Предизборната кампания за предстоящите на 29 октомври местни избори започва официално от днес. След месец в общо 265 общини ще се проведе вот за общински съветници и кметове.
В населените места, където няма избран кмет на първи тур, ще се проведе балотаж на 5 ноември. За да бъде избран кмет на първи тур, той трябва е получил повече от половината от действителните гласове на изборите.
На 29 октомври в цялата страна ще бъдат избрани общо 5053 общински съветници.
За участие в изборите национална регистрация имат 58 партии и 9 коалиции, но освен тях в отделните общини са регистрирани и местни коалиции.
Всички кандидати за кметове, които заемат длъжност в администрацията на същата община, задължително вече трябва да са в отпуск, който да продължи до обявяване на резултатите. Това важи и за кметовете, които са се кандидатирали за нов мандат.
Какви са очакванията?
От сега е ясно, че двата най-големи града в страната - София и Пловдив, със сигурност ще имат нови кметове. За Варна и Бургас е възможно сегашните управляващи да запазят постовете си за пореден мандат.
В столицата за пръв път от 2005 година насам има възможност кметът да не бъде от ГЕРБ. Настоящият кмет на София Йорданка Фандъкова (ГЕРБ), която управлява София от 2009 г., още при изборите през 2019 година каза, че това е последният ѝ мандат. В последния момент от ГЕРБ решиха да заложат на непартиен кандидат и издигнаха за поста доскорошния шеф на "Новини и актуални предавания" в бТВ Антон Хекимян. Буквално за дви дни той смени журналистиката с политиката. Това предизвика дебати за независимостта на Хекимян като журналист, както и въпроси как и кога е спечелил политическото доверие на Борисов.
За разлика от ГЕРБ основните претенденти за кметския пост в София - "Демократична България" (ДБ), "Продължаваме промяната" (ПП) и "Спаси София", представиха номинацията си за кмет още преди 3 месеца. Те застанаха зад кандидатура на предприемача Васил Терзиев, който получава критики заради принадлежността на семейството си към Държавна сигурност.
В противовес на кандидатурата на Васил Терзиев в битката за кметския пост в София реши да се включи и бившият общински съветник от ДСБ Вили Лилков. Той обяви, че е провокиран именно от миналото на семейството на Терзиев.
От БСП също заложиха на непартийна кандидатура. Левицата застана зад номинацията на бившата синдикалистка Ваня Григорова. От "Възраждане" за поста беше издигнат депутатът Деян Николов.
Според социолози Григорова и Николов няма да стигнат до балотаж. По-рано тази седмица в интервю за Mediapool политологът от "Тренд" Димитър Ганев коментира, че електоратите на БСП и "Възраждане" може да се окажат решаващи за балотажа в София.
В Бургас се очаква издигнатият от ГЕРБ за нов мандат дългогодишен кмет Димитър Николов отново да спечели убедително изборите в града за пореден път. Това изглежда още по-вероятно, след като Продължаваме промяната" и "Демократична България" не можаха да се обединят около една кандидатура и в крайна сметка издигнаха две – на депутатите Константин Бачийски (ПП) и Димитър Найденов (ДБ). За да е още по-объркана ситуацията, ПП и ДБ все пак регистрираха обща листа за общински съветници.
Преди ГЕРБ официално да обявят кандидатурата на Николов пък имаше много неизвестни. До началото на септември се говореше, че партията на Бойко Борисов не смята да го издига за нов мандат и затова той може да се кандидатира като номинация на инициативен комитет или на друга партия. През май в записа от заседание на ръководството на "Продължаваме промяната", разпространен от депутата Радостин Василев, се чуваше как формацията обсъжда, че Николов ще е кандидат за кмет с подкрепата на президента Румен Радев.
В началото на септември Борисов обяви, че все пак подкрепя Николов за нов мандат. Това беше смяна в позицията му, защото миналата година лидерът на ГЕРБ каза, че няма да издига за нов мандат кметовете на София, Пловдив и Бургас. За Димитър Николов окончателното решение беше друго, но за Йорданка Фандъкова и Здравко Димитров все пак си спази думата.
В Пловдив ГЕРБ номинира за кмет досегашния районен кмет на "Тракия" Костадин Димитров - "един тих и мълчалив човек, достоен, който много добре работи", описа го Бойко Борисов. Димитров също така ще е водач на листата на партията за общински съветници.
От ПП-ДБ издигнаха за кмет на Пловдив математикът Ивайло Старибратов . Около избора му също имаше вътрешна драма. Сред обсъжданите за поста беше издателят и настоящ депутат Манол Пейков. Самият той обяви, че се е готвил за участие в предизборната кампания за местните избори почти година, но в крайна сметка е предпочетен друг кандидат. Самият Пейков е кандидат за общински съветник на последното 51-о място. Листата на ПП-ДБ в града се води от Веселина Александрова, която и досега беше общински съветник от "Демократична България". Тя е сред основните двигатели на опитите за връщането на Пловдивския панаир на държавата и спирането на опита на бизнесмена и почетен консул на Русия Георги Гергов да овладее изцяло изложбения център.
Нов опит да стане кмет на Пловдив ще направи Славчо Атанасов. Той е кандидатът на обединението "Съединени за Пловдив", както и водач на листата за общински съветници. Атанасов стигна до балотаж срещу Здравко Димитров на кметските избори преди 4 години.
ИТН и "Възраждане" заложиха на депутати – съответно Станислав Балабанов и Ангел Георгиев.
Във Варна се очаква основната битка да е между кандидатите на ГЕРБ Иван Портних и на ПП-ДБ Благомир Коцев. ГЕРб реши да издигне Портних за пореден мандат въпреки многобройните скандали, които кметът на Варна забърка в последните години. Част от тях са свързани с помощта на община Варна за осъществяването на схемата на георги Гергов за придобиването на Пловдивския панаир, с европроекта за модернизиране на несъществуващо рибарско пристанище, както и с проблема с изливалите се месеци наред във Варненския залив фекални води.
Коцев пък беше предпочетен пред депутата Стена Николова, която беше кандидат за кмет от ДБ преди 4 години.
Съревнованието между двамата започна доста преди официално да бъдат номинирани за кметския пост. Портних нападна Коцев заради критиките му към затварянето на Морската градина във Варна за коли. Семейството на кандидата на ПП-ДБ притежава една от големите заведения в приморския парк. Портних обяви, че от тях са постъпили жалби срещу ограничението на коли в градината.
Коцев пък критикува политиката на Портних, както и неизпълнените обещания проекти.
Варна е градът, от който тръгна политическият възход на „Възраждане“ и Костадин Костадинов. И там партията номинира за кмет депутат – Коста Стоянов. Позициите на партията на Костадин Костадинов в града от години са силни. На предходните избори той стигна до балотаж срещу Портних.
Номерата в бюлетината
За формациите с национална регистрация по-рано тази седмица беше изтеглен жребият, който определи с кои номера ще са в бюлетините на местния вот.
Този номер ще важи за цялата страна, освен на местата, в които дадена политическа сила с национална регистрация е в места коалиция.
Така например в София повечето от основните политически сили няма да са с националния си номер. ГЕРБ вместо със 7 ще са с номер 76, тъй като се явяват в коалиция със СДС. Същото важи и за ПП-ДБ, на които на национално ниво се падна 66, но в столицата се явяват заедно със "Спаси София" и са под номер 85. Кандидатът на БСП също няма да е с номер 1, а с 86, защото в София е в коалиция с "Левицата".
За 29 октомври ще бъдат изработени 3606 вида бюлетини - от тях 265 вида за общински съветници, 265 за кметове на общини, 35 вида бюлетини за кмет на район и 3041 - за кметове на кметства. Ще бъдат отпечатани общо 21 млн. бройки хартиени бюлетини.
mediapool.bg