Кламер БГ - Новини: Без график за влизането на Украйна в НАТО. Зеленски: Това мотивира Русия да продължи терора

Без график за влизането на Украйна в НАТО. Зеленски: Това мотивира Русия да продължи терора

Свят

|
Вт, 11 Юли 2023г. 18:15ч.
Без график за влизането на Украйна в НАТО. Зеленски: Това мотивира Русия да продължи терора

Сн. ЕПА/БГНЕС

Украинският президент Володимир Зеленски разкритикува "нерешителността" и "слабостта" на НАТО, след като съюзниците засега не дават график за присъединяването на Киев към Алианса.

На срещата на върха на НАТО във Вилнюс, която започна във вторник и ще продължи два дни, ще бъде потвърдена перспективата за членство на Киев, но сред съюзниците няма съгласие кога да стане това. Очаква се консенсусно решение, че присъединяването на Украйна към НАТО ще се случи след края на войната с Русия.

Тази позиция зае и България, която на форума се представлява от премиера Николай Денков, а не от президента Румен Радев, каквато бе практиката през последните години.

“Абсурдно е, че няма график за присъединяване на Украйна към алианса“, каза Зеленски.

Той предупреди, че колебливостта на НАТО насърчава руския терор.

Украинският министър на отбраната Олексий Резников също пристигна в литовската столица за срещата на алианса и коментира лаконично, че "основната цел на Украйна е пълноправно членство".

Украйна в НАТО след края на войната

Разделенията в НАТО се очаква да попречат на западния военен съюз да предложи на Киев дата за присъединяване или да му отправи официална покана за членство на двудневната среща на върха, отбелязва Ройтерс.

"Безпрецедентно и абсурдно е, когато не е определен срок нито за поканата, нито за членството на Украйна. А в същото време даже се добавят неясни формулировки за "условия" за поканата на Украйна", каза Зеленски.

"За Русия това означава мотивация да продължи терора си", добави той.

Всички държави членки признават, че перспективата за членство на Украйна е невъзможна, докато страната е във война. Това би означавало световен конфликт: член 5 на Северноатлантическия договор постановява, че нападение срещу една държава членка е равносилно на нападение срещу всички държави членки.

Кремъл, от своя страна, вече предупреди НАТО, че ще има "много негативни" последици за европейската сигурност, ако Украйна бъде приета.

"Един за всички и всички за един"

Форумът започна с приветствие на литовския президент Гитанас Науседа:

"Литва никога не е приемала за даденост свободата. Винаги сме били верни на принципа "Един за всички и всички за един".

"Русия започна война срещу суверенна държава на прага на НАТО. На този фон сме се събрали да вземем смели решения как да укрепим отбраната си и да помогнем на Украйна да победи", каза Науседа в началото на заседанието на главния политически орган за вземане на решения в НАТО.

Още по темата

Денков във Вилнюс: Украйна ще стане член на НАТО, но не и докато е във война (видео)

Какъв е дневният ред?

Това е четвъртата среща на върха на НАТО след нахлуването на Русия в Украйна, като първата се проведе виртуално на 25 февруари 2022 г., само един ден след нападението, последвана от форуми в Брюксел и в Мадрид.

Лидерите обсъждат широк спектър от теми - от разногласията по отношение на кандидатурата за членство на Украйна през присъединяването на Швеция, за което Турция даде в последния момент зелена светлина, до увеличаването на запасите от боеприпаси и преразглеждането на отбранителните планове за източния фланг.

Темата "Украйна"

НАТО ще очертае "път на реформи" за Украйна, за да може тя да се присъедини към Алианса, но няма да приема график за присъединяването ѝ, каза съветникът на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан, цитиран от Франс прес.

Съливан каза това пред журналисти във Вилнюс преди началото на срещата на лидерите на страните от НАТО. Освен това Съливан обяви, че утре американският президент Джо Байдън ще се срещне с украинския президент Володимир Зеленски.

На срещата във Вилнюс НАТО ще изпрати "позитивен сигнал" във връзка с желанието на Киев да се присъедини към Алианса, каза още Съливан, цитиран от Ройтерс.

Съливан направи изявлението си в момент, в който преговарящи от страните, членуващи в НАТО, финализират заключително комюнике, в което ще бъде очертан пътят на Украйна за присъединяване към отбранителния съюз.

Дипломати заявиха днес, че различията между преговарящите относно заключителния текст на комюникето намаляват, отбелязва Ройтерс.

Ясно послание към Киев

Съюзниците от НАТО ще изпратят ясно послание за това как Украйна може да стане член на алианса в бъдеще, заяви във Вилнюс генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

"Очаквам съюзниците да изпратят ясно, единно и позитивно послание по пътя към членство на Украйна", каза Столтенберг при пристигането си за началото на срещата на върха на държавите членки на алианса.

Той добави, че освен решенията, които ще вземе днес Северноатлантическият съвет, ще има и двустранни гаранции за сигурността на Украйна, която вече повече от 500 дни се опитва да отблъсне от територията си нахлулите руски войски.

"Някои съюзници водят двустранен и многостранен диалог с Украйна за продължаване на подкрепата за Украйна... това ще допълни и надгради решенията, взети на срещата на върха на НАТО", каза той.

Бъдещото членство на Украйна, военната помощ, засилването на източния фланг и разходите за отбрана ще са основните теми по време на срещата на НАТО във Вилнюс във вторник и сряда.

Българската позиция

От срещата на върха на НАТО във Вилнюс очаквам да има краен резултат, в който изрично се казва, че Украйна ще бъде поканена тогава, когато обстоятелствата позволяват. Това заяви днес министър-председателят акад. Николай Денков при пристигането си на форума във Вилнюс.

По думите му това съответства като съдържание на наскоро приетите декларации от Народното събрание и Министерския съвет.

"Ще има ясна перспектива, че Украйна ще стане член на НАТО, но затова трябва да имаме съответните условия. Докато Украйна се намира в състояние на война със съседна държава, няма как да бъде приета, но ще са ясни условията, при които тя ще бъде приета евентуално", каза Денков.

Формулировката за Украйна и присъединяването на Швеция

Весела Чернева, директор на Софийския офис на Европейския съвет за външна политика, коментира пред БНР, че въпросът във Вилнюс ще бъде за формулировката на поканата към Украйна

“Дали сега ще бъде отправена покана, която ще се реализира след войната, или поканата ще дойде след края на войната“, отбеляза Весела Чернева.

В навечерието на форума турският президент Реджеп Ердоган съобщи, че страната му е готова да вдигне ветото срещу присъединяването на Швеция.

Чернева коментира, че след преизбирането си Ердоган има желание да затопли отношенията си със своите европейски партньори.

“Турция е в сериозна икономическа криза. Анкара има основания да гледа към Европа“, отбеляза тя.

Политическият разговор за членството на Турция в ЕС няма да бъде формално подновен, уточни тя, но добави, че когато Турция почука на европейската врата, би искала да види равноправно отношение.

“Новината, че Швеция ще стане член на НАТО съвсем скоро, дойде в последната секунда преди срещата на НАТО. Отговорът се крие някъде във Вашингтон. В Турция искат от много време да придобият F-16, което им беше отказвано дълго време след покупката на въоръжение от Русия. Сега Ердоган е получил част от това, което искаше“, коментира Чернева.

mediapool.bg