни след като папата разкритикува конфликтния национализъм, който изгражда стени, и дори води до расизъм и антисемитизъм, той посещава България и Северна Македония и ще е важно какви ще са неговите думи, изречени там в навечерието на изборите за Европейски парламент, на които ще се следи как ще се представят националистическите и популистките партии.
В. "Кориере дела сера", цитиран от БТА, припомня, че критиката срещу конфликтния национализъм от страна на папата бе отправена на 2 май пред участниците в пленарната асамблея на Папската академия за социални науки. Тогава папата каза още, че начинът, по който една страна посреща мигрантите, изразява нейната визия за човешкото достойнство, допълва Франс прес и припомня, че визитата на папата в България предвижда и посещение в център за прием на бежанци.
Агенция АНСА припомня, че това е четвъртото пътуване зад граница за Франциск за годината. Радио Ер Еф И припомня, че тази година папата посети Панама, Абу Даби и Мароко, а сега отива на "среща с православните". Пътуването се вписва в желанието на Франциск да се срещне с католическото малцинство в България, но също така и да затвърди диалога с православния свят. Визитата идва обаче в момент, в който самото православие в Европа е обхванато от голямо напрежение, свързано с украинската криза. Църквите трябва да изберат дали да останат в орбитата на Москва или да се поставят под крилото на Константинопол, допълва Ер Еф И.
Сайтът "Ватикан нюз" пък припомня визитата преди 17 години на друг папа в България - Свети Йоан Павел Втори. "Цяла Европа - Западна, както и Източна, очакват общ ангажимент от католиците и православните в защита на мира и справедливостта, на човешките права и на културата на живота", каза преди 17 години Йоан Павел Втори на тогавашния патриарх Максим, припомня сайтът.
В. "Стампа" съобщава, че потегляйки за България и Северна Македония, папа Франциск гледа още по на изток в Европа и не забравя драмите на Украйна, която днес е сцена на война и на вътрешни междурелигиозни разделения. Франциск реши да покани във Ватикана на 5 и 6 юли върховния архиепископ, членовете на постоянния синод и митрополитите на Украинската гръко-католическа църква, допълва изданието.
mediapool.bg