Правосъдният министър Атанас Славов обяви в петък, че ще сезира Върховния административен съд, за да реши дали Борислав Сарафов е избран законосъобразно за временно изпълняващ функциите на главен прокурор.
В петък Славов бе допуснат до изслушване по време на пленарното заседание на Народното събрание, след като два дни по-рано ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" блокираха изслушването му от правната комисия.
Правосъдният министър бе поставен в неловката позиция, защото ПП-ДБ, които настояваха за изслушването, бяха взели решение да бойкотират петъчното заседание. Останалите парламентарни групи използваха ситуацията и организираха изслушването на Славов, като дори гласуваха да се излъчва пред националните радио и телевизия.
Атанас Славов разказа на депутатите споровете във Висшия съдебен съвет (ВСС) по въпроса кой е трябвало да избере временния главен прокурор – Прокурорската колегия или Пленума, който е разширеният състав на ВСС.
Миналият петък Прокурорската колегия, която доскоро беше под пълния контрол на Иван Гешев и бе обвинена от него в политически обвързаности с ГЕРБ, избра светкавично Борислав Сарафов за и.д. главен прокурор.
Аргументът на прокурорите бе, че прокуратурата не можела да стои нито час без началник. Част от съдиите във ВСС обаче възразиха, защото винаги Пленумът на ВСС е избирал главния прокурор.
Веднага след този избор Атанас Славов е получил обаждане от Сарафов, че Иван Гешев все още се намира в Съдебната палата и е помолил да му се осигури достъп до там.
"В същия ден, тогава аз също бях в Народното събрание, в петък, получих обаждане от Сарафов, за да му осигуря достъп до помещенията на Главна прокуратура, където се оказа, че Гешев в петък, вече след като беше освободен от длъжността главен прокурор, се е намирал. Трябваше да организираме достъпа на Сарафов до помещенията на Главна прокуратура", обяви правосъдният министър.
Съдът трябва да реши
"При избора на Сарафов става дума за правен спор, защото и двете позиции бяха аргументирани. Върховният административен съд може да реши този правен спор и ще го отнеса пред съда, за да няма съмнения. Включително самият г-н Сарафов да няма съмнения дали е избран законосъобразно", каза Атанас Славов.
Правосъдният министър обяви, че най-вероятно през следващата седмица процедурата за избор на нов главен прокурор ще бъде спряна заради образуването на конституционното дело за съдебната реформа. С промените в закона бе изменена и процедура за избор на наследника на Гешев. Поради това ВСС ще трябва да чака Конституционния съд, за да знае по какви правила ще избира новия шеф на прокуратурата.
Според Атанас Славов следващият главен прокурор трябва да бъде избран едва след влизането в сила на конституционните промени. Той заяви, че няма намерение да предлага кандидат за главен прокурор, за да не политизира дебата.
От ГЕРБ с благодарност...
Десислава Атанасова от ГЕРБ благодари на Атанас Славов, че не е позволил на политиката да влезе в Пленума на ВСС.
"Бях приятно изненадана от вашето поведение след ултиматумите, които поставиха вашите колеги още в деня на избора на и.д. главния прокурор, които за мен бяха недопустими", каза тя.
ПП-ДБ поиска оставката на Борислав Сарафов още в деня на неговото избиране за главен прокурор с тезата, че той ще обслужва задкулисието. Според ГЕРБ критиките на ПП-ДБ означават: "Ако ние не сме посочили главния прокурор, той не ни харесва".
Въпреки това Атанасова призова правосъдния министър да промени "традицията" и да се намеси пряко в избора на главен прокурор.
"Вие ще имате всички права да предложите нов главен прокурор. Преди няколко години Данаил Кирилов не ползва това право, но вие можете да промените традицията. Очакваме такова действие от вас, защото иначе ще го разчетем като нежелание да се поеме отговорност", каза Атанасова.
Тя допълни, че ако управляващите искат да се осъществи дълбока правосъдна и конституционна реформа, те трябва да са в пленарната зала.
mediapool.bg