Нова донорска ситуация, този път в болницата в Кюстендил, дава шанс за живот на нуждаещи се от трансплантация у нас. Това е трета донорска ситуация за последната седмица и продължава положителната тенденция за ръст в броя на донорите и извършените трансплантации от началото годината, след като тази дейност беше буквално спряла в последните години.
Новата донорска сиутация е реализирана на 5 октомври от медицински екип на многопрофилната болница "Д-р Никола Василиев" в Кюстендил с координатор д-р Андон Арабаджиев. Това става възможно след като близките на изпаднала в мозъчна смърт 63-годишна жена вземат благородното решение да дарят нейните органи и да дадат възможност за втори живот на други хора. На 5 срещу 6 октомври медицински екип на Военномедицинска академия (ВМА) е трансплантирал черния дроб на
54 - годишен мъж.
"Трансплантацията продължи стандартно като време – около 6 часа. В момента пациентът се намира в добро състояние, екстубиран, контактен и адекватен", коментира доц. Васил Михайлов, ръководител на екипа, извършил трансплантацията.
7 октомври е Европейски ден на донорството
На 7 октомври отбелязваме Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи, тъкани и клетки. Мотото на инициативата тази година е "Твоето настояще е тяхното бъдеще!“, а основната цел е да се повиши обществената информираност за смисъла и значението на донорството и трансплантацията като възможност за спасяване на човешки животи.
В България своя втори шанс за живот очакват 849 български граждани.
В глобален мащаб броят на нуждаещите се от органна трансплантация продължава да надвишава значително осигурените органи.
По осреднени данни на Съвета на Европа през 2022 г. 39 хиляди човека са получили трансплантация, докато 48 хиляди са новите пациенти, регистрирани в листите на чакащите. Това означава, че на всеки час приблизително пет нови пациента се добавят в списъка на чакащите. Средно 19 пациента на ден не успяват да дочакат своята трансплантация.
От агенция "Медицински надзор" съобщиха, че днес предстои обсъждането за избор на реципиенти за бъбречните трансплантации. Другите органи на донора не са били подходящи за трансплантация, допълниха оттам.
От началото на годината до момента в страната са реализирани 17 донорски ситуации, дали шанс за живот на 42-ма души. Освен това са извършени и 141 трансплантации на хемопоетични стволови клетки и 685 тъканни трансплантации. С това се наблюдава известен подем на трансплантациите, които бяха достигнали критично дъно през последните години. От началото на годината във ВМА са направени 10 чернодробни трансплантации, а само за последната седмица са три.
Положителната тенденция се дължи на това, че повече болници в страната започнаха да подават донори, в това число и спешния институт "Пирогов". Поради спецификата си на работа спешната болница обслужва много тежко пострадали от катастрофи и други тежки състояния, водещи до мозъчна смърт и има потенциала да реализира не малко донорски ситуации. Години наред това не се случваше, но от няколко месеца има положителна промяна и "Пирогов" стана сред най-активните болници в страната, подаващи донори, наред с варненската "Света Марина" и болницата във Велико Търново. Активност се забелязва и от повече болници в провинцията като Пловдив и Кюстендил.
Още по темата:
България "стои стабилно" на дъното по донорство в Европа
От началото на годината досега са реализирани 22 бъбречни трансплантации от трупен донор и една от жив, като за сравнение през цялата минала година бъбречните трансплантации са били 12 или наполовина по-малко. Чернодробните трансплантации за тази година са 10 спрямо 6 през цялата минала. Сърдечните трансплантации са две, колкото и през миналата.
Нуждаещите се от нови органи обаче са много повече. 793 пациенти се нуждаят от бъбречна трансплантация. За трансплантация на сърце чакат 29 души, а за черен дроб – 21 души. Шестима българи пък се нуждаят от трансплантация на бял дроб, каквато изобщо не се извършва у нас.
mediapool.bg