Решението за изгонване на 70 руски дипломати от България е на Съвета по сигурността към Министерския съвет, съобщи премиерът в оставка Кирил Петков в сряда вечерта, след като коалиционният му партньор Корнелия Нинова обяви, че прекратява преговорите с партията му за ново правителство, защото решението било негово "еднолично" и "неприемливо". В Съвета по сигурността участват началниците на специалните служби, както и представители на президента, което не попречи на Румен Радев да демонстрира неприятна изненада от решението. По информация на Mediapool в него е имало и представител на самото Министерство на икономиката, което се ръководи от лидера на БСП Корнелия Нинова. Отворен остава въпросът дали е информирана от подчинените си.
Изслушването
Премиерът дойде в парламента за закритото изслушване по казуса, което прекъсна приемането на актуализацията на Бюджет 2022 г. Изслушването на Петков продължи 3 часа, а след него той определи критиките на БСП, че е взел решението еднолично, като "опит за политически маневри"
"Ясно стана, че това е доста дълъг процес, който е започнал през март. Първите доклади са от март, после април, май, юни.. Имахме Съвет по сигурността с всички служби и доста от министрите. В момента не сме в нормална ситуация, войната в Украйна предизвика нова ситуация в целия ЕС, а Русия беше обявила България за вражеска страна", каза още Петков след изслушването. Той уточни, че окончателното отзоваване е направено от Външно министерство, не от него лично. Същото потвърди в сряда вечерта и руският посланик Елеонора Митрофанова, която посочи, че е извикана в българското МВнР, където е получила три вербални ноти за отзоваване на дипломати и персонал, сред които нейния готвач, шофьори, охрана, счетоводител.
Кирил Петков отбеляза още, че руското посолство продължава да има над 40 служители (при 118 в момента -б.р.). "Те са голяма бройка в сравнение с много от европейските държави", каза той.
На влизане в парламента премиерът информира, че има три доклада на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), на база на които е решено експулсирането на руските дипломати. Петков посочи още, че е имало междуведомствен доклад от Министерството на външните работи и решение на Съвета по сигурност.
"Има три доклада на ДАНС, на база на които се взеха тези решения, има и междуведомствен доклад от МВнР и има решение на Съвета по сигурност, на който присъстваха министърът на вътрешните работи, министърът на отбраната, външният министър, зам.-министърът на финансите, министърът на електронното управление, началникът на отбраната, главният секретар на МВР, председателят на ДАНС, председателят на Държавна агенция "Разузнаване" (ДАР,) директорът на служба "Военно разузнаване", началникът на Национална служба за охрана (НСО) и представител на президентската институция от 9 юни 2022 г. Това са всички институции в България, които отговарят за сигурността, плюс фактът, че МВнР също отговаря за това. Тези доклади датират от май, юни, има отделни информации още през март", разказа Петков.
"Това, което сега ще разкажа на всички народни представители на закрито заседание, е абсолютна хронология. Решението, което се случи вчера, не е мое", каза премиерът.
Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов след изслушването също потвърди, че решението не е еднолично взето от премиера Кирил Петков и определи действията на БСП като "предизборна борба".
"Стана ясно, че това решение е основано на доклади на службите, според които има достатъчно данни за наличие на дейност от руски дипломати и персонал, която е несъвместима с техния статут и е заплаха за националната сигурност", каза той. По повод коментарите, че не всички изгонени са били дипломати, Иванов каза, че "дали са били в културния център, охранители, шофьори - руската шпионска школа е сериозна, използва всички възможни средства и българската държава най-накрая е реагирала на това".
След изслушването Десислава Атанасова от ГЕРБ излезе с твърдение пред журналистите, че ДАНС е сигнализирала премиера, че 37 служители на руското посолство следва да бъдат отзовани, но само 20 от тях са били истински дипломати.
"Останалите са някакъв персонал – готвачи, чистачи, фризьори, градинари и всичко останало. Това е безпрецедентно безхаберие", обяви Атанасова, която очевидно смята, че знае повече от службите за действителните занимания на този обслужващ персонал в руското посолство.
БСП спря преговорите с ПП заради "еднолично решение" на Петков
По-рано лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че спира преговорите за съставяне на правителство с "Продължаваме промяната" заради решението на
Кирил Петков да изгони 70 руски дипломати (две трети от дипломатическата мисия у нас). Нинова, която е вицепремиер и министър на икономиката, заяви, че Петков еднолично е взел това решение и нито тя, нито останалите членове на правителството са го обсъждали и гласували.
По думите й решението е безпрецедентно в българската дипломатическа история. "Това е на прага на скъсване на дипломатическите отношения. За нас то е абсолютно неприемливо и по начина, по който е взето, и по съдържанието", каза тя.
Затова БСП постави условие – ще продължи преговорите за кабинет с ПП в този парламент, ако партията предложи друг кандидат за министър-председател и "Кирил Петков поеме отговорността за това си поведение досега".
Кабинетът "Петков" падна от власт миналата седмица, след като ГЕРБ, ДПС, "Има такъв народ" и "Възраждане" му гласуваха вот на недоверие. Сега Петков се опитва да формира ново правителство в този парламент с подкрепата на БСП, "Демократична България" и независими депутати – ако не успее, отиваме на избори със служебно правителство, назначено от президента Румен Радев, който със сигурност ще направи всичко възможно да обърне курса на държавата към Русия.
"Не може президентът да не знае", каза Нинова, след като държавният глава даде да се разбере, че е недоволен от изгонването на руските дипломати.
Нинова допълни, че от публичната информация се разбира, че се касае за шпионаж, който засяга националната сигурност. "Уместното е президентът да свика Консултативния съвет за национална сигурност", допълни лидерът на БСП.
Първите коментари след хода на БСП за спиране на преговорите
По-рано спортният министър в оставка Радостин Василев (напуснал ИТН) коментира пред репортери, че въпросът с руските дипломати е обсъждан на закрито правителствено заседание и министрите от квотата на БСП са реагирали негативно.
"Беше на закрито заседание разглеждан въпросът. Вижте, за да се вземе такова решение, първо трябва да има доклади от службите, с които аз не съм запознат. Това е решение, което е било в процедура, не е еднолично или едностранно. По-скоро трябва да попитате премиера, защото при него докладват всички ръководители на служби в България", каза Василев.
"Президентът със сигурност чете доклада на службите, за БСП като партия не мога да отговоря", уточни той.
Поне на две заседания на Министерския съвет въпросът с намаляването на броя на дипломатите в посолството е обсъждан. Решението за експулсирането на 70 руски дипломати и сътрудници на посолството на Руската федерация в България е на Министерството на външните работи (МВнР), коментира в сряда в предаването "Лице в лице" на бТВ председателят на парламентарната група на "Продължаваме Промяната" Андрей Гюров.
Дори след изгонването на тези 70 дипломати и технически сътрудници на руското посолство у нас, в Русия ще има пет пъти по-малко български служители в посолството, отколкото руски в България, каза още той.
"Кирил Петков е кандидатурата за премиер", коментира председателят на НС Мирослав Иванов (ПП) по повод условието на Нинова да номинират друг кандидат.
Решението на БСП стана нe само е една крачка към избори, а към заплахата от все по-голяма неуправляемост и хаос, заяви съпредседателят на ДБ Христо Иванов и призова всички да проявяват здрав разум и да намерят начин да се излъчи управление.
Сутринта, часове преди изслушването на премиера, той заяви, че решението за изгонването на дипломатите не е еднолично на Кирил Петков и доколкото е информиран, е взето от МС на 18 май:
"Става дума за прилагане на принципа за пропорционалност, който е залегнал във Виенската конвенция за дипломатическите отношения", поясни Иванов. Според тази конвенция трябва да има пропорционалност между дипломатическите представители на две страни: "Русия до момента имаше 118 души у нас, а България има под 10 души в Москва. Очевидно става дума за драстична диспропорция и от тази гледна точка на мен ми се вижда, че това решение има своя резон".
"Въпросът е, особено след като Русия ни обяви за враждебна страна, е редно да възстановим пропорцията в дипломатическите взаимоотношения. И да се надяваме, че един ден една демократична Русия, която е насочена към спазване на международния ред, ще можем да преразглеждаме отношенията си с нея".
Радев: Надявам се премиерът да го е обмислил добре
"Надяваме се министър-председателят в оставка да е взел решението за изгонването на руските дипломати на базата на солидна и достоверна информация и да го е обмислил добре и като мащаби, и като последствия", коментира в сряда сутринта президентът Румен Радев, който е в Мадрид за срещата на върха на НАТО.
Вицето му Илияна Йотова коментира на живо от Павликени, че "решението за отзоваването на руските дипломати е безпрецедентно, защото е взето от правителство, което е загубило доверието на българския парламент и вече е в оставка".
"Според мен редното беше това решение, сигурна съм, че има основание след като казва министър-председателят и това е по информация на българските служби за сигурност, да бъде взето с отговорността на следващия кабинет, който и да е той", каза Йотова.
По думите й "най-тежката мярка е "скъсването" на дипломатическите отношения. Много се надявам да не стигнем до там. Вчера за всички нас това беше изненада и аз ще се въздържа от всякакъв коментар, защото наистина нямаме грам информация".
По същото време Корнелия Нинова също коментира във фейсбук, че изгонването на 70 руски дипломати е
"безпрецедентен акт в българската дипломация, който ще има дългосрочни последици".
Тошко Йорданов: Министър Генчовска не е била съгласна
"Истината е, че това е лично решение на Кирил Петков и то му е хрумнало, докато пътуваше във влака за Украйна, когато ходеха в Киев", каза пред Нова телевизия шефът на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов. По думите му премиерът е споделил идеята с присъстващите, сред които е бил Станислав Балабанов от ИТН.
"Радвам се, че БСП постъпват правилно", каза Йорданов по повод искането на Нинова Кирил Петков да не е кандидат-премиер. "Това е истината. Кирил Петков не става за премиер. Той не става за човек с власт, защото Кирил Петков, ще се повторя, е Бойко Борисов с диплома от Харвард. Абсолютно същия отвратителен диктаторски манталитет - това е".
Йорданов заяви, че преговорите за съставяне на правителство в рамките на този парламент са напълно възможни, ако Кирил Петков и Асен Василев не са част от него.
Според Йорданов външният министър Теодора Генчовска, която е от квотата на ИТН, не била съгласна. Ако руската страна приложи реципрочни мерки, България на практика ще остане без представителство в Москва, каза Йорданов.
Същото мнение изразиха и от ГЕРБ. Според тях при ответно решение на Москва в Русия няма да останат български дипломати. В партията научили за изгонването на хората от руските мисии у нас от медиите.
Нюансирана реакция на ГЕРБ
"Първо, не всички са дипломати, 43-ма са дипломатите. И трябва да се уточни всички ли те наистина са извършвали шпионска дейност. На тези въпроси нямаме отговор", заяви депутатът от ГЕРБ и бивш външен министър Екатерина Захариева. Добави, че се надява "това да не е в резултат на панически действия заради вътрешнополитическата ситуация".
"Ако това, което премиерът Кирил Петков казва, че на базата на оперативна информация е установено, че изгонените хора са извършвали дейности, несъвместими със заявените от тях, трябва да поздравим българските служби за добре свършената работа", коментира Даниел Митов от ГЕРБ. Призова службите да продължат дейността си по темата, защото "има хора на длъжности в кабинета в оставка, които продължават да обслужват руски икономически интереси, по-специално да пазят интересите на "Лукойл".
Лидерът на проруската партия "Възраждане" Костадин Костадинов, наричан още Копейкин, обяви в декларация, че премиерът Кирил Петков спешно трябва да бъде поставен под запрещение, защото еднолично е взел "безумното решение" за изгонването на дипломатите.
Депутати от "Продължаваме промяната" (ПП) защитиха решението на Кирил Петков, въпреки че не знаели за него предварително.
"Когато има данни, че тези лица трябва да бъдат изгонени, въпросът е по-скоро технически", коментира пред репортери Димитър Гочев.
Обявеното изгонване на руски дипломати получи и отзвук в Европа. Изданието Politico определи хода на Петков като "безпрецедентно решителна стъпка срещу Кремъл в страна, в която връзките с Москва са дълбоки" . От изданието припомнят, че Петков обяви, че правителството му е свалено с вот на недоверие не без помощта на Русия.
И готвача на Митрофанова обявен за персона "нон грата"
Посланикът на Русия в България Елеонора Митрофанова късно в сряда даде извънреден брифинг. От него стана ясно, че сред обявените за персона нон грата са и неиния готвач, шофьори и охрана на посолството. Тя детайлно разказа какви вербални ноти е получила.
От разказа й се разбра, че в 17 часа във вторник била извикана в Министерството на външните работи на България и й били връчени вербални ноти. Едната изисква да бъде намалена числеността на дипломатическия състав на 23 души и техническия персонал на 25 души. “В тази нота също се казва, че във връзка с това, Република България затваря Генералното си консулство в гр. Екатеринбург, очаква се и Руската Федерация да затвори Генералното консулство в гр. Русе”, посочва тя.
Втората нота съдържа списък от 34 дипломати, които работят в България и те са обявени за “персона нон грата”.
“В третата нота още 36 души са обявени за “нон грата”. Това са моят готвач, шофьори, охрана на Посолството, счетоводители, всички технически служби на Посолството”, посочва още тя.
Тя твърди, че “тези действия” не отговарят на буквата и духа на Виенската конвенция и се мотивира, че за да бъде обявен един човек за “персона нон грата”, трябва да се предоставят доказателства на противозаконната му дейност. “Или ако дипломат е замесен в някаква криминална история, и срещу него се инициира наказателното дело, тъкмо неговият дипломатически статут го защитява във подобни ситуации в чужда държава”.
Правителството на Руската Федерация си запазва правото за реципрочен, възможно, асиметричен отговор на подобни крайно неприятелски действия. Много е жалко, че Правителството на България се опитва по такъв начин много силно да ни скара с българския народ. Мисля, че няма да успее, заключава Митрофанова.
mediapool.bg