Кламер БГ - Новини: Путин изпозлва войната между Израел и "Хамас", за да подсили напрежението в Запада

Путин изпозлва войната между Израел и "Хамас", за да подсили напрежението в Запада

Свят

|
Вт, 28 Ноем 2023г. 18:24ч.
Путин изпозлва войната между Израел и "Хамас", за да подсили напрежението в Запада

Сн. БГНЕС/ЕПА

Войната между Израел и Хамас даде на Русия отлична възможност да посее разделение сред западните си врагове. Машината за дезинформация на Владимир Путин никога не би пропуснала този шанс.

От началото на военните действия на 7 октомври свързаните с Кремъл акаунти във Facebook увеличиха продукцията си с почти 400%, като кризата в Близкия изток вече доминира в публикациите на руски дипломати, медии, подкрепяни от държавата, и поддръжници на Путин на Запад.

Лъжите, разпространявани от дигиталните пропагандатори на Москва, вече включват твърдения, че терористите от "Хамас" използват оръжия на НАТО, за да нападат Израел, и че британски инструктори са обучавали агресорите от "Хамас".

Задълбоченият и кървав конфликт представлява двойна възможност за Путин.

Русия подклажда разделение на Запад чрез целенасочена дейност в социалните мрежи, насочена към разделяне на поддръжниците на Израел от тези, подкрепящи Палестина. През последните седем седмици насилието в реалния свят, особено срещу евреи, рязко нарасна и от Лондон до Вашингтон се появиха антивоенни протести на стотици хиляди хора.

Кампанията на Русия в социалните мрежи в Близкия изток също така отвлича общественото внимание от войната ѝ в Украйна, която зацикли след поредица от военни грешки, бунт на наемниците на Вагнер и продължителна контраофанзива от страна на Киев.

"Отвличането на вниманието от Украйна е само от полза за Русия", казва Брет Шафър, ръководител на екипа за информационните манипулации на германския фонд "Маршал" към базирания във Вашингтон мозънчен тръст „Алианс за сигурност на демокрацията на САЩ“.

"Колкото повече западната общественост е съсредоточена върху Израел и Хамас, толкова по-малко внимание обръща на факта, че Конгресът е на път да не финансира военните усилия на Украйна", добави той. "Осветяването на други места отвлича вниманието от Украйна".

Онлайн атаката на Кремъл отразява геополитическата игра на Путин след атаките на Хамас от 7 октомври.

В края на октомври руското правителство прие лидери на Хамас в Москва – очевидно в момент, когато се опитваше да изиграе ролята на посредник при освобождаването на израелските заложници. Русия и Хамас имат общ съюзник в лицето на Иран, а самият Путин предупреди, че израелските военни действия в Газа могат да ескалират извън региона.

Кремъл побърза да използва войната между Израел и Хамас за собствените си пропагандни цели.

Според данни, събрани от Алианса за гарантиране на демокрацията, от началото на конфликта на 7 октомври руските акаунти във Фейсбук са имали 44 000 публикации в сравнение с едва 14 000 през седемте седмици преди началото на сраженията в Газа. Подкрепяните от Русия пибликации във Facebook са споделени близо 400 000 пъти, което е четирикратно повече от седмиците преди поредния епизод от арабо-израелския конфликт.

Най-споделяните ключови думи сега включват много фрази, свързани с конфликта, като "Хамас" и "Близък изток", докато преди войната руските държавни медии и дипломатически акаунти се фокусираха почти изцяло върху Украйна или ролята на Путин в света.

Близо 400-процентното увеличение на публикациите от акаунти, свързани с руското правителство, е незначително в сравнение с милионите публикации във Facebook за конфликта в Близкия изток от обикновени потребители на социалните медии за същия период от време. Но много от акаунтите, подкрепяни от Кремъл, особено тези от санкционирани медии като Rusia Today (RT) и Sputnik, имат свръхголям цифров обхват. Като цяло тези медии могат да се похвалят с милиони последователи в Европа, Латинска Америка и Африка, въпреки че ЕС е наложил санкции на техните излъчвания и операции в социалните мрежи.

"Яхване на вълната"

"Те използват всичко, което могат, за да разпространяват антизападни послания", казва Якуб Каленски, заместник-директор на Европейския център за високи постижения за противодействие на хибридните заплахи. "Те яхват вълната на новинарския цикъл, защото се конкурират за същата аудитория, която консумира надеждни медийни източници."

Подобна дигитална пропаганда може да има реални последици. Някои на Запад вече открито се питат колко дълго правителствата могат да подкрепят Украйна в скъпоструващата ѝ война срещу Русия във време на икономическа несигурност.

Във Франция например Министерството на външните работи обвини свързана с Русия мрежа от ботове в социалните мрежи, че е разпространила антисемитски изображения на графити със звездите на Давид върху сгради в Париж.

Френските служители обвиниха Русия в "създаване на напрежение" между поддръжниците на Израел и тези, които предпочитат Палестина. Руското посолство в Париж заяви, че Москва няма връзка с тайната цифрова дейност.

Според двама високопоставени европейски служители, говорещи при условие за анонимност, целта на тайната кампания е била да се засили напрежението в реалния свят, както във Франция, така и в цяла Западна Европа относно това коя страна подкрепят правителствата.

"Това, което се случва онлайн, вече никога не остава само онлайн", каза един от служителите.

mediapool.bg