Българският национален отбор допусна в понеделник вечер най-сериозната си загуба като домакин – Англия спечели мача от европейските квалификации с 6:0. Четири гола паднаха в първото полувреме, още два във второто.
Маймунско поведение
Наред със загубата, България бе посрамена и заради расистките възгласи към английските играчи. Темата се превърна в централна за всички големи медии във Великобритания. Редица футболисти заклеймиха поведението на българските запалянковци, а мачът бе на косъм от прекратяване след две прекъсвания през първото полувреме.
Английските играчи са обмисляли изобщо да не излязат на терена за втората част, но все пак са решили да довършат мача. Част от играчите заявиха, че са видели нацистки поздрави на трибуните и са чули маймунски скандирания по свой адрес. На почивката английският треньор Гарет Саутгейт е убеждавал играчите си да излязат за второто полувреме.
Let’s see punishment... @UEFA #BULENG pic.twitter.com/MY0IIC76Jy
— Rio Ferdinand (@rioferdy5) October 14, 2019
"Този мач не беше толкова лесен за нас. За съжаление исках да говорим повече за футбол след него. Играчите се чудеха дали има смисъл да продължават да играят в мача. Наложи се на полувремето да ги окуражавам да излязат отново на терена", заяви треньорът, цитиран от Dsport.
На почивката капитанът на националния отбор Ивелин Попов отиде да говори с феновете в опит да успокои страстите.
Расистките жестове, показвани от български фенове, бяха показани в английска телевизия. Кадрите бяха пуснати по ITV, която излъчваше двубоя. От тях ясно се чуват расистките скандирания, виждат се и отправените нацистки поздрави.
This makes you sick to your stomach... #BULENGpic.twitter.com/rxRSU8FPUP
— Samantha Quek (@SamanthaQuek) October 14, 2019
Мълчание
Никой от факторите в българския спорт не коментира загубата след мача. Спортният министър Красен Кралев си тръгна от стадиона десетина минути преди последния съдийски сигнал. Шефът на БФС Борислав Михайлов също не е останал до края.
Треньорът на националния отбор Красимир Балъков направи кратко обобщение на ситуацията пред БНТ. "Нямаме класа, просто и елементарно. Резултатът е 6:0 и мен ме боли, и футболистите ги боли, но в крайна сметка това ни е реалността", заяви той и допълни, че е готов да си подаде оставката, ако проблемът е в него.
В подобен дух бе изявлението и на Кирил Десподов: "След такъв мач е много тежко да се говори. Това е реалността. Не ни се получиха нещата. Англия за 30 минути вкара 4 гола и си осигури победата", заяви той. Вратарят Пламен Илиев определи резултата като голям срам.
Разликата между двата отбора е от небето до земята, заяви бившият национал Димитър Бербатов. "Превъзхождат ни. Спринтове, подавания, самочувствие, всичко... Показахме много голямо уважение и респект. Нормално е да го има, но това беше прекалено", заяви той.
Идиоти
"Съжалявам, че България е представена от такива идиоти по стадионите. Както и да е - 6:0 и се прибираме у дома, поне си свършихме работата", написа в туитър след мача английският национал Рахим Стърлинг по повод расистките скандирания на българските запалянковци.
Feeling sorry for Bulgaria to be represented by such idiots in their stadium. Anyway.. 6-0 and we go back home, at least we did our job. Safe travel to our fans, u guys did well
— Raheem Sterling (@sterling7) 14 октомври 2019 г.
По-късно Стърлинг поздрави в Туитър премиера Бойко Борисов за това, че поиска оставката на шефа на Българския футболен съюз Борислав Михайлов. Изрази несъгласие с реплика на треньора на българския национален отбор Красимир Балъков, че в Англия има по-големи проблеми с расизма, отколкото в България.
"Не е лесно да излезеш да играеш в такава ситуация, която не трябва да се случва през 2019 г. Горд съм, че я превъзмогнахме и взехме трите точки, но това трябва да спре", написа в Туитър нападателят на "Манчестър Юнайтед" и националния отбор на Англия Маркъс Рашфорд.
Also been told what the Bulgaria captain did at half-time. To stand alone and do the right thing takes courage and acts like that shouldn’t go unnoticed. #NoToRacism
— Marcus Rashford (@MarcusRashford) 14 октомври 2019 г.
"Неприемливи сцени тази вечер. Няма място за това във футбола и в обществото. Горд съм от това как момчетата реагираха и го превъзмогнаха. Подкрепа за пътуващите (с отбора бел. ред.) фенове, винаги ще се държим заедно", написа и футболистът на "Челси" Мейсън Маунт.
Unacceptable scenes tonight. There should be no place for that in football or society. Proud of the way the lads responded and rose above it. Top support from the travelling fans, we will always stick together as one. @England pic.twitter.com/QsOu2OLPrx
— Mason Mount (@masonmount_10) 14 октомври 2019 г.
"Абсолютно отвратен съм, че станах свидетел на поведението на част от зрителите тази вечер, но съм горд с всеки един от нашите играчи", коментира националът и играч на "Ливърпул" Джордан Хендерсън.
Absolutely disgusted to have witnessed the behaviour of some of the crowd tonight but so proud of every single one of our players and staff. We stand together. Thanks to all of our travelling fans for your support pic.twitter.com/e8pchzO6tT
— Jordan Henderson (@JHenderson) 14 октомври 2019 г.
БХК иска стратегия за борба с расизма
Българският хелзинкски комитет (БХК) пък призова за разработване на стратегия за борба с расизма, ксенофобията и хомофобията в спорта, както и мерки за активното въвличане и поемане на ясно определени отговорности в този процес от страна на спортните клубове и клубовете на техните привърженици.
БХК посочва, че посреща с "дълбоко разочарование, но без изненада" расистките прояви по време на мача. "Изненада липсва, тъй като подобни прояви не са просто част от ежедневието по българските стадиони. Напротив, в българското общество е добре известен от години проблемът с расистките, хомофобски и неофашистки или неонацистки настроения и движения сред българските футболни агитки. Добре известно е, също така, участието на тези групи в редица събития, несвързани със спорта — от провокации по време на протести, до погроми над уязвими общности на роми, на бежанци и мигранти и на ЛГБТИ хората", посочва в своя позиция от БХК.
Според организацията станалото в понеделник вечерта не просто тежък удар по международната репутация на България, а предупредителен сигнал за растящия и задълбочаващ се проблем с радикализацията сред ултранационалистически, крайно десни групи.
"Отговорност за това носи не само цялото ръководство на спорта в България, но и всички институции, които от години неглижират както ангажирането на отговорността на правонарушителите при подобни прояви, така и мерките по превенция на националистическата радикализация", добавя БХК.
Припомня се, че Международната конвенция за ликвидиране на всички форми на расова дискриминация, българската държава се е задължила да въздигне в престъпление предоставянето на каквато и да е помощ за расистка дейност, включително финансирането ѝ. От БХК обаче посочват, че приетата от българското правителство Стратегия за противодействие на радикализацията и тероризма (2015 – 2020 г.) фокусирана само върху радикализацията и тероризма свързани с ислямисткия радикализъм и дори не споменава националистическия десен екстремизъм. "Този подход на апатия и отричане на проблемите е стройно поддържан от редица правителства през последните две десетилетия и е несъмнено част от факторите, довели до разрастването на проблема", пише още организацията", пише в позицията.
"Много медии разпространиха кадри от вчерашните събития, на които ясно се виждат лицата на част от тези, които извършват нацисткия поздрав „зиг хайл“ с изпъната ръка. Предвид това, призоваваме органите на прокуратурата и полицията да предприемат необходимото за установяване на самоличността на тези лица и ангажирането на отговорността им", добавя още БХК.
mediapool.bg