Кламер БГ - Новини: Украински генерали са за това отбраната на Бахмут да продължи

Украински генерали са за това отбраната на Бахмут да продължи

Война в Украйна

|
Пон, 06 Март 2023г. 15:27ч.
Украински генерали са за това отбраната на Бахмут да продължи

Украински генерали са за това отбраната на Бахмут да продължи

Украинският президент Володимир Зеленски е обсъдил ситуацията в обсадения Бахмут с висши командири и двама високопоставени генерали са се обявили за продължаване на отбраната на източния град срещу руските сили, предаде Ройтерс, като се позова на канцеларията на държавния глава.

Главнокомандващият въоръжените сили Валерий Залужни и Олександър Сирски, началникът на Сухопътни войски, са се изказали "в подкрепа на продължаването на отбранителната операция и допълнително заздравяване на (украинските) позиции в Бахмут", се казва в изявлението, публикувано на сайта на президентската администрация.

Украйна "вероятно предприема ограничено тактическо изтегляне в Бахмут"

Украйна "вероятно предприема ограничено изтегляне в Източен Бахмут", пише "Гардиън", като цитира американския Институт за изследване на войната.

Според него по-специално може би става дума за "оттегляне с бой" на войски на Киев, но анализаторите от института допълват, че все още е твърде рано да се даде точна оценка дали става дума за цялостно изтегляне на украинските подразделения от града.

Институтът отбелязва, че провалът на Москва да спази графика си по отношение на превземането на Бахмут вероятно ще доведе до все по-голямо недоволство сред най-ревностните поддръжници на войната в Русия.

"Индипендънт" цитира публикация в социалната мрежа Телеграм на "Рибар" (на рус. "Рыбарь"), руски военни блогъри, близки до руската армия, в която също се твърди, че украинските подразделения се изтеглят от някои части на града. "Украинските въоръжени сили се изтеглят от централните и западните райони на Бахмут. Тези усилия имат за цел единствено да се спечели време и да бъдат забавени руските подразделения, колкото се може повече. Битката за Бахмут е към края си", посочват блогърите.

"Индипендънт" отбелязва, че твърденията им не могат да бъдат проверени.

Вестникът коментира, че украинските официални представители са се зарекли да продължат да бранят "крепостта" Бахмут, където се водят едни от най-ожесточените и кръвопролитни боеве от началото на войната. Изданието допълва, че независимо от тези изявления на Киев дори западните поддръжници на Украйна смятат, че руската армия и бойците на частната военна компания "Вагнер" са взели надмощие в битката за града.

"Дейли телеграф", който също цитира анализа на Института за изследване на войната, отбелязва, че може би украинските войски се готвят за организирано изтегляне с бой от града, докато на този фон руските войски се опитват да ги обкръжат и да превземат Бахмут.

Изданието също цитира данни от руски военни блогъри, както и от западни разузнавания, според които руските войски са напреднали в разрушения Бахмут, но украинските специални части в града контраатакуват.

Поначало анализаторите не отдават особено стратегическо значение на Бахмут, макар че превземането му ще повиши значително бойния дух на руските войски. Освен това, ако Русия успее да овладее града, това ще бъде първата победа на бойното поле на Владимир Путин от близо година, отбелязва "Дейли телеграф".

"Ню Йорк таймс" помества репортаж за битката за Бахмут, основан на свидетелските разкази на свой екип, който е бил допуснат до фронтовата линия при войниците от 79-а десантно-щурмова бригада на украинската армия.

В разказа се описва, че за града се водят ожесточени и кръвопролитни окопни боеве, напомнящи ужасите на позиционната война по време на Първата световна война.

Изданието помества и оценка от февруари на американския Център за стратегически и международни изследвания, според който въпреки ожесточените боеве тази зима Русия е успяла да превземе от септември досега едва около 400 кв. мили (ок. 1000 кв. км) на целия източен фронт.

Падането на Бахмут няма непременно да означава, че Русия е обърнала хода на войната

Министърът на отбраната на Съединените щати Лойд Остин заяви днес, че източният украински град Бахмут има повече символично, отколкото оперативно значение и не означава непременно, че Москва си е върнала инициативата на бойното поле, съобщи Ройтерс.

"Мисля, че той (Бахмут) има по-скоро символична стойност, отколкото стратегическа и оперативна", заяви Остин пред журналисти по време на посещението си в Йордания и допълни, че не би прогнозирал дали и кога Бахмут ще бъде превзет от руските сили.

"Падането на Бахмут няма непременно да означава, че руснаците са променили хода на борбата", добави американският министър.

Русия е атакувала няколко пъти Украйна по въздух през нощта

Русия е извършила няколко въздушни нападения срещу Украйна през нощта, казаха представители на украинските власти, цитирани от ДПА.

Свалени са 13 от общо 15 безпилотни летателни апарата, изпратени от руската армия.

"Дроновете са излетели от север", каза говорителят на украинските военновъздушни сили Юрий Игнат.

Източният град Краматорск, който е под украински контрол, е бил основната мишена на нападението.

"Ракетните атаки през нощта унищожиха училище и причиниха щети на 15 жилищни сгради", написа във Фейбсук кметът на Олександър Гончаренко. Той добави, че няма загинали или ранени.

Украински завод произвежда малки метални бункери за войските на фронта

Част от работниците в стоманодобивния завод в град Кривой Рог, Централна Украйна, са се заели с производството на метални бункери за войските на фронта. Проектът е по инициатива на компания "Метинвест", а служители на предприятието казват, че се радват да допринесат за съпротивата срещу руската инвазия, предаде Асошиейтед прес.

Засега работниците сглобяват материали в подземни убежища по проект от съветско време. В Запорожка и Донецка област, както и в други украински региони, вече са изпратени 123 метални бункера.

Всяко убежище е с размери два на шест метра и за построяването му са необходими близо два тона стомана. Бункерите са изградени така, че да могат да издържат срещу снаряди с калибър до 152 милиметра. Освен това всеки от тях е оборудван с шест легла, както и с място за поставяне на преносима печка и двоен под, който може да се използва за съхранение на оръжия.

В екипа в стоманодобивния завод участват 40 души и въпреки че производството на една конструкция по принцип отнема 165 часа труд, работниците успяват да правят по един бункер на ден.

mediapool.bg