Руският президент Владимир Путин нарече погрешна политиката на Съветския съюз, който изпрати войски в Унгария през 1956 г. и в Чехословакия през 1968 г. Той каза това на заседание на Източния икономически форум във Владивосток, отговаряйки на думите на модератора, който цитира изявления на властите на Чехия и Унгария, че "СССР се е държал като колонизатор, когато е вкарвал танкове в Прага или Будапеща“.
"Ние отдавна признахме, че тази част от политиката на Съветския съюз беше погрешна и доведе само до напрежение в отношенията“, каза Путин (цитиран от ТАСС).
Унгарското въстание е потушено от съветските сили и много хора загиват в Будапеща. На Пражката пролет е сложен край, когато съветските войски нахлуват в Чехословакия.
Той заяви, че "нищо не трябва да се прави в сферата на външната политика в явен конфликт с интересите на други нации“, но добави, че именно това правят "водещите страни на Запада и преди всичко САЩ".
Според Владимир Путин Русия никога не е била колонизатор и "нашето сътрудничество винаги е било изградено на равноправна основа или с желание за помощ и подкрепа".
"А тези страни, които сега си съперничат с нас, именно те провеждаха съвсем различна политика. И когато хората сравняват какво се е случило в предишни времена в сътрудничество с Русия, СССР, както се казваше тогава, и с други страни, разбира се, всичко се оказва в полза на Русия. Разбира се, трябва да отчитаме това и да го имаме предвид днес“, каза той.
На 24 февруари 2022 г. руската армия започна пълномащабно нахлуване в Украйна. Владимир Путин мотивира "специалната военна операция“ с факта, че Украйна трябва да бъде "освободена" от "нацистите". В речите си той постоянно поставя под въпрос самото съществуване на украинския народ и украинската държава. Войната продължава вече 566 дни.
За преговори с Украйна
Руският президент заяви днес, че според него Украйна може да бъде готова да води разговори за мир едва когато нейните ресурси се изчерпят, предаде Ройтерс.
По думите му Киев обаче ще използва потенциалното прекратяване на огъня, за да се превъоръжи.
Путин повтори твърдението си, че контраофанзивата на Украйна се е провалила и не е довела до "никакви резултати".
Отмяната в Украйна на указа, забраняващ преговорите с Русия, може да е първата стъпка към диалог, подчерта руският лидер.
Президентът на Русия отбеляза, че от 1000 до 1500 руснаци подписват доброволни договори за влизане армията всеки ден. През последните шест или седем месеца 270 000 души са сключили такива доброволни договори, добави Путин.
Западът е започнал да прави опити да представя Русия като "империя на злото" още преди този термин да бъде използван от 40-ия президент на САЩ Роналд Рейгън - може би още през Средновековието, след провалилите се опити за католицизиране, каза той.
За Аркадий Волож
Путин нарече днес Аркадий Волож, един от създателите на компанията "Яндекс", "талантлив човек", който има правото да изразява мнението си. Той направи този коментар, след като миналия месец Волож осъди "варварската" инвазия в Украйна.
"Ами той живее в Израел. И мога да си представя, че за да живее там на добро ниво и да има добри отношения с властите, той е принуден да прави определени изявления. Той седя мълчалив дълго време, след което реши да направи изявление. Е, Бог да го благослови, да му е добре там. Честно казано, това не ни притеснява особено. Ако погледнете по принцип, ако човек е израснал на тази почва, получил е образование, е успял в нещо, тогава чувството на съвест трябва да бъде към страната, която му е дала всичко. Сега нямам предвид Волож. Той е талантлив човек, създаде добра компания и подбра екип", заяви Путин.
За заминалите в чужбина дейци на културата
Той засегна и темата за заминалите в чужбина след началото на войната руски дейци на културата.
"Според различни оценки около 160-170 [дейци на културата] са заминали в чужбина, те не са съгласни с политиката на руската държава. Но можете да не сте съгласни и да сте тук и да говорите за това, никой не го забранява. Но някой избра да си тръгне. Това е свързано не само с позицията на хората от сферата на изкуството, свързано е и с материалните неща. Все пак през последните години накупуваха къщи, апартаменти в чужбина, сметки имат там. Хората искат да запазят всичко това, страхуват се да не го загубят. Ако си отива талантлив човек, който можеше да направи нещо тук, сигурно губим нещо. Но от друга страна, честно ще кажа, че може би за него ще е по-добре да прави това, което прави, в чужбина, чиито интереси иска да обслужва, отколкото да играе на мозъците на милиони наши граждани тук и да пропагандира някакви нетрадиционни ценности", каза руският президент, цитиран от изданието Медуза.
"С вас виждаме как през последните години се промени и продължава да се променя световната икономика, включително и поради факта, че някои страни, на първо място западните, разбира се, собственоръчно разрушават системата на финансовите, търговските и икономическите връзки, която самите те създадоха и изградиха в много отношения", каза президентът, цитиран от ТАСС.
По думите му се ражда нов модел на отношения и интеграция, който вече не обслужва само Запада, а е за цялото човечество, за целия функциониращ и развиващ се многополюсен свят.
Според него Западът се опитва да възпре Китай, но ще се провали, а руско-китайските отношения са на безпрецедентно ниво. Путин каза още, че не очаква значителни промени в отношенията между Русия и САЩ, независимо кой ще бъде следващият американски президент. Руският лидер отбеляза, че мотивите за съдебните дела срещу бившия държавен глава Доналд Тръмп са политически и показват колко "гнила" е американската политическа система.
mediapool.bg