Групата, за която се предполага, че е замесена в саботажа на газопроводите "Северен поток", е използвала при наемането на яхтата "Андромеда" в Германия подправен български паспорт, съобщи германското списание "Шпигел", като се позова на данни от разследването.
"Засега остава неясно от колко души е била групата, тъй като не всички от тях са дали свои данни (при наемането). Очевидно е бил използван и поне един подправен български паспорт", се отбелязва в статията.
По-рано "Шпигел" съобщи, че саботьорите са наели 15-метровата ветроходна яхта "Андромеда", за да превозят експлозивите до "Северен поток". Уточнява се, че плавателният съд, за който става дума, който е от тип "Бавария Крузър 50" (Bavaria Cruiser 50), е нает чрез чартърна фирма.
Сюжетът се разраства, след като германският вестник "Die Zeit" и американският "The New York Times" публикуваха във вторник статии за евентуална украинска връзка при взривовете на газопроводите "Северен поток" 1 и 2. Медиите се позоваваха на свои източници.
В статията на NYT се съобщава, че неназована "проукраинска групировка" вероятно стои зад взривовете на газопроводите "Северен поток" и "Северен поток 2" по информация на американското разузнаване. Според вестника няма данни висшето ръководство на Украйна да е намесено в акцията. Източниците на "Die Zeit" твърдят, че според германските разследващи плавателният съд, от който са взривени съоръженията, е бил нает от компания, собственост на украински граждани.
Разследването е установило, че през септември корабът е напуснал северногерманското пристанище Рощок с шест души екипаж и е превозвал експлозивите, предназначени за взривяване на газопровода.
Според седмичника "Цайт" и обществените телевизии А Ер Де и Ес Фау Ер, корабът е бил нает от базирана в Полша компания, "която, както изглежда, принадлежи на двама украинци". За отдаването под наем са използвани фалшиви паспорти, съобщиха същите източници.
Твърди се, че корабът е напуснал Рощок на 6 септември и по-късно е бил локализиран близо до датския остров Кристиансьо. Следи от експлозиви са били открити "на масата в кабината" на кораба, върната "непочистена" на собственика ѝ, пише "Цайт".
По-късно официален Киев отрече съмненията. Високопоставения помощник на украинския президент Володимир Зеленски Михайло Подоляк заяви, че Киев "няма нищо общо" с миналогодишните взривове и няма информация какво се е случило, предаде Ройтерс.
В сряда пък германската федерална прокуратура съобщи, че кораб, за който се подозира, че е бил използван за саботаж на двата подводни газопроводи, е бил претърсен през януари в рамките на разследване в Германия. Прокуратура посочи в изявление, че е "претърсила кораба от 18 до 20 януари 2023 г.", по подозрение, че "въпросният кораб може да е бил използван за транспортиране на взривни устройства".
"Самоличността на извършителите и техните мотиви са обект на текущо разследване", добави прокуратурата, като уточни, че "за момента не е възможно да се направят солидни изводи по тази тема, в частност по въпроса за държавата поръчител" на саботажа.
"Никакво подозрение не тегне върху служителите на германската компания, отдала под наем кораба", се посочва в изявлението.
mediapool.bg