Специалисти от университетската специализирана болница по онкология в София (УСБАЛО) възразиха остро срещу оповестеното преди ден от финансовия министър Асен Василев отпадане на проекта за изграждане на център за протонна терапия от Плана за възстановяване и устойчивост. В отворено писмо до институциите те представят аргументите си защо този проект е важен и правителството не трябва да се отказва от неговото финансиране по плана. Писмото е подписано от лъчетерапевтите проф. д-р Веселина Първанова, проф. д-р Иглика Михайлова, д-р Димчо Георгиев и медицинския физик Нели Гешева-Атанасова.
Те коментират, че проектът е бил създаден от медицински специалисти и е бил публикуван за обществено обсъждане, а сега отпада без това да бъде обсъдено предварително нито с авторите му, нито с обществото.
Специалистите припомнят, че подготовката за изграждане на първото съоръжение за провеждане на протонна терапия у нас е било инициирано от Клиниката по лъчелечение в УСБАЛО "Проф. Иван Черноземски" и е било подкрепено на заседание на Парламентарната комисия по здравеопазване през април 2019 г.
"През последните 4 години подкрепата на МЗ в лицето на няколко министри на здравеопазването дадоха реален резултат. Мотивираното решение на МЗ за необходимост от изграждане на такъв център бе защитено успешно пред структурите на ЕС и проектът за протонна терапия бе включен в Плана за възстановяване и устойчивост и подчертаваме финансиран. Средствата за проекта, осигурени от ЕС доскоро, бяха видни на страницата на Министерството на финансите", се казва в писмото.
Защо Европарламентът подкрепи и финасира този проект?
Специалистите припомнят, че на заседание на работна група (Europarl 2019) от представители на Европeйския Парламент, Европейското Дружество по Онкология EOERTC, Европеиското Дружество по Радиационна Онкология (ESRTO), Европейското Училище по Онкология (ESO), Европейски Координационен Комитет за Радиологична Електромедицинска и Здравна IT Индустрия (COCIR), Коалиция на Европейските Онкоболни (ECPC) и представителите на България са взети поредица от решения за инвестиции в лъчелечение и неговото приоритизиране като най-евтиният онкологичен лечебен метод.
По данни на европейските медицински финансови институции всяко 1 евро инвестирано в лъчелечение би се възвърнало като 5 евро до 2035 г. в зависимост от приетия здравноосигурителен модел.
Дори за страните от ЕС се счита, че 25% от пациентите, които се нуждаят от лъчелечение, не го получават по различни причини. Съществуващият капацитет от апаратура и специалисти в момента не е в състояние да поема тези пациенти, но са изготвени планове до 2025 г. да се увеличи дейността с 16 %.
Първоначалната инвестиция за създаване на инфраструктура и апаратурно оборудване в лъчелечението винаги е висока, но средствата за последващото лечение на пациенти представляват само 5 % от общите разходи за онкологично лечение.
Защо да бъде финансиран с други средства вече финансиран проект?
Специалистите поставят въпроса какъв е смисълът да бъде финансиран с други средства вече финансиран проект. "За да се случи това, което от години се случва с детската болница и други обекти в страната?", коментират те.
"Ние не сме информирани за критериите, по които г-н Асен Василев отчита забавянето на проекта, но държим да отбележим: Подготовката за проекта при нас е в ход
от три години и тя включва обучение, изготвяне на примерно задание за проектиране, спецификации за части от оборудването и др. детайли. През февруари 2023 г. Апликационната форма за инвистиционен проект за протонна терапия бе подадена отново в МЗ, тъй като средствата за изпълнение на проекта бяха преведени у нас.
Всички стъпки за бързо стратиране на проекта са споделени с работната група в МЗ, която миналата седмица създадената работна група по задание на министър проф. Христо Хинков създаде критерии за избор на лечебно заведение. Работата на работната група следва да завърши до 6 октомври 2023 г.", посочват специалистите.
Вече имаме успешно изпълнен проект, да го надградим
Те посочват, че вече са доказали възможностите си да реализират голям инвестиционен проект по ОП "Регионално развитие", завършил успешно през 2015 г. "В България се изгради модерна инфраструктура и се въведоха в експлоатация 25 уредби за лъчелечение. По тази програма в УСБАЛО-ЕАД бе изградена нова инфраструктура на площ 4000 м2 и годишно се лекуват 2500 болни с онкологични и някои нетуморни заболявания на два линейни ускорителя и един специализиран, единствен у нас, за хеликална томотерапия с предимство при костно-мозъчни трансплантации на злокачествени хематологични заболявания", припомнят те.
Сега специалистите очакват подкрепа съществуващата инфраструктура да бъде надградена със създаване на Национален протонен център, което ще разшири възможностите за лечението на близо 600 болни годишно с иновативен, но стандартен метод на лечение.
"Не считаме, че отклонените средства от проекта за протонна терапия ще бъдат по-полезни и с финансова възвращаемост в друго? И защо се търси финансова полза, а не резултат от връщането на оздравели болни на работните им места с по-малко увреждания?", питат те.
"Не допускаме, че това правителство ще отложи във времето реализирането на проекта с незнайни и обещани средства, за ди ни изпреварят отново съседни страни на Балканите?
В Националния онкологичен център в гр. София в далечната 1966 г. започва работа първият медицински ускорител на Балканите – защо не сега Първият протонен център за лечение на онкологично болни да не бъде в София, наричан Средец в миналото, като географски център на Балканите?
Не е необходимо да прилагаме повече аргументи за да уверим всички вас, че проектът ще бъде реализиран в срок до 2026 г. в полза на болните и техните семейства не само у нас, но и от съседните на нас страни.
Считаме, че ще се позволи на МЗ да продължи ползотворната дейност по реализиране на проекта за създаване на Национален протонен център", се казва още в писмото.
Специалистите настояват темата да бъде поставена за обсъждане в парламентарната здравна комисия и те да бъдат изслушани.
mediapool.bg