Парламентът стартира в петък три процедури за избор на шефове на ключови регулатори и институции - нов управител на Българската народна банка, нов председател на Сметната палата и нов управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Депутатите приеха процедурни правила и за трите публични конкурса.
В гласуванията не участваха представителите на "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ), които обявиха, че днес няма да влизат в пленарната зала, защото ключовите рокади в регулаторите се правят в разрез със споразумението за съвместно управление между ПП-ДБ и ГЕРБ. Това стана и причина за напрежение във властта. "Докато правителството се опитва да работи, зад гърба му едно друго мнозинство се опитва да попълва регулаторите", коментира Христо Иванов. Той настоя за спазване на поетите ангажименти и предварително съгласуване на всички процедури за регулаторите, преди те да стартират.
Предложенията за кандидати за управител на БНБ ще се правят от парламентарни групи. Те ще се внасят в писмена форма до Комисията по бюджет и финанси в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила.
Предложението да се удължи срокът за предлагане на кандидати от 7 на 14 дни беше направено от Бойко Борисов и Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС и включено в дневния ред по предложение на председателя на Народното събрание Росен Желязков. Като аргумент вносителите посочват, че така ще се даде повече време на кандидатите да подготвят необходимите документи за кандидатстване. За удължаването на срока настояваха депутатите от ПП-ДБ по време на заседанието на бюджетната комисия в четвъртък, където ГЕРБ се застъпи за по-бързата процедура в рамките на 7 дни.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вече заяви, че ГЕРБ ще предложи за нов мандат действащия управител на БНБ Димитър Радев. Той остана на поста след две неуспешни процедури по избор на нов управител преди около година.
Предложенията заедно с приложените към тях документи се публикуват на интернет страницата на Народното събрание не по-късно от 7 дни преди изслушването на номинираните кандидати. Те се проверяват за принадлежност към бившата Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.
При гласуването в пленарната зала за избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако няколко кандидати са получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители, избран е кандидатът, получил най-много гласове "за".
Когато никой от кандидатите не получи необходимите гласове, се провежда повторно гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове "за". Ако и при повторното гласуване никой от кандидатите не получи необходимите гласове, Народното събрание приема решение за откриване на нова процедура за избор, се посочва още в процедурните правила.
Решението за откриване на процедура за управител на БНБ беше прието без дискусия. "Изглежда няма да има сериозен дебат по темата, защото управляващите в лицето на ПП и ДБ ги няма в залата, днес са на курс за заварчици, ще ги обучават на сглобки и заварки", коментира Стоян Таслаков от "Възраждане" по този повод.
Процедурите за Сметната палата и за НЗОК са почти идентични с тази за БНБ, но сроковете за внасяне на номинациите са по-кратки - съответно 7 и 5 дни.
mediapool.bg