Ректорите на медицинските университети в България излязоха в понеделник с общо становище срещу разкриването на частни медицински висши училища и за налагането на мораториум за откриване на нови университетски болници. Реакцията им е по повод предложената в средата на юни от образователното министерство Национална карта на висшето образование, според която разкриването на новиш висши училища да става по определени критерии като се отчита необходимостта от специалисти във всеки регион. Според картата "Медицина" е сред най-масовите професионални направления в национален мащаб заедно с "Икономика", "Педагогика", "Администрация и управление", "Комуникационна и компютърна техника", "Информатика и компютърни науки", "Педагогика на обучението по ..". и "Право". В тези осем направления се обучават приблизително половината действащи студенти в национален мащаб.
Ректорите на медицинските унивреститети са категорични, че намеренията за разкриване на частни медицински висши училища и филиали, са в разрез с държавната политика по медицинско осигуряване и гарантиране на качеството на медицинските и здравните грижи на населението. Под това становище са се пописали ректорът на МУ –София акад. проф. Лъчезар Трайков, ректорът на МУ – Варна проф. Валентин Игнатов, ректорът на МУ – Пловдив проф. Мариана Мурджева и ректорът на МУ –Плевен проф. Добромир Димитров.
Според тях териториално разпределение на висшите медицински училища покрива нуждите и е съобразено с административното и териториалното деление в страната. "Създаването на нови частни структури в системата на висшето образование на места, където съществуват утвърдени държавни такива, е процес, който беше наблюдаван неконтролирано в системата на здравеопазването и показа своята неефективност", посочват те.
Ректорите на медицинските университети предлагат въвеждането на строго регламентиран съгласувателен режим при намерение за разкриване на нови държавни висши училища по професионалните направления "Медицина", "Дентална медицина", и "Фармация" и сродни специалности от регулираните професии. Те са категорични, че това трябва да се случва при едновременното изпълнение на следните условия: броят на действащите студенти на национално ниво е над 99% от определения от Националната агенция по оценяване и акредитация капацитет; необходимостта от увеличаване на броя на обучаваните студенти в съответния район да е съгласувана с Министерството на здравеопазването, в съответствие с националната здравна карта; да има положително становище от МОН в извършената предварителна оценка на въздействието от откриването на съответното ново държавно висше училище (филиал, факултет, колеж) върху степента на съответствие на профилната и териториална структура на висшето образование със социално-икономическото развитие и потребностите на пазара на труда.
Ректорите и академичните ръководства на медицинските университети в страната апелират да се предприемат и законодателни инициативи за налагане на мораториум за откриване на нови университетски болници, както и на мораториум за придобиване на статут на научни организации в съществуващите здравни заведения.
Те посочват, че са водени от обществения интерес за осигуряване и поддържане на високо качество на висшето медицинско образование и развитие на медицинската наука в страната. Целта е да се предотвратят негативни тенденции, свързани с понижаване качеството на обучението и научните изследвания, каквито са допуснати от висши училища в други професионални направления. "Обучението по медицина и упражняването на медицинската професия са в строг регулаторен режим, предвид спецификата на медицинските дейности като услуга в полза на обществото, гарантирана от държавата. Тези обстоятелства предопределят необходимостта от прилагането на по-специален режим от страна на компетентните министерства при разкриването на нови висши училища, филиали и факултети", аргументират се те.
mediapool.bg