"Варварски", "нецивилизовани и неправомерни действия", "ужасяващо посегателство върху световното културно-историческо наследство", "зверства". Така от фондацията на бизнесмена Васил Божков определиха опита на разследващите да изземат експонати от колекцията с антики на издирвания хазартен бос. Те се съхраняват в сградата на компанията му "Нове холдинг", която е и със статут на музей.
В позиция на фондацията на Божков - "Тракия", се казва, че разследващите опитали да изнесат безценните предмети, които са на хиляди години, в чували, а това можело да ги повреди фатално. Това възмути и председателят на парламентараната комисия по културата Вежди Рашидов.
От държавното обвинение обаче отрекоха да са хвърляли ценни предмети в чували и нарекоха информациите "хибридна война" срещу прокуратурата.
Експерт: Изземването е допустимо само в изключителни случаи
"Изземването на колекция "Васил Божков" може да бъде юридически издържано само ако има доказателства, че културните ценности са били средство на престъпление", коментира междувременно пред "Площад Славейков" гл. ас. д-р Красимир Манов, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и автор на книгата "Наказателноправна защита на културното наследство в Република България".
"Липсата на официална информация от страна на прокуратурата не позволява да се правят категорични изводи за ставащото в момента в музея на фондация "Тракия", твърди д-р Манов.
Стрес и нарушаване на правилата
"Стресът, на който бяха подложени академичният състав и служители на Фондация "Тракия", е меко казано нехуманен. Подобна варварска показност, насочена към безценното културно-историческо наследство на България, е не само безпрецедентна и лишена от елементарно разбиране на значимостта на предметите в колекцията, но е и напълно законово необоснована", се казва в позицията.
По-нататък в нея се посочва, че предметите трябва да бъдат изнесени със съответните документи и при специални условия, за да не бъдат повредени, а всяка непрофесионална намеса ще доведе до "огромни щети".
В петък стана ясно, че ще се направи втори опит за изземането на колекцията от антични предмети. Този път обаче това ще стане със съдействието на специалисти от Националния исторически музей (НИМ), където трябва да се съхраняват и антиките. Няма официална информация каква е причината за изземането на колекцията. Тя е узаконена от държавата, а това означава, че според Министерството на културата експонатите в нея са с редовни документи.
По-късно от МК уточниха, че около 2 700 експоната, собственост на Божков, са в процес на регистрация от над 10 години, а само 212 имат такава. Според Александър Трайков, директор на дирекция "Инспекторат по опазване на културното наследство", има дължими такси по закон, които е отказано да бъдат заплатени и съответно тази идентификация не е извършена.
От Фондация "Тракия", която съхранява колекцията, са категорични, че предметите не са придобити с незаконни средства.
НИМ са в готовност да приемат колекцията на Божков
"Нашата грижа в този процес е да опазим културното наследство, независимо чия собственост е", посочи министърът на културата Боил Банов и допълни: "Ние подхождаме към тази грижа отговорно". Той гарантира, че колекцията на хазартния бос ще бъде съхранена, описана, проучена, анализирана, "така както подобава".
От Националния исторически музей казаха пред Mediapool, че са в готовност да приемат колекцията от артефакти на Васил Божков и разполагат с фондохранилище, където да я съхраняват.
НИМ е получил постановление от прокуратурата и заповед от Министерството на културата да приеме колекцията за съхранение.
Все още обаче няма опис на предметите, които ще се съхраняват във фондохранилището на музея, нито кога ще пристигнат експонатите, уточниха от музея.
По-късно през деня Министерството на културата ще даде информация за изнасянето на антиките.
Рашидов: "Колбасарско отношение и самодейност"
Опитът за изнасяне на колекцията в чували възмути и председателя на парламентарната комисия по култура Вежди Рашидов от ГЕРБ. Рашидов е бивш министър на културата и по негово време държавата организира в чужбина изложби с експонати от колекцияна Божков.
Той призова това "колбасарското отношение и самодейността да отстъпи на активността на институциите". Рашидов напомни, че в страната има ред, по който става това. "Културни ценности как се карат? Как закарахме тракийските съкровища в Париж? В чували ли?", попита Рашидов.
Той добави, че антиките на Божков са регистрирани в България и за това са национални културни ценности.
"Нормално ли е, когато държавата има решение да се конфискува, защото е държавно решение - прокуратурата е държавна институция, културното ведомство да отсъства? Господин Гешев издава заповед за нещо. Оттам нататък - когато пренасят куфари със зеле, да дойдат от земеделското министерство, като изнасят тухли – да дойдат от МРРБ, когато изнасят културни ценности, а сетете се кой трябва да дойде", каза той, цитиран от БНР.
Един от експонатите в колекцията на Божков - сребърна чаша с позлата във формата на глава на овен от първа половина на 5 в. пр. Хр. Сн. Фондация "Тракия"
Хибридна атака срещу прокуратурата
От прокуратурата отрекоха да са изнасяли в чували експонати от колекцията на Божков, въпреки че от фондацията, която ги управлява, обявиха, че е направен опит за това, а не че се е случило.
"Прокуратурата знае срещу кого се е изправила, знае, че се изправя срещу хазартна организация, която притежава милиони левове, с които ще се опита да се защити чрез вас, медиите", обяви говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
По думите ѝ предметите се изземват по законоустановения ред и в присъствието на най-добрите експерти в България.
"Това е една хибридна атака срещу прокуратурата от обвиняемия Божков и свързани с него лица, че предметите се изсипват в чували", заяви говорителят на главния прокурор.
Предмети за стотици милиони евро
Самият Божков коментира пред бТВ, че не вижда връзка между обвиненията срещу него и разследването на хазартния му бизнес и колекцията му от антични предмети. Добави, че те са безценни и за него всеки е важен, което вероятно била и причината да се прави опит да бъдат иззети. Божков каза още, че не знае каква е стойността на колекцията му. Преди няколко години част от нея била оценена на 600 млн. евро от музей, който искал да я придобие.
Експонатите от колекцията на Божков през годините са излагани в държавните музеи, правени са изложби в чужбина от името на държавата, в които са включвани артефакти, притежавани от бизнесмена. Той твърди, че за произхода на всички предмети има нужните документи.
Сребърен ритон с протоме на козел и изображение на Смъртта на Орфей (420-410 г. пр. Хр.). На рога му има сцена, изобразяваща "Смъртта на Орфей от тракийските жени". В колекцията на Васил Божков е и най-голямата колекция на ритони от бронз, сребро и сребро с позлата от широк хронологически обхват между 6-ти и 2-ри в. пр. Хр. Сн. Фондация "Тракия"
Според фондацията му няма правно основание за изземването на "безценни предмети".
"От името на Фондация "Тракия" остро се противопоставяме срещу нецивилизованите и неправомерни действия на властите и призоваваме за прекратяване на опитите за публично пресиране от страна на властимащите чрез унищожаването на безценни антики, част от българската и световна история", се казва в позицията на организацията.
"Напомняме и че унищожаването на културно и историческо наследство в някои случаи може да бъде разглеждано като военно престъпление по международните закони", твърдят от фондацията.
Сребърен кантарос със сцени "Смъртта на Орфей" и "Отвличането на Елена" (420-410 г. пр. Хр.). Сн. Фондация "Тракия"
Имиджов проблем и оплаквания
В нея се казва още, че "посегателството над предметите от Колекция Васил Божков ще се отрази в дългосрочни международни имиджови последици за България и българската позиция на световната културно-историческа карта". Отбелязва се, че в момента се работи по няколко каталога с експонати от колекцията, подготвяла се и изложба в музея "Пол Гети". Припомнят се плановете за превръщане на бившата Телефонна палата в центъра на София в музей, в който да бъдат изложени експонатите. "Необмислените и лишени от логика действия на държавния апарат ще лишат София от културен център без аналог в държавата ни, който би допринесъл както за развитието на културния туризъм, така и за позиционирането на българското културно-историческо наследство на едно ниво със световното", смятат от фондацията.
"Апелираме към цивилизовано и професионално отношение, съобразено със законите на Република България, поне що се отнася до националното ни културно-историческото наследство. Към момента Фондация "Тракия" е алармирала десетки световни организации, имащи отношение към съхранението и опазването на световното културно-историческо наследство за зверствата, случващи се на територията на частен музей "Васил Божков", завършва позицията.
mediapool.bg