Великобритания ще даде на Франция почти 500 милиона паунда за три години, за да спре мигрантите да пресичат Ламанша с малки лодки. Сумата беше обявена на среща на върха в петък, в Париж, между британския премиер Риши Сунак и президента Еманюел Макрон, който каза, че Франция също ще има финансов принос.
Парите ще отидат за допълнителни 500 служители и нов център за задържане на мигранти във Франция, който ще заработи пълноценно след 2026 г.
Пакетът за финансиране ще бъде платен на части.
Макрон похвали съвместните усилия на екипи от Обединеното кралство и Франция, работещи за намаляване на преминаването на малки лодки. На пресконференцията в Елисейския дворец държавният глава на Франция информира, че само в последната година са предотвратени 30 хил- преминавания на лодки през Ламанша и са извършени 500 ареста.
По думите на британския премиер парите ще помогнат "да се сложи край на тази отвратителна търговия с човешкия живот".
"Работейки заедно, Обединеното кралство и Франция ще гарантират, че никой не може да експлоатира нашите системи безнаказано", заяви Сунак.
И Макрон, и Сунак заявиха, че срещата на върха в Париж бележи ново начало в англо-френските отношения. Това беше първата среща на върха между Великобритания и Франция от пет години. Нейната цел е да подобри двустранните отношения след години на спорове заради Брекзит
Макрон каза, че това е "момент на повторно свързване", докато Сунак описа срещата като "подновено съглашение".
Двамата демонстрираха близки отношения. Макрон се обърна към британския премиер със "скъпи Риши", който на свой ред го нарече "mon ami" (мой приятелю), а брифингът завърши с прегръдка.
ББС отбелязва, че през 2022 г. бе наблюдавано огромно увеличение на броя на хората, които се опитват да стигнат до Обединеното кралство, пресичайки Ламанша в малки, често крехки лодки. Това е вътрешнополитически въпрос за Риши Сунак, който обяви спирането на този маршрут за миграция за един от своите приоритети.
Преди дни Сунак обяви нов законопроект за нелегалната миграция. Той предвижда всеки, за когото се установи, че е влязъл нелегално в Обединеното кралство, не само ще бъде изведен в рамките на 28 дни, но и ще бъде блокиран от връщане или искане за британско гражданство в бъдеще.
Британският премиер коментира, че законопроектът има за цел "да разбие бизнес модела на престъпните групировки и да премахне привличащите фактори, които ги водят до бреговете на Ламанша".
Законопроектът обаче беше яростно критикуван от някои благотворителни организации и агенцията на ООН за бежанците. Освен това вероятно той ще се изправи пред правни предизвикателства.
mediapool.bg