Временният главен прокурор Борислав Сарафов няма намерение да оттегля от парламента исканията за сваляне на депутатските имунитети, които бяха внесени от Иван Гешев точно преди да бъде уволнен, съобщи “Сега“.
При избирането си за изпълняващ функциите на главен прокурор Сарафов каза, че ще се прави ревизия на разследването на дела като “Барселонагейт“ и ще преценява тепърва дали исканията за свалянето на имунитета са обосновани “или са част от политическите закачки на бившия главен прокурор с политиците".
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков обяви, че се отказва от своя имунитетслед този коментар на Сарафов. Под контрола на Иван Гешев прокуратурата изведнъж реши да възобнови прекратеното дело за декларацията за канадското гражданство.
Най-големият въпрос е как ще продължи разследването по “Барселонагейт“ след внесените над 600 страници с материали в Народното събрание, които да подкрепят искането на имунитета на Бойко Борисов. Лидерът на ГЕРБ обяви, че няма да се откаже от имунитета си засега и няма да даде ДНК проба по делото.
Прокуратурата твърди, че има данни, че той е бащата на детето на манекенката Борислава Йовчева, която бе настанена в луксозната къща за 3 милиона евро в Барселона. Разследването се води за пране на пари.
Народното събрание създаде комисия, която да разгледа документите, изпратени от Гешев, с които иска имунитетите на няколко депутати. Останалите депутати, чийто имунитет беше поискан от Гешев, са Даниел Александров от ГЕРБ и Димитър Аврамов от ДПС.
В четвъртък Сарафов разпореди да се проверят действията по разследване на неприключени и спрени дела за престъпления, извършени от министри, магистрати и други лица с имунитет. Докладът от проверката трябва да е готов до 7 август.
В това число попада не само “Барселонагейт“, но и делото, което бе използвано от Иван Гешев да разпространи записите с подслушаните разговори на президента Румен Радевс командира на военновъздушните сили Цанко Стайков.
От разговора се чува, че двамата обсъждат как да се отговори на КПКОНПИ за назначаването на сегашната съпруга на държавния глава Десислава за пиар във ВСС през 2014 г. Случаят бе дискутиран публично в кандидат-президентската кампания на Радев през 2016 г., но тогавашните и последващите проверки не откриха конфликт на интереси. Десислава Радева стана негова съпруга малко преди избирането му за президент и не е ясно в какви отношения са били двамата към момента на назначаването ѝ за пиар.
При разпространяването на записите прокуратурата на Гешев обясни, че записите са част от разследване на специализираната прокуратура, в рамките на което са използвани специални разузнавателни средства спрямо командира на ВВС. Производството е за престъпен сговор, в която прокуратурата подозира, че е участвал и държавният глава.Чува се как Радев казва на Стойков, че отговорът на ВВС до КПКОНПИ трябва да се съгласува с президентството и командирът се съгласява.
В последствие делото бе прекратено заради абсолютния имунитет на президента, срещу когото няма как да бъде възбудено престъпление. Сериозни съмнения имаше и дали не е извършено престъпления от самата прокуратура заради незаконно използване на СРС и разпространяването на записите.
Проверката вероятно ще докаже, че делото "Барселонагейт" дълго време е държано на трупчета и прокуратурата се размърда по него едва когато ГЕРБ развалиха отношенията си с Гешев. Това пък сигурно може да даде аргументи на парламента да не сваля имунитета на Бойко Борисов.
mediapool.bg