Натискът към Нидерладия да вдигне "ветото" срещу присъединяването на България в Шенген се засилва, като с нейното решение е обвързан и пътя на Румъния към зоната за свободно пътуване.
Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон коментира, че наскоро е имало нова проверка в България, която е била "наистина успешна".
Марк Рюте, който продължава да управлява Нидерландия като служебен премиер, каза наскоро, че при положителна оценка страната му ще вдигне "ветото". Въпреки че такава вече е налице, все още няма реакция от страна на страната му.
Присъединяването на България се спира от Нидерландия и Австрия, докато резерви срещу влизането на Румъния има само Виена.
Според дипломатически източници обаче Австрия може да последва Нидерландия, ако тя промени позицията си за България. Така няма да се налага да бъдат разделяни двете балкански страни, което се смята за нежелателно от ЕК. Въпреки това австрийски официални представители засега не са потвърдили тази възможност.
Още по темата
Вратата за Шенген се отваря
1 декември 2023 12:46
Ще използвам възможността да кажа колко добре подготвени са България и Румъния за присъединяване към Шенген. Целта ми остава решението да бъде взето още тази година, каза еврокомисарят Йоансон.
На този фон румънският евродепутат от Национално-либералната партия Рареш Богдан съобщи, че се очаква да има гласуване в парламента в Хага следващата седмица.
"Преди година България отказа да се отдели от Румъния, когато Румъния можеше да се надява на гласуване, а тогава имахме и Нидерландия против. Междувременно България реши техническите и правителствени проблеми със стабилността. Парламентът в Хага, който ни даде гласа си за влизане, трябваше да гласува за България на 6 декември, но гласуването беше отложено с 10 дни и ще бъде проведено на 14 или 16 декември в нидерландския парламент“, каза Рареш Богдан, цитиран от БТА.
По думите му всички дипломатически коридори с Австрия са отворени отново и Румъния може да се надява да влезе в Шенгенското пространство поетапно или изцяло през 2024 г.
В целия сценарий са намесени и амбициите на Рюте да оглави НАТО, за които му е необходима подкрепа и от Източна Европа.
Денков: Австрия и Нидерландия приемат, че има много силен напредък
Премиерът Николай Денков коментира, че след изборите в Нидерландия е по трудно да се преговаря, но той остава оптимист, че България ще е член на шенгенското пространство и след положителния доклад от последната проверка, който днес и утре се представя в Брюксел
"Резултатът от тази мисия е изключително положителен доклад и след като тези представители са подписали доклада, това означава, че техните представители – на Австрия и на Нидерландия, вече приемат, че има много силен напредък. Оттам нататък ще продължат дипломатическите бих казал усилия, как да се формулира решение, което до края на този месец да се опита да бъде прието. В момента е по-трудно да се преговаря с Нидерландия, но това не означава, че не е възможно, така че преговорите продължават", каза Денков.
Какви са резервите на Нидерландия
Нидерландия в трудна политическа ситуация, след като крайнодясната, популистка, антиислямистка и евроскептична Партия на свободата на Герт Вилдерс спечели драматична победа на предсрочните парламентарните избори. Партията обаче остава изолирана и трудно ще формира правителство.
Резервите на Нидерландия към българското членство са свързани с недостатъчните резултати в борбата с корупцията и установяването на правовия ред у нас, докато другата държава с вето върху влизането ни Австрия е съсредоточена в допускането на мигранти през наша територия и необходимостта от цялостно реформа на зоната за свободно пътуване.
Нидерландия искаше оценка на последните законодателни промени у нас, засягащи контрола на главния прокурор, промените за КПКОНПИ и готвените конституционни промени.
България и Румъния се надяват на извънредно заседание
Испанският министър на вътрешните работи Фернандо Марласка изрази надежда разширяването на Шенген да настъпи възможно най-скоро. Той каза, че испанското председателство на Съвета на ЕС ще продължи работата до края на годината.
Амбицията на България и Румъния е да има извънредно заседание в последните дни на годината или в началото на следващата 2024 година. Засега се работи по варианта двете страни да влязат първо с въздушните си граници, а след това и със сухопътните.
"Работим все още, надяваме се да има как присъединяването на България и Румъния към Шенген да настъпи възможно най-скоро", каза испанският вътрешен министър Фернандо Марласка.
Министърът отбеляза, че Съветът на ЕС ще се запознае с оценките на Европейската комисия след допълнителната проверка в нашата страна. В мисията на ЕК имаше и представители на Нидерландия и Австрия.
Румъния изчаква решение на Нидерландия
Румъния чака да разбере дали Нидерландия ще подкрепи присъединяването на България към eвропейското пространство за свободно движение, за да вземе решение по Шенгенското досие, каза премиерът Марчел Чолаку, цитиран от Аджерпрес и Диджи24.
Той припомни, че на 22 ноември в Нидерландия са се провели избори и заради това не е имало време да започне процедура по гласуване в парламента.
"Беше повече от сигурно, че Шенген няма да се обсъжда на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 4 и 5 декември, но остана на дневен ред да предложим извънредно заседание на съвета през декември. Първо чакаме решението на Нидерландия за България и ще видим как ще действа Румъния", каза премиерът.
По отношение на диалога с Австрия Чолаку заяви, че не е имал директен разговор с канцлера Карл Нехамер.
"Със сигурност ще последва такъв, след като се върна в Румъния. Имаше дискусии на ниво посланици и министърът на вътрешните работи имаше и други контакти", уточни Марчел Чолаку, който е на работно посещение в САЩ до 6 декември.
Има време до края на годината парламентът и правителството в Хага да вземат решение за премахване на ветото върху присъединяването на България към Шенген, което може да отвори пътя за решение, благоприятно и за двете страни (България и Румъния), каза от своя страна министърът на вътрешните работи на Румъния Каталин Предою.
mediapool.bg