Кламер БГ - Новини: Тафров печели вътрешните избори на ДаБГ за кандидат за евровота

Тафров печели вътрешните избори на ДаБГ за кандидат за евровота

България

|
Пон, 11 Фев 2019г. 14:34ч.
Тафров печели вътрешните избори на ДаБГ за кандидат за евровота

"Демократична България" е крачка по-близо до окончателното формиране на листата си за евроизборите, след като една от партиите в обединението – "Да, България" (ДаБГ) излъчи своите кандидати чрез вътрешно електронно гласуване. То приключи в неделя полунощ с убедителното първо място на Стефан Тафров, бивш зам.-министър на външните работи в правителствата на Филип Димитров и на Иван Костов и бивш посланик на България в ООН.

Проведеното електронно гласуване даде възможност за участие и на хора, които не са членове на партията. Гласували са общо 5896 души, като Тафров е получил 63700 точки. На второ място е журналистът, живеещ в чужбина, Мария Спирова, на трето Алина Добрева, а на четвърто - бившият министър на отбраната в служебното правителство на Георги Близнашки Велизар Шаламанов.

Предстои ДаБГ и другите две партии в "Демократична България" - ДСБ и "Зелените", да наредят общата си листа. По-рано ДСБ издигна за водач на листата евродепутатът от партията Светослав Малинов.

А сега накъде?

До края на другата седмица ръководствата на трите партии ще се съберат, за да вземат окончателните си решения за техните идеи по листата и предстоящия евровот. След това ще започнат разговорите за това как да се нареди общата им листа. Отсега обаче са твърдо решени темата от коя партия да е водачът да не се превръща в разделителна линия в коалицията.

"Ключов критерий подреждането на общата листа ще е това какъв принос ще има даден кандидат в Европейския парламент. Няма да влезе в борба коя партия е по-силна. Единствената ни цел ще е как тази листа да бъде подредена, за да привлече най-много хора", каза в понеделник председателят на ДаБГ и съпредседател на "Демократична България" Христо Иванов.

ДаБГ, ДСБ и "Зелените" няма да бързат с окончателното нареждане на листата. Причините за това са две – неяснотата дали управляващите ще решат да обезсмислят на преференциите, както и дали "Демократична България" ще бъде подкрепена от други "идейно близки" партии в дясно като СДС и ДБГ, с които се водят неофициални разговори.

"Искаме обща листа на дясното пространство. Да няма разпръсване на гласовете. В рамките на следващите седмици ще работим усилено по това листата да е обща", каза Иванов, но подчерта, че тепърва трябва да се изгради доверие между "Демократична България" и останалите формации. От обединените не изключвали варианта в листата им да има и хора от други партии.

Щом ние можем, значи и държавата може

Една от основните причини от ДаБГ да използват електронно гласуване за вътрешните си избори е, че партията силно подкрепя въвеждането на електронно гласуване за изборите у нас. Управляващите обаче се канят да отложат за непределно време електронния вот, който според действащия Изборен кодекс трябва да се въведе за евроизборите. Това е и причината от партията да са използвали правилата, заложени в изборния закон за своето вътрешно гласуване и така да докажат, че няма пречки пред такъв тип гласуване.

"Ако една партия може да организира такова гласуване, то държавата със сигурност може", обяви членът на Изпълнителния съвет на партията Антоанета Цонева.

Другият аргумент бил да се докаже, че е възможно да има работещо електронно управление, което според Иванов е "майката на всички реформи".

"Настоящите управляващи доказаха, че не могат и не искат да въведат това нещо. Държавата е похарчила 2 млрд. лева, а няма електронно управление . Ние направихме работеща платформа за 15 хил. лева", обясни Христо Иванов.

Приложението е било свалено около 15 хил. хил пъти, а гласувалите са 5896. "Не смятаме, че само тези хора са нашите избиратели. Това е ранна мобилизация на най-силното ядро на демократичната общност. Хората, които се интересуват от количествения измерител - ще го насоча към социологиите", каза Иванов.

Част от хората, които са се отказали да се регистрират, са го направили заради изискването за лични данни – имейл, три имена, адрес и последните четири цифри от ЕГН. Според партията този проблем нямало да го има, ако правителството беше въвело електронна идентификация. Тогава процесът по регистрация е щял да бъде по-лесен.

Как точно работи системата на ДаБГ?

Основната платформа, през която са гласували хората, е мобилното приложение на ДаБГ, базирано на блокчейн технология, за да се гарантира, че гласовете няма да се подменят. "Кодът е отворен, всеки може да го провери", каза Христо Иванов.

В рамките на самия изборен период – от 4 до 10 февруари, всеки гласувал е можел да променя своя вот неограничен брой пъти. Последната промяна се приема като негов окончателен и единствен глас след изтичането на прозореца за гласуване.

И по-дългият период за гласуване, и възможността за промяна на вота са предимство пред традиционното гласуване за депутати, кметове, общински съветници и президент, смятат ДаБГ.

ДаБГ са избрали и необичаен подход за подреждане на кандидатите след гласуването – хората можеха да подредят от 1 до 17. Първият кандидат получава 20 тoчки, а последният – 0. Неподредените кандидати също са получавали 0 точки. Това е и причината кандидатите да са класирани по точки, а не по получени гласове.

mediapool.bg