Кламер БГ - Новини: Китай и ЕС: Общ интерес от балансирани търговски отношения

Китай и ЕС: Общ интерес от балансирани търговски отношения

Свят

|
Четв, 07 Дек 2023г. 18:06ч.
Китай и ЕС: Общ интерес от балансирани търговски отношения

Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел с китайския президент Си Цзинпин, Сн. ЕПА/БГНЕС

Високопоставени представители на Европейския съюз, които са на посещение в Пекин, призоваха за намаляване на търговските бариери пред европейските компании, предадоха Ройтерс и ДПА.

Всеки ден между Китай и Европейския съюз се обменят стоки на стойност над 2 милиарда евро (2,15 млрд. долара), но търговският дефицит на ЕС спрямо Китай възлиза на близо 400 млрд. евро, заяви председателят на Европейският съвет Шарл Мишел по време на разговорите с китайските лидери. Трябва да се приложат "конкретни мерки" за възстановяване на баланса в тези отношения, каза той.

По-рано китайският президент Си Цзинпин заяви, че според него Китай и ЕС трябва да бъдат партньори, а не да разглеждат себе си като като съперници. Той очевидно намекна за изявленията на високопоставени политици от ЕС, които често описват Китай като "партньор, конкурент и системен съперник".

Урсула фон дер Лайен, председателка на Европейската комисия (ЕК), заяви преди срещата, че европейските министър-председатели няма да толерират дисбаланс в търговските отношения в дългосрочен план. Фон дер Лайен посочи незадоволителния достъп на европейски компании до китайския пазар и преференциалното отношение към китайските компании чрез субсидиране като специфични проблеми на ЕС.

Първоначално нямаше информация за конкретни резултати от срещата на върха. По-късно Фон дер Лайен написа в платформата "Екс", че е имало "добър и откровен обмен". "Съгласихме се, че имаме общ интерес от балансирани търговски отношения", написа тя.

Китай изрази надежда, че Европейският съюз ще бъде предпазлив при въвеждането на рестриктивни икономически и търговски политики и при използването на търговски корективни мерки, за да запази отворени търговските и инвестиционните пазари, съобщиха държавните китайски новинарски агенции, цитирайки изявление на премиера Ли Цян.

Ли, който се срещна с Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен, заяви, че Китай се противопоставя на широкото политизиране на икономическите и търговски въпроси в нарушение на основните принципи на пазарната икономика. Китай има желание да работи с ЕС, за да се придържа към всеобхватно стратегическо партньорство, добави той.

Стабилни и взаимноизгодни отношения

Европейският съюз иска "стабилни и взаимноизгодни отношения" с Китай, заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, цитиран от Франс прес. Председателят на Европейския съвет отправи своя призив на фона на значителното увеличаване на дисбаланса в двустранната търговия в полза на Китай, отбелязва АФП.

"Съвсем естествено, ние ще поддържаме днес нашите европейски ценности, включително правата на човека и демокрацията", допълни Шарл Мишел.

Китайският президент Си Цзинпин от своя страна се обяви за сътрудничество с ЕС с цел постигане на общи цели.

"Ние трябва да отговорим заедно на глобалните предизвикателства и да работим съвместно, за да допринасяме за стабилността и просперитета по света", каза китайският лидер.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на свой ред поиска Брюксел и Пекин да обърнат внимание на "дисбалансите и различията" помежду им.

"Китай е най-големият търговски партньор на ЕС. Очевидно обаче има дисбаланси и различия", във връзка с които трябва да предприемем мерки, каза Фон дер Лайен.

По нейни данни търговският дефицит на ЕС с Китай се е удвоил за две години, за да достигне 390 милиарда евро миналата година.

Азиатският гигант от своя страна каза вчера, че политиката на съюза да ограничава износа на високотехнологични продукти за него е лишена от логика.

Брюксел и Пекин възобновяват дипломатическите си контакти след пандемията от коронавирус. Това е първата среща на върха ЕС - Китай на живо от повече от четири години, отбелязва АФП.

mediapool.bg