Кламер БГ - Новини: Пътните ремонти: ИТН си отмъщава на премира и ПП с контра-проект

Пътните ремонти: ИТН си отмъщава на премира и ПП с контра-проект

България

|
Пет, 15 Апр 2022г. 18:29ч.
Пътните ремонти: ИТН си отмъщава на премира и ПП с контра-проект

Пътните ремонти: ИТН си отмъщава на премира и ПП с контра-проект

След като "Има такъв народ", заедно с новите си съюзници ГЕРБ и ДПС успя да блокира предложения от премиера Кирил Петков механизъм за разплащане с фирмите за пътно строителство, партията на шоумена Слави Трифонов излезе с контрапроект, чиято единствена цел изглежда е да се протака търсенето на решение и да се нагнетява напрежението в строителния бранш, който вече е в режим на протести.

В последния месец партия "Има такъв народ" и министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов, който е от нейната квота, упорито се опитват да прокарат решение в парламента, с което да започне разплащането на дължимите пари към фирмите. Премиерът Кирил Петков обаче е поставил условие плащанията да минават през одобрението на парламентарната антикорупционна комисия.

"Продължаваме промяната" предложи одобрението на плащанията да минава през парламентарната антикорупционна комисия, а сумите финално да се гласуват също с решение на парламента. Предложението, подкрепяно от другите две партии в управляващата коалиция – БСП и "Демократична България", предвижда освен това "условията за всяко планирано възлагане, ново авансово плащане или допълнително споразумение трябва също да се одобряват с решение на парламента" след внесен в парламента доклад от АПИ, който е одобрен от антикорупционната комисия.

ИТН, ГЕРБ и ДПС са против, посочвайки, че това не било работа на законодателната, а на изпълнителната власт. И докато Народното събрание е в задънена улица по въпроса как да се реши проблемът с пътните ремонти, в петък хората на Слави Трифонов контраатакуваха коалиционните си партньори.

Щом премиерът и ПП искат парламентът да контролира разплащанията на министерството от ресора на ИТН, тогава същото да бъде приложено към останалите министерства, предлага партията на Трифонов.

ИТН предложиха да бъде създадена временна парламентарна комисия за проверка на задълженията и одобряване на плащанията по договори, сключени с първостепенните и второстепенните разпоредители с бюджет, както и с дружества с държавно участие в капитала.

За внесеното проекторешение от ИТН съобщиха минути, след като кандидатурата им за шеф на БНБ Любомир Каримански бе официално отхвърлена и очаквано не беше подкрепена от коалиционните партньори във властта ПП, БСП и ДБ, които настояваха процедурата да започне наново.

Председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов обяви, че именно заради намеците, че партията му ще има икономическа изгода от плащанията към пътните фирми, ИТН предлага специална парламентарна комисия, която да следи и да одобрява плащанията на всички министерства.

"Подобен контрол трябва да се прилага при еднакви и недискриминационни правила по отношение на всяко задължение, възникнало по договорни и извъндоговорни отношения, по които страна е държавата, в лицето на първостепенните и второстепенните разпоредители с бюджет, както и на търговските дружества с държавно участие в капитала", пише в мотивите на набързо спретнатия проект.

ИТН предлага плащанията да се извършват след решение на Народното събрание въз основа на доклад на Временната комисия. Предложението е комисията да действа за срок от една година, като членовете в нея да са 23 народни представители - по шестима от "Продължаваме промяната" и ГЕРБ, по трима от ДПС, БСП и ИТН и по един от "Демократична България" и "Възраждане". При такова разпределение обаче, ако управляващата коалиция не е единодушна за решения в комисията, ГЕРБ, ДПС, и ИТН имат мнозинство от 12 народни представители.

А при представянето на идеята Йорданов дори обяви, че е добре председател на такава комисия да е от опозицията, защото така контролът щял да по-строг.

В действителност предложението на ИТН е абсурдно и то няма как да бъде прието, но пък затова ще изяде парламентарно време – да се разпределя по комисии, да се разисква, да се дават интервюта по медиите и да се раздухват конфликтите в управляващата коалиция. Всичко това означава, че намирането на някакво смислено решение за разплащане със строителните фирми ще се забави, а заедно с това ще се засили недоволството в бранша, който може да пристъпи към по-радикални протестни акции.

mediapool.bg