Състоянието на Паметника на Съветската армия в центъра на София е опасно за гражданите и е необходима спешна реставрация. Затова трябва скулптурите да бъдат демонтирани и преместени. Това съобщиха от областната управа на София в четвъртък. Щяло да бъде обявена поръчка за реставрация на фигурите и да се направи проект за демонтирането им. Срокове не се посочват.
Кметът на район "Средец" Трайчо Трайков написа във Фейсбук, че вече е подписан планът за безопасност и здраве, който се иска от общината, за да се демонтират фигурите. Добави, че изпълнението на плана започнало.
Със спешния демонтаж няма да се наложи да се чака завършването на започналата преди месеци процедура за окончателното премахване на паметника. Преди време от областната администрация съобщиха, че е нужно издаване на строителни книжа за монумента, за да може да бъде демонтиран, а това ще отнеме време.
Сега обаче фигурите могат да бъдат свалени, тъй като се оказали опасни.
"Паметникът не е поддържан през последните 70 години, в резултат на което са се появили пукнатини в бронзовите отливки и съществува реална опасност от отделяне на елементи от фигурите. Налице са и пукнатини при свързването на частите, тежка корозия на укрепващата метална конструкция и "бронзова болест" (меден хлорид). При това състояние на паметника са възможни сериозни инциденти с граждани", гласи съобщението на сайта на управата.
Ще бъде изготвен проект за трайното преместване на бронзовите фигури, а за реставрацията им ще има обществена поръчка.
"Реставрацията ще запази художествената стойност на скулптурите, за да могат да бъдат изложени като експонати на място, което ще бъде идентифицирано след обстоен преглед на всички възможности", съобщават от областната администрация. До момента идеята беше да бъдат преместени в Мезуя на социалистическото изкуство. От там обаче обявиха, че трябва първо да се направи геодезическо проучване дали и къде може да бъдат сложени.
Докато минат останалите процедури за демонтирането на фигурите, от областната управа обявиха, че ще сложат допълнителна ограда около паметника, наричан и МОЧА.
През август около паметника беше сложена вече една ограда, тъй като от години има становище, че облицовката на постамента е опасна. През септември беше направено и скеле, за да направи конструктивното обследване на монумента, включително и на фигурите, и да се стигне до обявените в четвъртък заключения. Още тогава имаше неофициална информация, че обследването на фигурите ще покаже, че те са опасни и така ще се ускори премахването им.
В начлото на август областният управител на София Вяра Тодева заяви, че ще изпълни решението на Столичния общински съвет от март, когато бе поискано държавата в лицето на областната администрация, да премести композицията в Музея на социалистическото изкуство. Тогава обаче стана ясно, че паметникът трудно ще бъде демонтиран до края на годината заради нуждата от допълнителни проучвания и липсата на някои важни строителни книжа.
Събитията около съдбата на Паметника на съветската армия през лятото активизираха неговите защитници от "Левицата", "Възраждане" и БСП, които побързаха да бранят монумента. Част от тях, водени от Мая Манолова, направиха и палатков лагер пред паметника. Сега от БСП и от "Възраждане" отново обявиха, че ще бранят монумента.
"Премахването на Паметника на Съветската армия за нас е много дебела червена линия. Много пъти през годината сме пазили този и всички паметници и ще продължим да го пазим. След като паметникът е опасен, кой е отговорен, защо не се ремонтира?", коментира лидерът на общинската група на БСП Иван Таков в четвъртък.
Той заяви, че решенията за паметника са на областната управа, а не на общинския съвет и припомни, че има споразумение Столична община да поддържа състоянието на паметника още от годините, когато Борисов бе кмет на столицата.
Деян Николов от "Възраждане" пък обяви, че проучват новото решение на областната администрация и не одобряват премахването на фигурите. През лятото активисти на формацията организираха караули около МОЧА, за да не допуснат изненадващото му демонтиране.
mediapool.bg