Кламер БГ - Новини: Сагата с язовирите: Незаконни ремонти и мълчание на прокуратурата

Сагата с язовирите: Незаконни ремонти и мълчание на прокуратурата

България

|
Ср, 23 Фев 2022г. 08:30ч.
Сагата с язовирите: Незаконни ремонти и мълчание на прокуратурата

Сагата с язовирите: Незаконни ремонти и мълчание на прокуратурата

Лятото на 2021 г.. Тогавашният икономически министър и бъдещ премиер Кирил Петков е на проверка на ремонта на язовир "Пазар дере" край Ловеч. Показва празен водоем, а системата за следене на нивото на водата е съставена от бутилка "Кока-кола", свързана електрически. Петков обяснява, че ремонтът е струвал на данъкоплатеца 2.3 млн. лв.

Дни по-късно заваляват обвинения от ГЕРБ, че видеото, в което говори министърът, е било режисирано, а язовирът – предварително източен за целта.

Януари 2022 г. - вицепремиерът Корнелия Нинова държи 40-минутна реч пред парламента, в която подробно изнася всички проблеми около язовирите. Разхвърляната им собственост, лошото техническо състояния, фактът, че държавата реагира едва след като стане авария и т.н.

Какво се случва междувременно? По информация на Mediapool са събрани подробни данни за това как са били ремонтирани язовири по времето на предишния кабинет. Става дума за общо 10 водоема. Това са посетеният от Петков "Пазар дере", но също и "Злати войвода"-3 и "Злати войвода"-4 край Сливен, "Сакма дере" при Тополовград, "Винарско" близо до Бургас, "Мънгови ливади" при Хисаря, пловдивските "Найден Герово" и "Генерал Николаево", "Ястребово" край Търговище и казанлъшкият "Хаджимитрово".

Какво е общото между всички тях. За ремонтите им са изхарчени милиони левове. Второ, не са издавани строителни разрешителни. Трето, върху парите няма никакъв публичен контрол. Някой някъде решава, че ще изхарчи еди-колко си публичен ресурс. Толкова. И, четвърто - прокуратурата получава сигнали за евентуални нередности. Приема ги, образува дела. И дотам - повече по темата не се говори. Как става всичко това?

Първо са парите

През 2018 г. правителството на ГЕРБ решава, че трябва да се отпусне колосалната сума от 500 млн. лв. за ремонти на язовири. Дадени са на Държавната консолидационна компания (ДКК). Там парите потъват. Причината е елементарна – средствата са дадени чрез увеличение на капитала на държавното дружество. ДКК обаче не попада в определението за възложител на обществени поръчки, т.е. може да си прави каквото поиска с парите без да обявява публични търгове.

Напълно в духа на скрито възлагане за милиони като инхаус поръчките за строителство на магистрали, ДКК възлага ремонта на язовири на държавното дружество "Монтажи". То, естествено, няма нито техника, нито работници да свърши тази работа. И се започва възлагане на подизпълнители – частни фирми.

"Монтажи", досущ като "Автомагистрали", има свои вътрешни правила, по които възлага на определени дружества. Не е много ясно защо именно тази фирма се занимава с това при условие, че има и друга структура, пряко отговорна за язовирите – държавното предприятие "Управление и стопанисване на язовирите". Но така или иначе ремонтите минават оттам.

След това са незаконните ремонти

След идване на власт на служебното правителство започват проверки. При всички споменати десет обекта се установява едно и също – ремонтите са правени без разрешение за строеж. В Сливен например РДНСК преглежда документите за ремонтите на "Злати войвода 3" и "Злати войвода 4". И заключава:

"Установено е, че извършените строително-монтажни работи представляват основен ремонт на язовирните стени и съоръженията към тях и същите са изпълнени без одобрени инвестиционни проекти и без издадени разрешения за строеж".

Сходни са резултатите от проверката за ремонтите при останалите обекти. Сред тях е и язовир "Пазар дере", който нашумя с иновацията с бутилката от Кока Кола, с която се решава инженерен проблем. На "Монтажи" са съставени актове за незаконното строителство. Има и допълнителни нарушения. Например, преди ремонта на язовир "Мънгови ливади" край Хисаря не е извършено заснемане. Така не може изобщо да се установи какво е правено там.

Поканиха ни по телефона

Изпълнителите на тези обекти твърдят, че са били канени от фирма "Монтажи" по телефона. След като обсъдили дали може проектите да се реализират, вече им била пратена и писмена покана да изготвят оферти.

От "Монтажи" пък разказват, че след като през 2018 г. правителството взело решение да се ремонтират язовирите и започнало прехвърлянето им от общините към държавата, те поискали становище от Агенцията за обществени поръчки по отношение на възлагането на ремонти. И тъй като формално в случая няма пряко финансиране с публични средства (тъй като с парите е увеличен капиталът на ДКК, а не се дават целево средства) започва възлагане по линия на "Монтажи".

Мълчанието

За начина, по който са ремонтирани язовирите, е образувано дело в Националната следствена служба. То е от миналата година и е за това, че длъжностно лице от Министерството на икономиката в продължение на почти три години не е упражнило контрол върху хората, на които е било възложено харченето на 500-те млн. лв.

Mediapool попита Софийската градска прокуратура на какъв етап е това разследване. Говорителката Десислава Петрова обеща информация, но така и не върна отговор. Справка на сайта на държавното обвинение сочи, че за решаване на преписката се чакат материали от друга институция.

Прокуратурата не отговори и на въпроса дали е образувала дело за неизгодна сделка заради покупката на два валяка и два булдозера през 2018 г., които уж трябвало да работят по ремонтите, но така и не са използвани. Вместо това стоят в базите на фирмата в София и Перник.

mediapool.bg