Кламер БГ - Новини: Пловдив става първата регионална иновационна долина в България

Пловдив става първата регионална иновационна долина в България

България

|
Четв, 28 Септ 2023г. 15:02ч.
Пловдив става първата регионална иновационна долина в България

Новият български еврокомисар Илиана Иванова се срещна с премиера акад. Николай Денков Сн. МС

Първата регионална иновационна долина в България ще бъде открита в Пловдив през октомври тази година. Тя ще работи в областта на биоикономиката и храните и ще бъде една от стоте такива структури в целия Европейски съюз. Това обявиха новият български еврокомисар Илиана Иванова и премиерът акад. Николай Денков след срещата си днес в Министерския съвет.

"Целта на инициативата е да се помогне най-вече на малките и средни предприятия да установят връзка между научните изследвания, иновациите и бизнеса и по този начин да се насърчи предприемачеството", обясни Илиана Иванова, която отговаря за иновации, образование, култура, наука, младеж и спорт в Европейската комисия (ЕК). Търсеният краен резултат е по-голям икономически ръст в съответните региони.

Като специфична слабост на България премиерът посочи недостатъчно добре регламентираните възможности за превръщането на научните изследвания в иновации.

"Вече повече от 10 години различни правителства говорят за Закон за иновациите, но такъв все още няма. Нямаме регламент за защита на интелектуалната собственост от гледна точка на научните иновации и за връзката между наука и иновации", отбеляза акад. Денков.

За да преодолее тази празнина, правителството е подготвило проектозакон за научните изследвания и иновациите, който ще се гласува в Министерския съвет в следващите седмици и ще се внесе в Народното събрание.

Водородна иновационна долина в Стара Загора

Освен аграрна в Пловдив, България ще има и водородна иновационна долина в Стара Загора, която е свързана с енергийния преход в най-големия въглищен регион в страната, съобщи акад. Денков.

Той посочи, че промените в енергетиката, както и в правосъдната система, се правят не защото ги иска Европейската комисия, а защото „от тях имат нужда българските граждани, българските енергетици, за да се осигури по-добро бъдеще за хората в България“.

Българската икономика има нужда от евтина енергия, за да бъде конкурентоспособна, но в средносрочен и дългосрочен план токът от въглищните централи ще бъде неконкурентоспособен спрямо другите технологични алтернативи. Затова трябва да развиваме и възобновяемите енергийни източници, добави премиерът.

Промените в ПВУ

Промените в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), териториалните планове за развитие на въглищните региони и пътната карта за климатичния преход ще бъдат представени на Европейската комисия в първата седмица на октомври.

Работата по тези документи обаче не приключва с това. Започват преговори, в които ще се до уточнят всички текстове в тях, включително след обсъждания със социалните партньори, каза акад. Денков.

"Заявката на България за второто плащане по ПВУ е за 724 млн. евро. Тези плащания се извършват въз основа на изпълнени ключови етапи и цели. Колкото по-бързо българското правителство изпълни своите ангажименти, толкова по-сигурно е плащането да се случи", каза Илиана Иванова.

Тя изрази надежда, че това ще стане до края на тази година и гарантира пълно съдействие от страна на ЕК при необходимост от допълнителна техническа помощ.

Шенген

По време на брифинга беше коментирано и членството на България в Шенгенското пространство.

Премиерът заяви, че се работи България да стане част от Шенген през декември 2023 г.

"Позицията на ЕК е много ясна. Не само, че България и Румъния отговарят на критериите за членство, но и те активно допринасят за по-доброто функциониране на шенгенската система", добави еврокомисарят.

Това е първата официална визита на Илиана Иванова в България след встъпването ѝ в длъжност като член на Европейската комисия.

В програмата ѝ са включени срещи с президента Румен Радев, с председателя на Народното събрание Росен Желязков, с министъра на образованието и науката Галин Цоков, с министъра на културата Кръстю Кръстев, с министъра на иновациите и растежа Милена Стойчева, съобщиха от представителството на ЕК в София.

Еврокомисарят Илиана Иванова ще разговаря и с лидера на ГЕРБ и председател на парламентарната комисия по външна политика Бойко Борисов. Тя беше издигната от ГЕРБ за поста.

Съветът на Европейския съюз назначи Илиана Иванова за нов еврокомисар от България на 19 септември. Кандидатурата ѝ беше одобрена от Европейския парламент с огромно мнозинство, след като премина успешно изслушване пред две парламентарни комисии.

До назначаването ѝ за еврокомисар Иванова бе българският представител в Европейската сметна палата в Люксембург, а преди това - евродепутат от ГЕРБ/ЕНП.

Тя ще донърши мандата на Мария Габриел като еврокомисар до 31 октомври 2024 г. Първият еврокомисар на България беше Меглена Кунева, а след нея Кристалина Георгиева и Мария Габриел.

mediapool.bg