Кламер БГ - Новини: "Вътрешнокоалиционни мамби": България води две външни политики

"Вътрешнокоалиционни мамби": България води две външни политики

България

|
Пет, 15 Апр 2022г. 19:46ч.
"Вътрешнокоалиционни мамби": България води две външни политики

Теодора Генчовска, сн. БГНЕС

Външният министър Теодора Генчовска (от квотата на "Има такъв народ") официализира в петък напрежението между Министерския съвет и МВнР за Северна Македония,

"България води две външни политики", заявила Генчовска по време на закритото заседание на Народното събрание, на което бе изслушана по темата.

Тя бе цитирана от депутати, но след заседанието не отрече пред журналисти.

Няколко часа по-късно премиерът Кирил Петков отговори на обвиненията: "Има само една външна политика и това е политиката на България, и тази политика трябва и единствено да минава през институцията парламент. Ние имаме рамкова позиция има коалиционно споразумение и накрая всички ние, даже не само коалицията и опозицията. Всички заедно трябва да се обединим около важен казус. Аз се надявам, че това ще бъде постигнато, ако не се обединим през парламента, тази следваща стъпка ще е много трудна".

Според Генчовска обаче има сериозни разминавания между МВнР и външнополитическия екип на премиера Кирил Петков по въпроса за евроинтеграцията и преговорите с Република Северна Македония.

Генчовка каза, че научава от политиците в Скопие и от външнополитически партньори, че от страна на Министерския съвет има опит за промяна на националната политика на България за Северна Македония.

Генчовска не конкретизира за каква промяна говори, още повече, че каквото и да е решение по отношение евроинтеграцията на Скопие няма как да стане без парламента.

Поведението на Генчовска обаче едва ли е изненада в контекста на поетия от ИТН курс на пряка конфронтация с правителството и останалите три партии в управляващата коалиция както по въпроса за избора на управител на БНБ, за плащането на пътните ремонти (ресорното министерство също е под контрола на ИТН) и т.н. Както е известно, темата за Северна Македония винаги е удобен инструмент за възпламеняване на общественото мнение и отклоняване на вниманието, както показва опитът с ВМРО и останалите "патриотични" партии.

По-късно вицепремиерът и финансов министър Асен Василев коментира, че не е забелязал да има разнобой във външната политика.

"В интерес на истината не знам какво е провокирало изказването на госпожа Генчовска, но ако има някакви недоразумения, според мен тя трябва да се изчисти с премиера", каза Василев пред бТВ.

Кой отговаря за външната политика?

Мирослав Иванов от "Продължаваме промяната" от своя страна посочи, че "член 15 от Конституцията е пределно ясен, че вътрешната и външната политика се определят от Министерския съвет, а не от даден министър".

Скопие има за цел България да одобри преговорната му рамка за ЕС още в първата половина на годината, но засега няма официално потвърждение от София, че това е възможно.

Въпреки положителните сигнали от премиера Кирил Петков, две от партиите в управляващата коалиция – БСП и "Има такъв народ", както и президентът Румен Радев, твърдят, че към момента няма условия за промяна на българската позиция.

Генчовска добави, че в МВнР не се говори за срокове, но "има очевидно амбиции до края на Френското председателство, но пак ви казвам, че премиерът не е заявявал никъде това нещо".

По думите ѝ това се разбирало от срещи със Северна Македония и с представители на страните членки на Европейския съюз (ЕС).

В петък Кирил Петков коментира, че правителството винаги се е придържало към рамковата позиция от 2019 година и коалиционното споразумение. Той нееднократно вече каза, че политиката за Северна Македония ще се решава в парламента.

Рамковата позиция от 2019 година е изпълнена с много червени линии и не предполага София да одобри бързо преговорната рамка на Северна Македония за ЕС.

Северна Македония също има аналогичен документ.

Амбицията на Европейската комисия, САЩ и някои европейски страни е Скопие да започне преговори още по време на ротационното френско председателство на ЕС, което изтича в средата на годината.

Сблъсък между МС и МВнР

"Честно да ви кажа, говоря за външнополитическия екип на премиера, има сериозни различия, които се разграничават на база на националната позиция, която външното министерство стриктно спазва", каза Генчовска.

Външнополитическият екип на премиера се води от съветничката му Весела Чернева, бивш говорител на МВнР и директор на Европейския съвет за външна политика - София.

Според Генчовска няма значителен напредък в преговорите със Северна Македония, въпреки че премиерът обяви такъв наскоро.

Тя каза, че няма документ между Северна Македония и България, който да е основа за договаряне.

Почти нищо от точките в Протокола 4+1 не е изпълнено от страна на Скопие, обясни тя.

В протокола трябва да има ангажимент македонските българи да бъдат записани наравно с останалите народности в Конституцията на Република Северна Македония, да спре фалшификацията на историческата истина, да спре преследването на хората, които се самоопределят като българи в Република Северна Македония, и други.

Много време беше загубено, от януари месец можеха да се свършат много конкретни неща. Най-важното беше да започне процесът по отваряне на Конституцията, за да се вкарат българите в преамбюла, добави тя.

Ще "изяде ли главата на кабинета" Северна Македония

Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов от своя страна призова за успокояване на страстите.

"Имаме проблем в коалицията, ще трябва или да намерим сили да си сглобим по-добре конструкцията на база на уроците, които имаме, или това "ще изяде главата" на този кабинет", посочи той.

Темата за българските отношения с РСМ е прекалено важна, за да си организираме "вътрешнокоалиционни мамби" по въпроса, добави Иванов.

Той обясни, че рамковата позиция на България е инкорпорирана в декларация на Народното събрание (НС) и може да бъде променена само от него.

"Това дали е имало някакви разговори, дали амбициозни дами в две различни сгради не могат да си говорят или не и решават да ескалират тази тема до парламента, дали някой има интерес този личен конфликт да го превърне в някаква политическа вендета, говори само зле за нашата политическа култура", посочи Иванов.

Той съобщи, че няма внесено предложение за промяна на българската позиция и всичко останало са някакви спекулации, конспиративни теории, "опити да се забиват ножове в гърба на един или друг".

Готви ли се министерска смяна?

В отговор на въпрос той каза, че не му е известно да има натиск Теодора Генчовска да бъде сменена като министър на външните работи.

Мисля, че имаме структурни проблеми и трябва да ги решим, преди да даваме оценка за един или друг министър, допълни Иванов.

Депутатката от ГЕРБ и бивша външна министърка Екатерина Захариева от своя страна коментира, че "външният министър не може да бъде в изолация и да научава от медиите или от някъде другаде какво се случва".

"Това е абсолютно недопустимо", каза Захариева.

Кризата между България и Северна Македония обаче бе наследена именно от последното правителство на Бойко Борисов, което докара отношенията между двете страни до най-ниското им ниво.

mediapool.bg