"Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) определи 7 ясни гаранции за изпълнението на реформаторските приоритети на кабинета Николай Денков - Мария Габриел и поиска от ГЕРБ да бъде подписан механизъм за прилагането им. До тази мини-правителствена криза се стигна по-малко от три седмици след избора на новото управление.
Седемте гаранции включват:
Общ борд за назначение на регулаторите.
Да се спазва вече одобрената обща законодателна програма.
Пътна карта с конкретни срокове за съдебната и конституционна реформа.
Реформа в службите.
Приемане на съгласуван закон за антикорупционната комисия.
Промени в Изборния кодекс за връщане на машинното гласуване, както и промени в ЦИК.
Обща позиция за законността на референдума на "Възраждане"
"При неизпълнение на тези седем гаранции ние ще поискаме оставката на правителството", каза в петък следобед съпредседателят на ПП Кирил Петков.
ПП-ДБ обвини ГЕРБ, че не спазва декларацията, която формализира договорката за ротационните премиери.
Коалицията покани ГЕРБ на разговори в събота, на които да се обсъди "Механизъм за гарантиране на реформаторската програма", който да се подпише от премиера Николай Денков, вицепремиера Мария Габриел от ГЕРБ и председателите двете парламентарни групи.
"Правителството трябва да може да разчита на подкрепата на ясно мнозинство в парламента", посочват от ПП-ДБ.
Малко след това от ГЕРБ обявиха, че за утре имат предвидено партийно събитие - национално работно съвещание с участието на общинските кметове на ГЕРБ, на парламентарната група, на областните координатори и Изпълнителната комисия на партията.
"Форумът е предварително организиран и обявен и ще се проведе във Велико Търново, като с него ГЕРБ стартира подготовката си за местните избори. След заседанието ГЕРБ ще съобщи решението на партията по поставените въпроси от ПП-ДБ", се казва в съобщението на ГЕРБ.
Ето какво гласи пълният текст на декларацията на ПП-ДБ:
Обвиненията: "Скрито мнозинство" и "овладяване държавния апарат"
Няколко часа преди от ПП-ДБ да излязат с декларацията, депутатите на обединението напуснаха пленарната като предупреждение, че за тях е недопустимо видното през последните дни скрито мнозинство на ГЕРБ с ДПС и "Възраждане".
"Едно от най-големите събития в последните две седмици беше подмяната на Гешев със Сарафов. Ние поискахме министърът на правосъдието да бъде изслушан в зала, бяхме блокирани от скритото мнозинство на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане". След това същия следобед правната комисия поиска да бъде изслушан министърът на правосъдието за същата тази подмяна между Гешев и Сарафов. Комисията беше блокирана от ГЕРБ, ДПС и "Възраждане". Антикорупционният закон, при който имахме уговорка, че двата закона на ГЕРБ и ПП-ДБ ще бъдат вкарани в зала заедно за първо четене. Нашият закон беше отхвърлен със същото това мнозинство. Така не може да продължава", каза по-рано в петък Кирил Петков.
Според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов пък от ПП-ДБ искат да овладеят целия държавен апарат.
"В момента (ПП-ДБ - бел.ред.) правят точно това, което е в записа - министри, техните зам.-министри - всичко назначено. Поголовна смяна на кадри в министерствата, съответно и агенциите, които изцяло контролират, сега искат и регулаторите. Навсякъде си назначават техните хора, те нямат политическо семейство и предлагат и еврокомисар, значи те искат всичко", каза Борисов по-рано в петък.
По-късно премиерът Николай Денков от ПП-ДБ обвърза промяната в поведението на ГЕРБ по отношение на управлението с това, че Иван Гешев вече не е главен прокурор и на мястото му е Борислав Сарафов. От ПП-ДБ атакуваха избора на Сарафов още миналата седмица.
"Истинската причина за напрежението днес е това, че след смяната на Гешев със Сарафов, имаме рязко отклонение от законодателната програма, която бяхме приели. Надявам се да се успокоят страстите и първите две сили да седнат и да решат как да се върнат към законодателната програма", каза той.
Денков отхвърли обвиненията на Борисов, че ПП си назначават зам.-министри, без да ги съгласуват. "Всички заместник – министри са съгласувани с Мария Габриел, тя обсъжда и с ГЕРБ, така че не може да се каже, че те не участват в процеса. Ако действително ПП решаваше сама какво да прави, отдавна щяхме да сме назначили областните управители. По същата процедура, по която беше съставен Министерският съвет и сме на финалната права със списъка за заместник–министри, да продължат и разговорите с търсене на консенсусни лица за избор на областни управители", посочи той.
Битката за регулаторите
Засега изглежда, че големият повод за напрежението е решението да се открие процедура за подмяна на съставите на три ключови институции – Сметната палата, Българската народна банка (БНБ) и здравната каса (НЗОК). ГЕРБ и ДПС форсираха приемането на процедурните правила, въпреки че това решение не бе съгласувано с ПП-ДБ.
"Ако някой си мисли, че докато имаме правителство, че цената ще е във всички регулатори хората да са заменени от това скрито мнозинство (ГЕРБ, ДПС и "Възраждане"), много се лъже. Няма как да дадем контролите на държавата в ръцете на това мнозинство, без да обсъждаме. Българската държава не заслужава в следващите 5 години да има регулатори, които са същите като преди", каза Петков.
Той обясни, че парламентарната група на ПП-ДБ се събира, за да вземе решение какво правим, ако този тип нарушаване на договореностите продължава. "Даването на оставка потенциално е възможен резултат", каза още Петков.
"Вчера Борисов каза, че няма ангажимент, а той има много ясен - към общата законодателна програма", каза Христо Иванов, съпредседателят на ДБ.
"Мария Габриел и Николай Денков ясно заявиха, че преди да стартират процедурите по избор на ръководители на регулаторите, ще има обсъждане кой ще бъде избран. Нека никой не си мисли, че ще има правителство параван с наша подкрепа. Искаме ясно спазване на поетите ангажименти от законодателната програма, искаме ясен механизъм за предварително съгласуване на регулаторите преди те да стартират и ясен график как ще мине съдебната реформа", обясни Иванов.
"Отговорното действие е да има правителство, но на реформите и на промяната. От тези искания зависи дали България ще се промени в правилната посока", каза той.
Кой ще управлява БНБ
От думите му също стана ясно, че основната тема на спорове е назначението на нов шеф на БНБ.
Предложението на ГЕРБ е Димитър Радев да остане управител на БНБ. "С него влязохме в чакалнята на Еврозоната, в Европейския банков съюз, те имат други предложения, нека да ги кажат. Ние няма да подкрепим никакво друго предложение", каза лидерът на ГЕРБ, а от думите му се разбра, че ПП-ДБ искат да назначат някой друг.
Премиерът Николай Денков призова да бъде създаден договореният с ГЕРБ номинационен борд. "Преди да се отворят сроковете за кандидатстване беше уговорено да има номинационен борд, през който да минат всички кандидати. Очакването беше да се направи борд. По спешност, както знаете без съгласуване с ПП – ДБ, с подкрепата на ДПС и "Възраждане" внесе тези процедури за обсъждане, предотвратявайки възможността да се направи борда. Аз предлагам да се върнат към договорките и да се направи такъв борд, който да обсъди предварително номинациите", каза Денков.
Борисов: Няма аз да съборя правителството
"Нали никой не се съмнява, че ротация (на премиерите) няма да има", отговори лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента по повод разногласията с ПП-ДБ.
Той отново призова да се подпише споразумение за съвместно управление.
Борисов обяви, че нямало да свали правителството, въпреки разногласията. "Ако искате пак служебно правителство на Радев, свалете го (редовния кабинет -бел.ред). Аз няма да сваля правителството", добави лидерът на ГЕРБ.
Каза, че се е запознал с Лена Бориславова в четвъртък, като по думите му е разбрал истинските намерения на ПП - "да управляват държавата еднолично, както парламента, законодателната власт, регулаторните органи. С 36 депутата (от ПП) всичко, което може, да се командва".
"Те правят всичко, което Делян Добрев предупреждаваше, и в същото време искат да управляват и нашата парламентарна група, видяха, че и другите партии не ги искат. Припомням, че Денков твърдеше, че работи с всички партии и ще търси мнозинство от всички партии", подчерта Борисов.
"Смята се, че на нас някой ни е бил дал. Ние ви дадохме, ние нищо не сме искали и не сме получили, нашето право идваше от изборите. Излиза, че ни плашат, че пак ще падне правителството. Аз няма да сваля правителството и с всичките си действия досега показахме абсолютна стабилност и правителството съществува благодарение на нас", каза Борисов.
mediapool.bg