Кламер БГ - Новини: СЕМ остави Кошлуков начело на БНТ след като не успя да избере нов титуляр (обновена)

СЕМ остави Кошлуков начело на БНТ след като не успя да избере нов титуляр (обновена)

България

|
Ср, 29 Юни 2022г. 21:16ч.
СЕМ остави Кошлуков начело на БНТ след като не успя да избере нов титуляр (обновена)

СЕМ остави Кошлуков начело на БНТ след като не успя да избере нов титуляр (обновена)

Членовете на медийния регулатор от квотата на ГЕРБ и президента възпрепятстваха избора на нов директор на БНТ. Така обществената телевизия остава с настоящия й началник Емил Кошлуков, въпреки сериозния обществен отпор срещу него.

След три гласувания, предхождани от три дискусии, Съветът за електронни медии (СЕМ) не успя да намери консенсус и да излъчи нов генерален директор. Никой от 8-те претенденти за поста не получи 3 от 5-те гласа, необходими за решението. Процедурата се прекратява, обществената телевизия остава в ръцете на Емил Кошлуков, чийто мандат изтича на 5 юли, но очевидно той ще ръководи БНТ и при предстоящата предизборна кампания.

Предстои СЕМ да инициира провеждане на нова процедура за избор на директор.

На финалното гласуване Венелин Петков бе подкрепен от двете представителки на СЕМ от парламентарната квота - Пролет Велкова, издигната от "Демократична България" и Симона Велева, от квотата на "Продължаваме промяната". Останалите трима членове на СЕМ, които са излъчени от президента и от ГЕРБ, гласуваха "въздържал се".

Още при първия вот Велкова се обоснова защо избира Венелин Петков, който е бивш шеф на новините в бТВ, напуснал след смяната на собствеността й.

"В най-голяма степен ми се струва, че генерален директор може да е Венелин Петков. При него видях добре поставени цели, доста смели, но не неосъществими идеи. Той предложи БНТ да е двигател в оздравяването на медийната среда, да е лидер в информацията, в производството на документално и игрално кино, да привлече младите с интернет платформи", каза тя.

Концепцията му залага на това да се сложи край на дублирането на функции в обществената телевизия и изграждането на силна новинарска насоченост, каза още Пролет Велкова и допълни: "Винаги, когато е работил в бТВ, неговите колеги са заявявали, че са били защитени от всякакъв политически натиск".

Още в самото начало на процедурата Габриела Наплатанова обяви, че принципно подкрепя Венелин Петков, но ще гласува "въздържал се", за да не влезе в конфликт на ситуация.

"Изключително принципен човек с висок професионализъм. С Венелин Петков се познавам 22 години, 6 години бе мой началник в дирекция "Новини", сигурна съм, че ще отстоява редакционната свобода", каза Наплатанова, която бе журналист в бТВ докато президентът Румен Радев не я назначи за член на СЕМ.

Председателят на СЕМ Соня Момчилова, също назначена от президента, каза, че не може да подкрепи Петков, защото в концепцията си той е заявил, че ще управлява БНТ като компания.

Момчилова обеща да открие нова процедура за избор на генерален директор на БНТ още следващата седмица.

Кой и защо гласува за Кошлуков?

Емил Кошлуков, който се кандидатира за нов мандат начело на БНТ, и при трите вота бе подкрепен единствено и само от Галина Георгиева, излъчена от ГЕРБ за член на СЕМ през 2019 г.

Останалите четирима членове на съвета гласуваха "против" Кошлуков.

"Аз ще дам своя кредит на доверие към сегашния генерален директор, дължим сигурност и стабилност на Българската национална телевизия", мотивира се Георгиева.

Сашо Диков бе подкрепен на третото и на второто гласуване от Симона Велева и от председателя на СЕМ Соня Момчилова.

Още в началото на процедурата Момчилова коментира, че "юнакът който ще събуди спящия великан (БНТ, по метафората на Венелин Петков от изслушването във вторник -б.а.) не го видяхме в тези дни". По-късно тя промени решението си и от "въздържал се" започна да подкрепя Сашо Диков.

Вторият вот

При резултатите на второ класиране Венелин Петков събра 2 гласа - на Пролет Велкова и Симона Велева, а Емил Кошлуков - 1 глас (на Галина Георгиева, която и на първото гласуване даде вота си за Кошлуков),

Два гласа събра и Сашо Диков. За него гласуваха Симона Велева и председателят на СЕМ Соня Момчилова.

Кой, как гласува при първия вот

Резултат от първото гласуване - 1 глас "за" Венелин Петков, 1 глас "за" Емил Кошлуков, 1 глас "за" режисьора Ирина Величкова и два гласа "въздържал се".

Галина Георгиева даде своя глас за настоящия директор на БНТ Емил Кошлуков.

Пролет Велкова подкрепи Венелин Петков.

Габриела Наплатанова на думи подкрепи Петков, но гласува "въздържал се".

Симона Велева подкрепи режисьора Ирина Величкова, която в миналото бе замесена в една от най-скандалните афери в БНТ – сключеният договор с руската руската рекламна агенция "Видео интернешънъл". Велева обаче останала впечатлена как Величкова говори със "страст и грижа за БНТ", показва добро познаване на законите.

Кои се състезаваха за поста?

В надпреварата се състезаваха Емил Кошлуков, Венелин Петков, Сашо Диков, Ирина Величкова, Василена Матакиева, Красимир Ангелов, Сашо Йовков и преподавателката по тв журналистика Светлана Божилова.

АЕЖ: С четири гласа "против" Кошлуков няма право да е начело на БНТ

Крайно разочароващ е провалът на Съвета за електронни медии (СЕМ) да избере генерален директор за Българската национална телевизия. Избирането на генерален директор на БНТ бе най-важната задача на съвета след промяната на неговия състав. Както обществото, така и гилдията очакваше СЕМ да избере директор, който да отговаря на предизвикателствата на времето, в което живеем. След три гласувания, въпреки че имаха да избират от осем кандидати, членовете на СЕМ не успяха да се обединят зад нито един от претендентите, посочи в своя позиция Асоциацията на европейските журналисти.

С неумението си да вземе решение, Съветът на практика остави на поста досегашния генерален директор, който при гласуванията получи четири гласа "против" и само един "за". При тази ситуация, след като е получил вот на недоверие от четири от пет гласа, не е редно да се смята, че г-н Емил Кошлуков има мандат да управлява телевизията, дори като временно изпълняващ длъжността. По тази причина го призоваваме да се оттегли и друг да управлява телевизията до провеждането на нова процедура, която би трябвало да се организира от СЕМ в спешен порядък.

Асоциацията на европейските журналисти приканва членовете на СЕМ да направят преоценка на начина си на работа и да положат усилия, за да деблокират дейността на институцията. Това е и очакването на обществото към тях – те да работят за по-добра медийна среда, а не да обслужват политически интереси на онези, които са ги изпратили в съвета.

mediapool.bg