Кламер БГ - Новини: Мей призова партията си да е единна за Брекзит

Мей призова партията си да е единна за Брекзит

Свят

|
Нед, 30 Септ 2018г. 17:11ч.
Мей призова партията си да е единна за Брекзит

Британският премиер Тереза Мей призова в неделя своята Консервативна партия да се обедини зад нея, за да стане възможно правителството да сключи добро споразумение за напускане на ЕС. В изявление за ББС на първия ден от годишната конференция на партията в Бирмингам, тя настоя, че "планът Чекърс" (наречен по името на правителствена резиденция край Лондон) е единственият правилен път да се върви напред.

"Посланието ми към партията е да се обединим и да постигнем най-добрата сделка за Великобритания", каза Мей. Тя подчерта, че Планът от Чекърс не е мъртъв, както твърдят някои, и че проблемите идват от страна на Брюксел. По думите й нито едно от предложенията на ЕС не е приемливо за Великобритания, но тя разполагала с контрааргументи.

Планът от Чекърс е единственият план, който осигурява Брекзита, и аз вярвам в Брекзита, заяви Мей. Според нея Планът Чекърс няма да разруши единния европейски пазар.

Призив лейбъристите са спрат да политиканстват за Брекзит

Премиерът консерватор прикани лейбъристите да престанат да политиканстват по темата с Брекзита. Тя изрази загриженост по повод проблемите, които чуждестранните купувачи имат на британския пазар за жилища. Без сделка е по-добре отколкото лоша сделка, но ако напуснем ЕС без споразумение, правителството ще гарантира, че няма да има "твърда граница" с Ирландия, заключи британският премиер.

Според бившия британския министър за Брекзит Дейвид Дейвис вероятността правителството да постигне споразумение по въпроса за излизането от ЕС е 80-90 процента. Той обаче предупреди, че очаква преговорите да се водят до последно, предаде Ройтерс.

Дейвис смята, че Планът Чекърс не удовлетворява очакванията на избирателите, и прогнозира, че окончателното споразумение по-скоро ще прилича на споразумение за свободна търговия.

Дейвис уточни, че самият той ще гласува против Плана Чекърс, но при искане на вот на доверие ще подкрепи министър-председателката. От самата Мей зависи дали ще води консерваторите на следващите избори, отбеляза бившият британски министър за Брекзита.

Той добави, че въпросът за ирландската граница се използва по политически причини, както и че няма всеобхватно решение на този въпрос.

Нужда от план Б за напускането

По думите на Дейвис Великобритания ще се нуждае от план Б за Брекзит, а Планът Чекърс по негово мнение ще изчезне от само себе си.

Бившият министър заяви още, че Брюксел може да добави някои неща към Плана Чекърс, както и че шест месеца са доста време да се постигне споразумение за условията по излизането.

Дейвис не очаква да има предсрочни избори, но смята, че ако правителството продължи да се придържа към Плана Чекърс, ще загуби гласове.

Лидерът на клона в Шотландия на британската Консервативна партия Рут Дейвидсън изрази надежда, че все още има база за постигане на споразумение по Брекзит. Тя подчерта, че винаги е предпочитала варианта със споразумение пред този без сделка.

Дейвидсън изрази несъгласие с онези, които настояват за нов референдума за Брекзита. Но призна, че ако бъде насрочено такова допитване, тя лично ще гласува за оставане на Обединеното кралство в съюза.

Британската икономика се е свила с 2.5%

Междувременно проучване, цитирано от Ройтерс, твърди, че решението на Великобритания да напусне ЕС струва на правителството по 500 милиона британски лири (650 милиона долара) седмично. Така за момента се заличават средства, които биха биха били спестени от неплащане на вноската в съюза.

Центърът за европейска реформа - изследователска група, съсредоточена върху ЕС, съобщи, че британската икономика е с 2.5 процента по-малка, отколкото ако британците не бяха решили да излязат от блока на референдума през юни 2016 година. Заключенията на центъра са базирани на последиците за икономиката до края на юни 2018 година.

Държавните финанси са ощетени с 26 милиарда британски лири годишно, което е равно на 500 милиона британски лири седмично.

Центърът, който се самоопределя като проевропейски, но с критично отношение, посочи, че създал модел за това как би могла да се представи британската икономика, ако през 2016 година бе спечелила кампанията за оставане на страната в Евросъюза.

Групата уточни, че анализът й се основава на 22 развити икономики с характеристики, близки до британската.

За първото полугодие на тази годината британската икономика отчита най-слаб растеж от второто полугодие на 2011 година, като компаниите намаляват инвестициите, което подсказва, че са предпазливи в навечерието на Брекзита.

Много ръководители на компании и инвеститори се опасяват, че политиката може да провали споразумението и петата по големина икономика в света да излезе от ЕС без договор. Според тях това ще уплаши финансовите пазари и ще наруши основни търговски артерии.

mediapool.bg