Австрийският политик Себастиан Курц увеличи списъка на успехите си, печелейки парламентарни избори за втори път за две години, подкрепян от поддръжниците си, които виждат в него "Вундервуци" - политическо дете-чудо, докато противниците му го порицават, че е "на път да се превърне в Орбан".
Победата в неделя е личен успех за 33-годишния лидер, последвал четири хаотични месеца на корупционен скандал, който доведе до падането на неговия крайнодесен съюзник и прогонването му от австрийското управление.
Външен министър на 27 години, най-младият европейски лидер на 31 години, Себастиан Курц премина през всички етапи на своя политически възход, до първия непредвиден момент в кариерата му: сривът през май на коалицията от 2017 г. с Австрийската партия на свободата.
Според анализатора Йоханес Хубер, ако Австрия е достатъчно уверена в себе си, за да постави за втори път съдбата си в ръцете на младеж, роден през 1986 г., с баща техник и майка учителка, причината е, че е била привлечена от неговото "съвършено овладяно риторично майсторство".
Носейки се на вълната на отхвърлянето на традиционните политически фигури, Себастиан Курц почисти от прахта имиджа на австрийските консерватори, които управляват без прекъсвания от 1987 година.
Той им наложи нов цвят (бледо тюркоазено) и названието "Листата на Курц". Това безцеремонно завладяване на уважаваната християндемократическа партия даде храна на сравненията със стратегията, следвана от Еманюел Макрон на президентските избори във Франция през 2017 година.
Идол на по-възрастните
Антуражът на канцлера смята, че като налага своята позиция за имиграцията, той е възпрял възхода на Австрийската партия на свободата (АПС), която през 2016 г. беше начело на проучванията и се смяташе, че е в позиция да спечели национални избори.
Той следва стъпките на друг австрийски канцлер, който беше критикуван много за съюза си с крайната десница през 2000-та година. Също като консерватора Волфганг Шусел, Себастиан Курц даде "целувката на смъртта" на националистите, съюзявайки се с тях, за да ги отслаби по-добре. Опетнена от скандалите, АПС загуби десет пункта в неделя (16 на сто) в сравнение с предишните избори.
На проспериращата, но дестабилизирана от притока на мигранти Австрия младият лидер предложи затварянето на европейските граници и по-строги условия за даване на убежище.
От бойкота на пакта на ООН за миграцията до намаляването на социалните плащания за търсещите убежище, потокът от антиимиграционни мерки, гласувани в неговия мандат, го превърнаха в разделяща личност, по подобие на неговия унгарски колега Виктор Орбан, който вижда в него архитекта на "мост" между десницата и крайната десница.
Стилът му на управление копира идеи, защитавани от крайната десница и някои популистки лидери от Централна Европа, но в същото време избягва семантичните провокации и отстоява проевропейските му убеждения.
Той рядко призоваваше АПС към сдържаност, макар че ксенофобските изявления на крайната десница влошиха имиджа на Австрия пред европейските партньори. Тази пасивност му донесе прякора "мълчаливият канцлер".
Бившият лидер на либералната формация Неос Матиас Щролц го описва като "опортюнист без визия", водеща фигура на ново "националконсервативно" течение.
През април Райнхолд Митерленер, бившият лидер на Австрийската народна партия, свален от власт от Курц, изрази притеснение, че наблюдава как под неговото управление Австрия се превръща в "авторитарна демокрация".
Въпреки младежкия си вид, Себастиан Курц чупи рекордите за популярност сред най-възрастните. Профилът му на идеален зет се обръща предимно към тази част от електората. Хората над 45 години са 65 на сто от населението на Австрия.
Роден във Виена, той обича да напомня за селските си корени, "сякаш иска да каже на жителите на провинциалните райони, че е един от тях", смята Йоханес Хубер. И че смята да ги представлява още много време на най-високото равнище на властта.
По БТА
mediapool.bg