Фойерверки, бомбички и пиратки в София ще могат да се ползват само с разрешение на районния кмет. Новите правила за
използването на пиротехнически средства влизат в сила от началото на 2022 г.
Причината за въвеждането им са многобройни сигнали и оплаквания от жители в различните квартали за неконтролируеми гърмежи в междублоковите пространства по всяко време на денонощието, което създава огромен стрес. Това обяви на на брифинг председателят на Столичния общински съвет (СОС) Георги Георгиев в присъствието на представители на организации за защита правата на децата с аутизъм.
По думите му зад идеята, която е на групата на ГЕРБ-СДС в СОС, са застанали общинските съветници от всички политически сили - БСП, "Демократична България" и "Патриоти за София".
Плановете са през втората половина на януари 2022 г. да се приемат промените в Наредбата за обществения ред на територията на Столичната община във връзка с използването на пиротехнически средства.
Промените в наредбата
Промените в наредбата предвиждат пиротехнически средства от категория "Ф2" и "Ф3", като фойерверки тип „римски свещи“, бомбички и пиратки да става само с разрешение на районния кмет.
Желаещите да използват пиротехнически средства на свое фамилно или фирмено парти трябва да подадат заявка за това 10 дни преди събитието в районното кметство. Районният кмет разглежда заявлението и решава дали да разреши употребата им, обясни Георгиев.
Забранява се използването на пиротехнически средства в близост до училища, детски градини, религиозни храмове, лечебни заведения, социални домове и междублокови пространства, предвиждат още промените в наредбата.
Не се предвижда забрана единствено за използване на продукти от най-безопасната категория „Ф1“, като бенгалски огъннапример.
Санкции за нарушителите
Предвидени са и глобите за нарушителите. Те ще са от 500 до 2000 лева за физически лица, а за юридически - от 3000 до 10 000 лева.
Контролни органи по наредбата се предвижда да бъдат МВР чрез специализираните си звена, както и Столичният инспекторат и структури на общината, каза Георгиев.
Той обясни, че целта на промените в наредбата е да има ясен регламент, по който районните кметове могат да преценят дали да дадат разрешениеза използването на пиротехника.
Възприели сме положителния опит на Австрия, Дания, Нидерландия, Хърватия и Словенияпри промените в нормативния документ, каза председателят на СОС.
Той съобщи, че има и петиция, подписана от над 15 000 граждани във връзка с необходимостта от предприемане на мерки в тази посока.
Страдат децата от аутистичния спектър, които по данни на съответните организации в столицата са над 5000.
Подкрепа е заявена и от фондация "Четири лапи" поради прякото влияние на пиротехническите средства върху домашните животни.
mediapool.bg