България напомни на Северна Македония изискванията си, за да започне Скопие реални преговори за членство в Европейския съюз (ЕС), и призова да не се допускат “неуместни и тенденциозни интерпретации“.
Основното българско изискване е Северна Македония да промени конституцията си и да впише в нея и българския етнос, което е заложено и в преговорната й рамка.
Тази седмица се очаква ЕС да засили натиска към Скопие и на визита в македонската столица се очакват външните министри на Франция, Германия и Полша, но основната опозиционна партия в Северна Македония ВМРО-ДПМНЕ отказва да подкрепи промените в основния закон и продължава с антибългарските си послания.
Какви са изискванията на София
Българското външно министерство излезе с позиция, в която се посочва изрично, че България няма нови условия към Република Северна Македония.
“Напротив, искрено желае да види напредъка на своя съсед към пълноправно членство, чрез успехи в процеса на реформите и усилия за изграждане на добросъседски отношения“.
“Очакваме първата стъпка в този процес, съгласно подписаните от Скопие през юли 2022 ангажименти – „...влизане в сила на измененията в Конституцията на Северна Македония за тези нейни граждани, които живеят на територията на тази държава и са част от други народи, какъвто е българският народ, съгласно вътрешните процедури, включително чрез конституционен закон за тяхното прилагане", се посочва в позицията на външното ни министерство.
В нея се отбелязва, че основен принцип на международното право е Pacta sunt servanda.
Договорите трябва да се изпълняват, независимо дали те са многостранни или двустранни.
Неизпълнението на подписаните договори нарушава доверието, последователността и предвидимостта в отношенията между държавите и предизвиква ответни мерки.
Още по темата
Радев влезе в колизия с ЕС заради "влиянието" на Северна Македония
“Винаги сме очаквали от нашите приятели в Северна Македония добросъвестно изпълнение на всички поети ангажименти, а не опити за интерпретация дали процесът на европейска интеграция изисква тяхното изпълнение“, посочват от МВнР.
Правителството на Николай Денков се опитва от седмици да успокои тона, но в същото време периодично напомня на Скопие, че трябва да изпълни ангажиментите си.
“Пътят на Северна Македония към членство в ЕС има ясно разписани параметри. Безотговорно и контрапродуктивно е нарушаването на трудно постигнатия и деликатен баланс с неуместни и тенденциозни интерпретации, които се отклоняват от ясно установените от Съвета на ЕС критерии по този въпрос. Особено опасни са опитите за манипулативно представяне на вече договорени и описани в компромиса от 2022 г. условия като някакви нови искания на Република България“, коментират от МВнР.
Отново се припомня “ескалиращия проблем с правата и сигурността на българите в Северна Македония и извършеното престъпление от омраза срещу Християн Пендиков“.
София припомня, че вторият нападател все още не е задържан, а процесът продължава да буксува.
Още по темата
Нови заплахи и поредно отлагане на делото за побоя над Християн Пендиков в Охрид
Дипломатически совалки и изтичащото време
Миналата седмица в Северна Македония бяха министрите на външните работи на Австрия, Чехия и Словакия.
Те призоваха Скопие да си изпълни ангажиментите, тъй като няма време за губене и трябва да се възползва от възможността да се придвижи към ЕС.
Тази седмица се очаква нова визита на високо ниво. Миналата седмица бе анонсирано посещение на първите дипломати на Франция, Германия и Полша.
ВМРО-ДПМНЕ продължава да блокира пътя към ЕС
Целта на македонските управляващи е промените да бъдат приети до ноември месец. За да бъдат приети, те се нуждаят от две трети мнозинство, и без 44-те депутати на ВМРО-ДПМНЕ в 120-местния парламент не могат да се осъществят.
ВМРО-ДПМНЕ не спира да развива опорките си за български диктат и заплаха за македонската идентичност и засега отказва да даде подкрепа.
mediapool.bg