Нидерландските граждани гласуват за нов парламент и бъдещ кабинет в сряда. Близо 13,3 милиона души имат право на глас, а според социологическите проучвания битката ще бъде оспорвана, съобщи Ройтерс.
Дясната либерална управляваща Народната партия за свобода и демокрация (НПСД) е с изравнени шансове да спечели изборите с Партията на свободата (ПС) на десния популист Герт Вилдерс и с предизборната коалиция между социалдемократи и Зелени, предава БТА.
Със сигурност Нидерлания ще има нов министър-председател за първи път от 13 години, след като Марк Рюте подаде оставка през юли, когато четвъртото му коалиционно правителство се разпадна.
Нито една партия не може да спечели абсолютно мнозинство в парламента. Според анкетите за мнозинство ще е необходима коалиция от най-малко три партии. Според социологическите прочувания нито една партия няма да получи повече от 20%, предаде Ройтерс.
Ключов въпрос по време на кампанията беше ограничаването на имиграцията. Това беше темата, която предизвика трус в последния кабинет на Рюте и доведе до неговия край.
Основните кандидати за бъдещ министър-председател на Нидерландия са четирима.
Министърът на правосъдието Дилан Йешилгьоз, твърда по отношение на имиграцията и наследник на Рюте начело на НПДС, се надява да стане първата жена министър-председател на страната.
Сред основните претенденти на поста е и Герт Видалес, известен с антимигтрантската си реторика. Той мисли, че трябва да сложи край на „ислямизацията“ на Запада, като заради тези си позиции от 10 години живее под 24-часова защита в правителствена къща, съобщава БНР.
Неговата Партия на свободата поставя нидерландския народ на първо място. Все пак Видалес се опитва да смекчи позицията си, за да може да си гарантра добри позиции в парламента.
Бившият вицепредседател на Европейската комисия Франс Тимерманс и неговата коалция между лейбъристи и зелени се фокусира върху климатичните промени. Ако той стане премиер, вероятно в Нидерландия ще има центристки политики и повече разходи в областта на климата.
Депутатът Питер Омцигт, центрист, който основа собствена партия след раздялата с Християндемократите, изостава малко зад тримата според социологическите проучвания.
Партията, която спечели най-много места, традиционно води преговорите и осигурява министър-председателя, но дори това не е гарантирано от холандската система.
Предсрочните избори бяха свикани, след като дясноцентристката коалиция на премиера Марк Рюте се разпадна през лятото заради конфликт за имиграционната политика. Рюте обяви, че ще се оттегли от вътрешнополитическия живот на страната.
Той все пак ще остане в ролята на временно изпълняващ длъжността, докато бъде избрано ново правителство, вероятно през първата половина на 2024 г.
mediapool.bg