Кламер БГ - Новини: Руските хулигани победиха и несъмнено са горди с това

Руските хулигани победиха и несъмнено са горди с това

Спорт

|
Вт, 14 Юни 2016г. 15:56ч.
Руските хулигани победиха и несъмнено са горди с това

Руските хулигани победиха и несъмнено, много се гордеят с това. Горди са да видят снимките на окървавени от тях англичани по улиците на Марсилия. Горди са, че накараха целия свят да говори за тях. Не ги е грижа за четиримата тежко ранени - в техния свят почти няма място за съжаление, свят на хулиганство, претендиращ да е начин на живот. В техните очи съботата на 11 юни 2016 завинаги ще остане звезден миг, в който взеха връх над англичаните – исторически признати за "майстори на жанра", коментира френският в. "Монд" по повод сблъсъците и насилието, предизвикани от руски футболни хулигани на мача Русия – Англия от Евро 2016.

Френската прокуратура твърди, че 150 "добре тренирани" руски футболни хулигани са предизвикали стълкновенията.

Руснаците провокираха насилието, като обградиха английската секция на стадиона, атакувайки феновете, каза прокурор Брис Робин. "Тези хора бяха добре подготвени за ултра -бързи, ултра - насилнически действия. Това са изключително добре тренирани хора", каза прокурорът.

Френски познавачи на футболното хулиганство са потвърдили пред "Монд", че тези хора са изключително опасни – "в някакъв смисъл профи".

Според френската полиция става дума за много добре организирани "паравоенни отряди", преследващи ясната цел да нанесат побой на англичаните.

Прокурорът на Марсилия Брис Робин даде ясно да се разбере, че работят по версията за "организирани групи".

Как въобще са успели да стигнат до Франция?

Междувременно участници в руския спортен форум sports.ru задават въпроса как побойниците въобще са успели да стигнат до Франция, след като повечето от истинските фенове нямат пари нито за билети до Франция, нито за билети за мача. Един от участниците във форума споделя мнение, че Руският футболен съюз е закупил билетите с пари на данъкоплатците и ги е разпределил квотен принцип между фен клубовете на футболните отбори. Те на свой ред са изпратили във Франция руски хулигани.

Тези подобрения засега не се потвърждават, пише германският в. "Билд", но отбелязва: въпросът как хиляди подготвени за бой нискообразовани бандити са могли да си платят скъпото пътуване до Франция, остава.

Руските медии също приветстваха погромите. Прокремълският канал Lifenews озаглави своя материал за събитията в Марсилия така: "Драма на марсилския порт или какво значи да се събуди руската мечка".

Опасения за нови безредици и въпроси за руското домакинство на Мондиал 2018

След терористичните атаки в Париж и Брюксел, френските власти са в повишена готовност за заплахи срещу сигурността. Тревога обаче буди поведението на някои футболни фенове. Следващият мач на руския отбор е в сряда, в Лил, на около 40 км от Ланс, където ден по-късно Англия играе срещу Уелс, поради което има опасения за нови безредици.

Сблъсъците в Марсилия поставиха на дневен ред въпроса и за световния футболен шампионат през 2018 г., на който домакин е Русия. Мнозина са на мнение, че Русия не прави достатъчно да се справи с футболното хулиганство, а тъкмо обратното – от реакциите на руски официални представители стана ясно, че те доволни от безчинствата на руските фенове. На съботния мач, когато руснаците принудиха английските фенове да бягат към изходите, руският спортен министър Витали Мутко, ги аплодираше, доволен от изравнителния гол на руския отбор в последната минута. Той първоначално отрече да е имало някакво насилие, а след това, когато УЕФА заплаши да дисквалифицира Русия от първенството, осъди поведението на феновете.

Руски депутат: Не виждам какво лошо има, че привържениците се бият

"Не виждам какво лошо има, че привържениците се бият“, написа в Туитър депутатът от руската Дума Игор Лебедев, който е член на изпълнителния комитет на футболния съюз.

"По-скоро е точно обратното, браво, момчета. Продължавайте!“, добавя Лебедев, който е син на националиста Владимир Жириновски.

"Това, което се случи в Марсилия и в други градове, не е грешка на феновете, а липсата на оранизаторски капацитет на френските власти“, коментира руският депутат. После критикува всички, които осъждат руските фенове.

Сигнална ракета дала сигнал за нападението

Английските футболни привърженици разказват, че сигнал за нападението на стотици руски хулигани е даден чрез сигнална ракета, изстреляна от пистолет, внесен тайно на марсилския стадион, независимо от въведените строги мерки за сигурност на френските власти.

В кървавото меле пострадаха десетки английски фенове, шестима от които сериозно. Двама от тях бяха в критично състояние, но вече са стабилизирани.

Няколко минути след изстрелването на сигналната ракета, голяма група руснаци нахлу в сектора, предназначен за неутрална публика, сред която имаше много хора, облечени с фланелки на английския отбор, които прескачаха огражденията, за да избягат от хулиганите, пише "Таймс".

Изданието отбелязва хилавите кордони за сигурност на стадиона и цитира свидетелства на очевидци, че нападението е било засада. Не всички английски фенове са невинни, пише "Таймс" и допълва, че техни групи три дни са пиянствали, провокирайки наблюдаващите ги полицаи. Тези прояви обаче са се случили преди мача и извън стадиона.

Веднага след стълкновенията в Марсилия руските медии намериха специалист, способен да придаде смисъл на изблика на насилие. Александър Шпригин, който оглавява Всеруското обединение на феновете, отдава случилото се на това, че на мача са присъствали 150 хиляди британци срещу едва 15 хиляди руснаци, пише "Фигаро".

Кремъл рекрутира футболни хулигани срещу политическата опозиция

През последните 20 години футболното хулиганство в Русия процъфтява. За най-агресивни се смятат ултарите от московските клубове "Спартак" и ЦСКА. Агресията често приема националистически и расистки обрат.

След демонстрациите на опозиционно настроени руски граждани през зимата на 2011 г. някои от футболните хулигани са наети от прокремълски движения, за да се справят с опозицията, пише френското издание.

От тогава насам, изглежда, стремежът към насилие е станал самоцел – до такава степен, че руски и полски футболни хулигани си устройват ритуални сблъсъци на неутрална територия.

Руският спортен министър призна в крайна сметка, че някои от руските фенове са опозорили родината, но изтъкна, че това не прави Русия недостойна да домакинства световното първенство през 2018, пише "Гардиан".

Мутко първо твърдеше, че мащабите на насилието се преувеличават, но след това обяви действията на някои руски фенове за неприемливи. По повод откритото дисциплинарно дело на УЕФА спрямо Русия той коментира, че това е "нормална процедура".

Русия често изтъква, че обвиненията за допинг, корупция и други нередни практики в руския спорт са част от "информационната война" на Запада. Москва най-вероятно ще застъпва тази позиция, ако се стигне до по-сурово наказание за безредиците в Марисилия и ще твърди, че има заговор на Запада.

Френските власти се провалиха

Стратегията на френските власти за предотвратяване на стълкновения между феновете, се провали, коментира германският в. "Ди Цайт".

Френската полиция се намеси едва няколко минути след началото на сблъсъците, използвайки палки, светлинни гранати и сълзотворен газ. Подобна стратегия е изначално обречена на провал.

Други страни, включително Англия или Германия, отдавна залагат на сътрудничество с фен клубовете. Преди началото на турнира френската полиция отхвърли подобна възможност, отказвайки се от помощта на свои колеги от чужбина.

Зле подготвени се оказаха не само правоохранителните органи: в баровете и ресторантите в града напитки се продаваха в стъклени чаши и бутилки, а не в пластмасови.

Мерките за противодействие на терористични заплахи като засилен контрол и полицейско присъствие не работят като превантивно средство срещу агресията на футболните фенове. Несъмнено, полицията е длъжна да реагира на подобни провокации твърдо и бързо. Но да се реагира едва тогава, когато вече летят бутилки, е късно, отбелязва германското издание.

mediapool.bg