Има доказателства, че в аферата "Хемус" са участвали хора на високи държавни позиции и че става дума за добре организирана и планирана схема за пране на пари. Този извод направи Софийският градски съд в понеделник. Съдът се произнесе по искане за по-лека мярка за неотклонение, направено от единствения обвиняем – Борислав Колев, който в момента е под домашен арест и иска да бъде освободен под гаранция. Молбата му бе отхвърлена, а съдът заяви, че има доказателства за негова съпричастност към пране на пари, които до момента не са оборени. Освен това има и нови данни, сочещи за участието на висши чиновници.
Колев е обвиняем, че е участвал в създаването на схема от кухи фирми, на които са преведени огромни суми, отпуснати за строителството на магистрала "Хемус". Според МВР става дума за над 53 млн. лв. Тези пари са платени авансово на строителни компании, но след това са прехвърлени на въпросните кухи дружества, регистрирани на малоимотни. Впоследствие са изтеглени кеш на каса.
Разследването започна в края на миналата година и предизвика сериозен сблъсък между полиция и прокуратура. МВР настояваше Колев да получи по-лека мярка в замяна на показанията му, които да доведат до организаторите на схемата. Прокуратурата обаче отказа и дори заяви, че върху прокурори е оказван натиск от страна на шефа на ГДБОП Калин Стоянов. Срещу него бе образувано дело за престъпление срещу правосъдието.
Междувременно Колев бе оставен в ареста. Впоследствие той поиска срещи с главния прокурор Иван Гешев и вътрешния министър Бойко Рашков. И двамата се видяха с него, а шефът на МВР бе привикан на разпит като свидетел по същото дело. Тогава той заяви, че около 30-40% от парите за "Хемус" са се връщали в ГЕРБ. От партията обявиха, че ще съдят министъра за това твърдение.
Наскоро МВР пусна списък с над 100 "потънали" в прокуратурата дела. Сред тях бе и това за "Хемус". Въпреки намеците, че в тази схема има замесени висши чиновници, близки до бившите управляващи досега прокуратурата не е съобщавала за нови обвинения.
mediapool.bg