Кламер БГ - Новини: Въпреки пожарите австралийските лидери не променят позицията си за климата

Въпреки пожарите австралийските лидери не променят позицията си за климата

Свят

|
Ср, 08 Ян 2020г. 12:29ч.
Въпреки пожарите австралийските лидери не променят позицията си за климата

Въпреки обществения гняв, страданията на жертвите и предупрежденията на учените австралийското правителство твърдо държи на схващането си, че няма пряка връзка между климатичните промени и опустошителните горски пожари в страната, предава агенция Ройтерс.

Премиерът Скот Морисън и неговият министър на енергетиката и съкращаването на вредните емисии Ангъс Тейлър казват, че Австралия няма нужда по-решително да намалява въглеродните емисии, за да ограничи глобалното затопляне, дори след тригодишна суша и небивали горски пожари.

Вместо това според тях Австралия, която произвежда 1,3 процента от световните въглеродни емисии, но е вторият по-големина замърсител на глава от населението след САЩ, трябва да бъде възнаградена за това, че е преизпълнила целите си за намаляване на вредните емисии за 2020 г.

"Ако говорим за намаляване на световните емисии, Австралия трябва да изпълнява задълженията си и тя го прави, но когато има горски пожари, обществото трябва да се обединява, а не да се разединява", заяви Тейлър в коментари, пратени по имейл на Ройтерс във вторник. Същия ден той беше зает с работа в центровете за борба с последиците от пожарите в избирателния си район в щата Нов Южен Уелс.

Правителството твърди, че увеличаването на усилията за намаляване на емисиите ще навреди на икономиката, особено ако засегне австралийския износ на въглища и газ. Миналата година страната изпревари Катар като най-голям световен износител на втечнен природен газ.

"Повечето страни не са съгласни да водят политика за намаляване на емисиите, която значително повишава разходите за живот, намалява доходите и пречи на растежа", написа Тейлър във в."Острелиън" на 31 декември.

"Ето защо няма да приемем некалкулираните, необмислени и икономически разрушителни цели на (опозиционната) Лейбъристка партия, които винаги ще водят до данък върху енергията, без значение дали ще го наречем така или не", добави министърът.

Тейлър не навлезе в подробности как точно ограничаването на емисиите ще повиши разходите за живот.

Австралийците се оплакват, че заради липсата на енергийна политика цените на тока са се увеличили значително през последните години. Това много натоварва домакинствата, дори при положение, че производителите на енергия постепенно се преориентират към по-евтините възобновяеми енергийни източници.

Публикацията на Тейлър бе в отговор на критиката, отправена срещу Австралия на конференцията за климата на ООН в Мадрид. Тя бе упрекната, че блокира амбициозни мерки за намаляване на въглеродните емисии.

Екологични организации твърдят, че Австралия ще изпълни целите си за вредните емисии, единствено ако включи старите въглеродни кредити за въглеродни емисии, които правителството иска да се отчитат от Протокола от Киото от 1992 г.

Според учените климатичните промени са ключов фактор за унищожителните горски пожари.

"Един от основните фактори за силата на огъня, бързината на разпространението му и обхванатите от пожарите площи е температурата. В Австралия станахме свидетели точно на това - на рекордно високи температури", каза Марк Хаудън, директор на Института за климатични промени на Австралийския национален университет.

Горящите гори нанасят двоен удар на околната среда - допринасят за увеличаване на въглеродните емисии и в същото време унищожават т.нар. "въглеродни кладенци", защото на растителността ще са необходими десетилетия, за да се възстанови, каза Дейвид Холмс, директор на Комуникационния изследователски хъб за климатичните промени в Университета "Монаш".

Горските пожари в Австралия, бушуващи от септември, са произвели близо 350 млн. тона въглероден двуокис, което се равнява на две трети от годишните емисии на страната, появили се в резултат на човешка дейност, изчисли Пеп Канадел, директор на Глобалния въглероден проект, въз основа на данни на сателити на НАСА.

За останалите, от опозиционните лейбъристи през филмовата звезда Ръсел Кроу, който пропусна наградите "Златен глобус", за да се бори с горските пожари в Австралия, до американския сенатор Бърни Сандърс, съществува ясна връзка между климатичните промени и австралийските пожари. Стихията отне живота на 25 души, разруши хиляди домове и изпепели повече от 8 млн. хектара (20 млн. акра) от септември.

"На онези, които бавят мерките срещу климатичните промени, бих казал: вижте кървавочервеното небе и задушливия въздух в Австралия - резултат от бушуващите горски пожари", написа Сандърс миналата седмица в социалните медии.

На фона на бушуващите пожари в няколко щата през ноември лидерът на лейбъристите Антъни Албанезе призова премиера Морисън да увеличи средствата, необходими за борба с бедствията и предотвратяването им.

"Сезона на пожарите започва по-рано и завършва по-късно и ръководителите на службите за извънредни ситуации са единни в мнението си, че природните аномалии в Австралия само ще се изострят и ще стават все по-чести заради климатичните промени", написа Албанезе на 22 ноември в писмо, което качи в социалните медии.

По БТА

mediapool.bg