Кламер БГ - Новини: Сваленият над Черно море американски дрон е излетял от Румъния

Сваленият над Черно море американски дрон е излетял от Румъния

Война в Украйна

|
Ср, 15 Март 2023г. 12:40ч.
Сваленият над Черно море американски дрон е излетял от Румъния

Сваленият над Черно море американски дрон е излетял от Румъния

Aмериканският дрон "Ем Кю 9 Рийпър" (MQ9-Reaper), който беше свален над Черно море, е излетял от Румъния, съобщава телевизия Диджи24, като се позовава на изявление на американски военен представител за "Ню Йорк Таймс".

Дронът е излетял вчера сутринта от Румъния за разузнавателна мисия, която обикновено продължава 9-10 часа, посочва американското издание. Румънската телевизия напомня, че подобни летателни апарати са разположени в базата Къмпия Турзий, намираща се в централния окръг Клуж.

Този тип безпилотни летателни апарати могат да носят ракети Хелфайър, но при вчерашната си мисия дронът е бил невъоръжен и е изпълнявал разузнавателна мисия на около 120 километра югозападно от Кримския полуостров, уточнява цитираният официален представител.

САЩ предупредиха Москва да не изостря ситуацията

САЩ предупредиха Русия да не изостря ситуацията след съобщението на американските въоръжени сили, че са били принудени да разбият свой безпилотен летателен апарат в Черно море, след като руски изтребител го е прехванал над международни води и е повредил витлото му, предаде ДПА.

Американският Държавен департамент извика руския посланик във Вашингтон Анатолий Антонов, за да изрази протест пред него по случая.

Руското министерство на отбраната отрече американската версия за събитията и каза, че дронът се е разбил в Черно море недалеч от Крим в резултат на рязка маневра. Ведомството добави, че безпилотният апарат изобщо не е бил удрян от руски изтребител. Според Москва са били изпратени руски изтребители, които да установят нарушител над Черно море, заплашващ да навлезе в руското въздушно пространство.

Говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Кърби по-късно отхвърли версията на Москва и заяви пред Си Ен Ен, че правителството на САЩ възнамерява да публикува кадри от сблъсъка между дрона и руския самолет.

Кърби добави, че подобно "неуместно, опасно и непрофесионално поведение от страна на руските летци" може да доведе до нежелани инциденти "между двете армии, които очевидно не действат заедно в Украйна, но със сигурност действат близо една до друга в региона".

"А ние не искаме тази война да ескалира отвъд това, което вече причини на украинския народ“, предупреди той.

Руският посланик в Щатите от своя страна обвини Вашингтон, че използва дроновете си, за да събират разузнавателни данни в помощ на Украйна.

"Какво правят те на хиляди километри от САЩ? Отговорът е очевиден - събират разузнавателни сведения, които след това се използват от режима в Киев, за да напада нашите сили и територия", каза Антонов, цитиран от ТАСС.

Британският министър на отбраната Бен Уолъс призова Москва да спазва международното въздушно пространство. "Ключовото тук е всички страни да спазват международното въздушното пространство и ние призоваваме Русия също да прави това", заяви Уолъс пред Ройтерс.

Киев подкрепя използването на американски безпилотни самолети над Черно море

Военновъздушните сили на Украйна подкрепиха разполагането на американски разузнавателни безпилотни самолети след вчерашния индидент с безпилотния апарат над Черно море, съобщи ДПА.

"Черно море не е вътрешно море на Русия. Руснаците окупираха и Азовско море и го смятат за свое", заяви говорителят на украинските военновъздушни сили Юрий Ихнат по телевизията вчера вечерта.

Излаз на Черно море също имат членове на НАТО, включително Турция и Румъния, поради което американските безпилотни самолети действат там на законно основание, добави той.

САЩ се позоваха на международното право, което позволява операцията над неутрални води. Нов американски дрон вече е разположен на мястото на разбилия се, заяви Ихнат в Киев.

Рисковете от ескалация във връзка с войната в Украйна

САЩ заявиха, че руски военен самолет е свалил американски дрон над Черно море, а случаят представлява първият известен физически контакт между армиите на двете страни от началото на войната в Украйна, пише в. "Ню Йорк таймс".

Според в. "Уолстрийт джърнъл" инцидентът подчертава какви са предизвикателствата от една страна във връзка с оказването на подкрепа за Украйна, а от друга страна във връзка с избягването на евентуално "непреднамерено изостряне" на ситуацията, както предупреди Вашингтон.

Сблъсъкът показва колко близо действат САЩ и Русия по краищата на една военна зона, макар да се стремят да не се стига до инциденти, които могат да разпалят напрежение между тях и да доведат до разрастване на конфликта, отбелязва изданието.

Инцидентът вероятно още повече ще обтегне отношенията между Вашингтон и Москва, коментира в. "Вашингтон таймс".

Авиация и военноморски съдове на Русия и НАТО, пилотирани или безпилотни, във всеки един ден се движат в близост едни до други около черноморското крайбрежие на Украйна, а това е образно казано "рецепта за криза" между суперсилите по периферията на война. Залозите се повишават от факта, че и двете страни имат хиляди ядрени бойни глави като оръжие за действие в краен случай, а рисковете значително се увеличават от безразсъдно поведение, коментира британският "Гардиън".

Сегашният инцидент е по-сериозен от предишни близки срещи между руска и американска авиация, защото е довел до сблъсък и падане в морето. Това струва на САЩ машина на стойност около 32 милиона долара и постави началото на надпревара кой ще стигне пръв до отломките в Черно море. Ако руснаците стигнат първи, това ще бъде предимство от разузнавателна гледна точка, което ще позволи на техните специалисти да проучат летателния апарат, отбелязва вестникът.

Според командира на Корпуса на морската пехота на САЩ генерал Дейвид Бъргър подобни сценарии като свалянето на този дрон са едни от най-големите поводи за безпокойство за американската армия, защото те могат да предизвикат непредсказуеми събития. Той каза, че този въпрос буди безпокойство и в Тихоокеанския регион. Всъщност последният път, когато американски военен самолет беше замесен в подобен сблъсък, беше край бреговете на Китай през април 2001 г. Тогава американски самолет "И Пи 3" беше ударен от китайски изтребител прехващач. Китайският изтребител се разби в морето, а американският шпионски самолет трябваше да извърши принудително кацане на остров Хайнан, което предизвика дипломатическа криза, посочва "Гардиън".

Свалянето на скъп дрон над Черно море е едно нещо, но унищожаването на летателен апарат с екипаж и загиването на пилоти или принудително кацане на вражеска територия насред война би довело до много по-опасна ситуация, с натиск върху други страни да предприемат твърди действия, коментира изданието.

mediapool.bg