Между 20 000 и 30 000 руски войници са убити или ранени в опита за завземане на украинския град Бахмут, продължаваща вече половин година, по данни на западни официални източници. Според тях епическият характер на битката за града е несъизмерим със стратегическото му значение.
Но след повече от шест месеца тежки, ужасяващи битки, бъдещето на Бахмут все още виси на косъм, предаде Би би Си.
До войната в Бахмут живееха около 70 хиляди човека. След това около 90% от населението напусна. Сега това е малкият административен град в Донбас е пустош от разрушени сгради и дървета. Дори ако успее да го окупира, Русия ще спечели малко, но ще загуби много, според западни представители.
За Украйна, битката за Бахмут е "уникална възможност да се убият много руснаци", казва един от източниците от Би Би Си.
Украинската армия също плаща висока цена, макар че западните официални лица отхвърлят числата, цитирани във вторник от руското министерство на отбраната. Военният министър Сергей Шойгу написа в Телеграм, че Украйна е загубила 11000 войници само през февруари.
"Безразличието на киевския режим към собствения му народ е удивително", казва Шойгу, може би умишлено обръщайки наопаки критиките на Украйна към тактиката на Москва по отношение на човешките загуби.
Междувременно Си Ен Ен съобщи, позовавайки се на източник в НАТО и данни от разузнаването, че на всеки украински войник, убит край Бахмут, се падат петима руски. Макар това съотношение да изглежда благоприятно за Въоръжените сили на Украйна, загубите й в битката за града са значителни, казва източникът.
Украинският президент Володимир Зеленски поясни във вторник, че изтеглянето на украинските войски от Бахмут ще позволи на руските военни да се придвижат по-нататък и да поемат контрола над други големи градове в Донбас. Ето защо решението е украинските войски да не предават града.
Според Си Ен Ен някои украински военни командири поставят под въпрос това решение, тъй като стотици или дори хиляди войници рискуват да бъдат обкръжени. Зеленски отхвърли тези опасения, като каза, че никога не е чувал подобно нещо от командирите на въоръжените сили на Украйна. Ден преди това германският таблоид Bild написа, че Зеленски и Залужни имат разногласия относно защитата на Бахмут. Според изданието главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна се е обявил за отстъпление от града. Вечерта на същия ден Зеленски се срещна с главнокомандващия Валерий Залужни, който се изказа "за продължаване на отбранителната операция и по-нататъшно укрепване на позициите в Бахмут", съобщиха от пресслужбата на кабинета на президента на Украйна
Зеленски: Ще продължим да защитаваме Бахмут
Боевете за Бахмут продължават. През последните седмици руските войски напреднаха на север и на юг от града, прекъсвайки три от четирите украински маршрута за снабдяване.
В понеделник вечерта украинският президент каза, че украинските висши военни командири са му обещали да защитават Бахмут, когато ги е попитал какви са вариантите за изход от ситуацията с обсадения град.
Той е попитал командира на регионалната групировка войски и украинския началник на генералния щаб Валерий Залужни как предлагат да се продължи с военните действия.
"И двама генерали предложиха да не се изтегляме (от Бахмут), а да укрепим (нашата отбрана) там", каза украинският лидер.
"Военното командваме подкрепи единодушно тази позиция. Нямаше други мнения. Казах на началника на генералния щаб да намери необходимите сили да помогнем на нашите момчета в Бахмут", каза Зеленски и добави, че "никоя част от Украйна няма да бъде оставена" на руснаците.
"Окупаторът убива само заради факта, че сме украинци, заради една дума за Украйна, но ние защитаваме и ще продължим да защитаваме всяка част от страната си, ще освободим всеки град и село и ще накараме окупатора да отговаря за всеки изстрел", цитира думите му агенция Укринформ.
Защитата на Бахмут "остава стратегически обоснована"
Битката за обсадения град, който все още е под контрола на Киев, продължава от седем месеца. Жертвите са хиляди, стотици сгради са сринати или овъглени. Малцината останали цивилни от месеци са затворени в мазета, без да разполагат с течаща вода, електричество и газ, обобщава британският в. "Гардиън".
Според Института за изследване на войната украинските сили изглежда са предприели частично изтегляне от източните райони на града, но настъпващите руски войски продължават да търпят големи поражения.
''Малко вероятно е руските сили скоро да си осигурят значителни териториални придобивки при водене на градска война, която обикновено е в полза на защитника и може да позволи на украинските части дори и при изтеглянето им да нанесат големи поражения на настъпващите руски войски'', смята базираният във Вашингтон мозъчен тръст.
Макар че според Института за изследване на войната все още е рано да се каже как възнамерява да действа Украйна, защитата на Бахмут "остава стратегически обоснована". Възможно е изтеглянето на украинските войски да има за цел "да изтощи руските сили чрез продължаване на войната в градски условия".
На друго мнение е обаче министърът на отбраната на САЩ. Вчера Лойд Остин заяви пред журналисти, че Бахмут има "по-скоро символична, отколкото стратегическа и оперативна стойност", пише в. "Ню Йорк таймс".
Украйна е преценила, че бруталната обсада отслабва и ограничава руската армия, докато Киев очаква нов арсенал от западни оръжия, който включва танкове и високоточни ракети. Това ще позволи на украинските въоръжени сили (ВСУ) да си върнат контрола върху окупирани територии в други части на Украйна, допълва американското издание.
Игор Чернев, депутат от партията на Зеленски "Слуга на народа" и ръководител на украинската делегация в Парламентарната асамблея на НАТО, заявява пред сп. "Тайм", че отстъплението на ВСУ от Бахмут не е неизбежно, понеже те все още контролират някои пътища за снабдяване в града. Същевременно Чернев смята, че Бахмут не е крайната цел на украинската армия. "Ако се погледне картата и тактическата ситуация, ще се види, че нещата са се влошили за нас", казва Чернев пред американското издание.
Според Киев обаче обсадата на града продължава да работи в интерес на дългосрочните интереси на Украйна, както с оглед на разбиването на мобилизираните наскоро руски сили, така и с оглед на спечелването на време за подготовка на контраофанзива през пролетта.
Украйна ще се възползва от възможно най-много от фикс идеята на Москва да завладее Бахмут, допълва украинският депутат. Решението за това кога или как ще се изтеглят украинските сили зависи от командването на ВСУ, посочва Чернев.
Украйна рискува да понесе повече загуби, отколкото може да си позволи, смята обаче Майкъл Кофман, директор на отдел "Изследвания на Русия" в базирания в САЩ Център за военноморски анализи. Според него в един момент стратегическите решения може да започнат да носят по-малко ползи на Киев. Увеличаването на украинските загуби в Бахмут "може да възпрепятства успеха на по-важни операции", казва още американският експерт, цитиран от сп. "Тайм".
Стратегията на Путин
В. "Вашингтон пост" се спира върху стратегията на руския президент Владимир Путин. "Неговите условия за какъвто и да било мир остават неясни, а освен това няма индикации, че той е готов за реални преговори", смята американският всекидневник.
"В годишната си реч пред парламента, произнесена миналия месец, Путин хвърли вината за конфликта върху "киевския режим и неговите западни господари" и изригна заплашително срещу предполагаемия неуспех на опитите на Запада да изолират руската икономика. На терен Русия дори не е постигнала пълен контрол върху четирите украински области, които незаконно анексира миналата година, а длъжностни лица от САЩ и ЕС продължават да са категорични, че пълното изтегляне на Русия е необходимо условие за постигането на дипломатическо решение", обобщава "Вашингтон пост".
Руските журналисти Андрей Солдатов и Ирина Бороган отбелязват в материал, публикуван в сп. "Форин афеърс", че "половинчатият подход" на Путин към войната и поддържаната от него "максималистка риторика" не съответстват на действията му на терен. Въпреки че руснаците "безразборно изстрелваха ракети" срещу украински градове, Москва все още не е използвала целия спектър от конвенционалния си арсенал, нито е прибегнала до пълна мобилизация или национализация на икономиката.
Тази стратегия позволи на Путин "да поддържа политическа стабилност чрез комбинация от заплахи и безразличие", казват авторите на статията. "Както в международен, така и във вътрешнополитически план това му помогна да подготви Русия за много дълга война, без да се правят жертвите, които в крайна сметка биха могли да накарат населението да се разбунтува", смятат Солдатов и Бороган. "Колко време може да се поддържа тази не изцяло тотална война? Колкото повече продължи тя, в толкова по-голяма степен на Путин ще се налага да прибягва до някои от по-драстичните действия, с които заплашва. И в един момент той ще изчерпа възможностите си да продължава с тази игра", заключават руските журналисти.
Започна разследване на предполагаем разстрел на украински военнопленник от руски военни
Украинският главен прокурор каза, че е започнало разследване на, по думите му, "бруталното и нагло убийство на невъоръжено лице", запечатано на видео и разпространено в социалните мрежи, и обвини Русия в нарушаване на законите на войната.
Украинците бяха потресени вчера от видеозапис, за който се твърди, че показва как руски войници са застреляли украински военнопленник.
Комисарят по правата на човека в украинския парламент Дмитро Любинец нарече заснетия предполагаем разстрел "израз на низост и подлост".
Убийството на затворници е нарушение на Женевските конвенции, подчерта той. Любинец е изпратил видеото на свои колеги в чужбина като доказателство за "поредното военно престъпление от страна на Русия".
Автентичността на видеото не може да бъде потвърдена от независим източник, посочва ДПА.
Записът беше публикуван от различни медии, като например интернет портала "Украинска правда". В него мъж в украинска униформа, стоящ в гориста местност, крещи "Слава на Украйна", след което пада покосен от няколко изстрела. Глас зад кадър казва на руски: "Умри, куче!".
Руското министерство на отбраната засега не е отговорило на запитванията за коментар по темата. Украинските власти нямат представа къде и кога е направен записът, посочва Ройтерс.
Полша тази седмица ще изпрати в Украйна още 10 танка "Леопард 2"
Полша тази седмица ще изпрати в Украйна още 10 танка германско производство "Леопард 2" (Leopard 2), предаде Ройтерс, като се позова на полския министър на отбраната.
"Четири (танка) вече са в Украйна, други десет ще пристигнат в Украйна тази седмица", заяви на пресконференция Мариуш Блашчак.
Полша е обещала да изпрати общо 14 танка "Леопард 2", посочва Ройтерс.
Блашчак днес отпътува за Стокхолм за среща на министрите на отбраната от ЕС, на която ще бъде обсъдена сигурността в Европа и подкрепата за Украйна.
"Планиран е и разговор с германския министър на отбраната Борис Писториус. Основната тема, по която ще разговаряме, е ограничената наличност на резервни части за танкове "Леопард", каза Блашчак. Проблемът би могъл да бъде решен основно от германската военна промишленост и Полша също е готова да произвежда тези части, добави той.
"Готови сме да създадем център за обслужване в Полша, който да се занимава с ремонт и обслужване на танковете "Леопард", доставени на Украйна", каза още Блашчак.
mediapool.bg