Два дни след като председателката на Съвета за електронни медии (СЕМ) Соня Момчилова си позволи да причисли клането в Буча към украинската пропаганда за войната, в четвъртък на сайта на съвета се появи странно съобщение.
"СЕМ категорично не споделя каквито и да е внушения, свързани с отричането на зверствата в Буча. Става дума за чудовищен акт на мъчения и убийства на цивилни граждани, заради отразяването на които СЕМ се сезира преди повече от година", се казва в позицията.
Не става ясно какъв е конкретният повод за тази позиция, нито кой прави такива внушения и защо СЕМ взема отношение.
Освен това регулаторът уведомява, че глобявал медии, отричащи жестокостите на войната. Не се уточнява кои са тези медии и какъв е размерът на глобите.
Никъде в публикуваното съобщение не е посочено името на Соня Момчилова, чието мнение е в пълен синхрон с медийните рупори на Кремъл.
Скандалът тръгна от изказване на шефката на СЕМ на 19 юни. Тя бе гост в подкаста на журналиста Асен Генов и изреди примери за украинска пропаганда и директно посочи:"за заболяването на Путин, за това, че умрял, за Буча и т.н". Шокиращото е, че в позицията на СЕМ липсва какъвто и да е коментар или извинение от председателя на регулатора. Самата Момчилова, в същия подкаст защити откритата руската пропаганда и лъжи в предаването на журналиста Петър Волгин по БНР с аргумент, че "лъжата също има право на живот".
Глоби за медии. А за Момчилова?
След уверението на СЕМ, че глобявал медии, отричащи жестокостите на войната, възниква въпросът каква би следвало да е санкцията за самата Момчилова, която изрича такива твърдения.
Соня Момчилова е назначена в СЕМ от президента Румен Радев. От същата квота е и Габриела Наплатанова. Преди да влезе в регулатора, Момчилова бе шеф на правителствената пресслужба на излъченото от Румен Радев първо правителство на Стефан Янев. Тя е текстописец в албума на Слави Трифонов "Ръгай чушки в боба", автор на песните "Ще ти скъсам гъза", "Под мостовете съм сложил тротил" и др.
Още в сряда с гневна позиция излезе посолството на Украйна в София, което обвини Момчилова в "недопустимо изопачаване на факти". Оттам припомниха, че при зверствата в Буча са направени 1400 убийства, сред които на 37 деца.
С позиция излиза и посолството на САЩ в София.
"Машината за дезинформация на Кремъл се задвижва с пълна скорост, като отрича Русия да е атакувала цивилни. Когато украинските сили освободиха град Буча, те откриха, че там е имало клане. Стотици мъже, жени и деца са убити безразборно от руските сили. Тези действия са част от кампания на широко разпространено и систематично насилие срещу цивилни граждани. Не се заблуждавайте от лъжите.", пише в нея.
По-рано в четвъртък водещи журналисти в България поискаха оставката на председателката на Съвета за електронни медии (СЕМ) Соня Момчилова заради публичното ѝ твърдение от 19 юни, че клането в Буча е "украинска пропаганда". Писмото им е изпратено до председателя на парламента Росен Желязков, до парламентарната комисия по култура и медии, както и до самия СЕМ.
mediapool.bg