Молдова е предложила да председателства следващата среща на върха на ООН за изменението на климата, а Сърбия също обмисля да се включи в надпреварата, сочи информация на запознати със случая източници и документ, разгледан от Ройтерс.
Предложенията на двете страни са опит за решаване на геополитически спор, който остави следващото издание на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН (КОП29) без домакин.
Разговорите за това кой ще замени сегашния домакин на тазгодишното издание КОП28 - Обединените арабски емирства (ОАЕ), изпаднаха в невиждана досега безизходица, тъй като страните от региона на Източна Европа, който трябва да бъде домакин на следващата среща на върха на ООН за климата, не успяха да постигнат съгласие за избирането на кандидат.
Според писмо на Молдова до други източноевропейски държави, видяно от Ройтерс, тя е изявила желанието си да председателства следващата среща (КОП29). Тя обаче не се е съгласила да бъде домакин на мащабното международно събитие, твърдят запознати източници.
Източници съобщиха за Ройтерс, че Сърбия обмисля да се кандидатира както за председателството, така и за домакинството на КОП29, но все още не е предприела никакви официални действия. Все още обаче не е ясно дали някоя от тези държави ще получи одобрение на регионално ниво.
Съгласно ръководните принципи на ООН председателството на дадената среща на върха се предава на ротационен принцип между петте глобални региона и страните от съответния регион трябва да вземат единодушно решение помежду си коя от тях да поеме председателството.
Ако Сърбия подаде официална молба за председателство, нейната кандидатура се очаква да бъде подкрепена от Русия и нейния съюзник Беларус, твърдят дипломатически източници. Сърбия е традиционен съюзник на Русия, но подобно на Молдова е подала молба за присъединяване към Европейския съюз, отбелязва Ройтерс.
Министерството на околната среда на Молдова и канцеларията на сръбския президент не отговориха на запитванията за коментар.
Москва, която търпи санкции от Европейския съюз, не иска домакин да е държава членка но ЕС. България кандидатства за домакинство, но кандидатурата ѝ беше блокирана от Русия.
Председателят на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН играе ключова роля в ръководенето на разговорите между близо 200-те държави, присъстващи на ежегодната среща на ООН за климата, като обикновено една държава поема както председателството, така и домакинството ѝ.
Ако страните от Източна Европа не излъчат председател за КОП29, може да се наложи ОАЕ да запазят ролята за още една година. Ако страните обаче не постигнат съгласие за избора на домакин, мястото на срещата на върха може да бъде върнато в седалището на секретариата на Рамкова конвенция на ООН за изменението на климата (UNFCCC) в Бон, Германия.
mediapool.bg