Кламер БГ - Новини: Родната къща на Хитлер: Как обществото се изправя пред тъмното си минало

Родната къща на Хитлер: Как обществото се изправя пред тъмното си минало

Европа

|
Четв, 18 Юни 2020г. 17:11ч.
Родната къща на Хитлер: Как обществото се изправя пред тъмното си минало

Докато протестиращите срещу расизма по целия свят събарят паметници на търговци на роби и колонизатори, някои страни размишляват какви да са знаците, напомнящи за тъмното им минало. В Австрия дебатите за това какво да се прави с едно от местата, свързани с Адолф Хитлер, продължиха с десетилетия и още не са приключили, пише в четвъртък агенция Ройтерс.

Неотдавна австрийските власти обявиха, че смятат да превърнат в полицейски участък къщата, в която е роден нацисткият водач, в намиращия се на границата с Германия град Браунау.

Те предложиха също да преместят в музей във Виена камъка, който стои на тротоара пред къщата и върху който е изсечено антифашистко послание.

Макар и много хора да са съгласни, че не трябва да се позволява къщата да се превръща в място за поклонение на неонацисти, предложението за преместването на камъка смути някои от организациите на евреи и оцелели, които заявиха, че Австрия не бива да си затваря очите за ролята се в Холокоста.

Консултациите по въпроса за камъка ще продължат.

"Очевидно (правителството) иска да накара света да забрави, че най-големият масов убиец в историята е роден в Браунау", каза Вили Мерни, ръководител на Комитета "Маутхаузен", главната организация в Австрия на оцелелите от Холокоста.

"Този подход е погрешен. Трябва да се признае какво се е случвало", заяви той.

Никога повече

Камъкът, върху който е написано "Никога повече фашизъм" и "Милиони загинали", без да се споменава Хитлер, е поставен от общинската управа на града през 1989 г.

В онзи момент Австрия преставаше да отрича, че носи отговорност за Холокоста, каквато бе следвоенна й позиция, че тя е първата жертва на нацистите.

Донякъде и поради тази причина някои смятат, че Австрия не е направила толкова, колкото съседна Германия, за да се изправи пред нацисткото си минало.

"Понякога имаш чувството, че това се прави просто по задължение, а не от дълбоко убеждение", каза Герхард Баумгартнер, историк и научен ръководител на Центъра за документация на австрийската съпротива.

Макар и след 80-те години да беше постигнат напредък в образоването за Холокоста и издигането на паметници, според организациите на евреите и оцелелите има още какво да се направи, особено в обясняването на това колко масови и систематични са били престъпленията на нацистите.

"Това е много важно - хората наистина да знаят, че навсякъде е имало нещо", каза Шарлоте Херман, ръководител на официалната организация на евреите в провинция Горна Австрия, в която влиза и Браунау.

Херман и Мерни споменаха проекта "Препъникамъни" като начин за повишаване на обществената чувствителност по въпроса.

Проектът започва като германска инициатива и включва вграждане в паважа на малки месингови паметни плочи, посветени на жертвите на Холокоста. Те се поставят на важни за живота им места, например там, където те са живели.

Подобни плочи до момента са поставени в памет само на незначителна част от жертвите на Холокоста, но са честа гледка във Виена, където след анексирането на Австрия от Германия през 1938 г. с местна подкрепа е наложена печално известна с репресивния и антисемитския си характер система.

"В цяла Австрия, на всеки ъгъл, пред почти всяка врата, се е случило нещо, или са минали походи на смъртта, или хора са умрели на улицата", каза Херман.

Ролята на Хитлер в историята е добре известна, затова не е нужно тя да бъде подробно представяна в къщата, добави тя. Но самата сграда трябва да бъде обект на внимание.

"Защото всъщност там е родено злото", каза Херман.

По БТА

mediapool.bg