Кламер БГ - Новини: Прокуратурата обвини Портних за фекалния разлив във Варненското езеро

Прокуратурата обвини Портних за фекалния разлив във Варненското езеро

България

|
Четв, 14 Апр 2022г. 17:15ч.
Прокуратурата обвини Портних за фекалния разлив във Варненското езеро

Прокуратурата обвини Портних за фекалния разлив във Варненското езеро

Варненската окръжна прокуратура обяви, че кметът на Варна Иван Портних вече е с повдигнато обвинение за спуканата канализационна тръба, минаваща през Варненското езеро. Разследването се води от следователи от Националната следствена служба, съобщава бТВ.

За разлива на фекални води в езерото се разбра през март 2020 година, но след това властите признаха, че проблемът е бил от много преди това.

В края на май същата година тогавашният екоминистър в кабинета "Борисов 3" Емил Димитров обясни, че община Варна е забавила информацията за скъсаната канализационна тръба. Ремонтът на съоръжението също е започнал твърде късно, което е довело до голямото замърсяване на езерото.

"Чух, че кметът на града знаел как да си направи (предизборната) кампания, но не знаел как да съобщи за тръбата, но не е мой проблем", каза Емил Димитров в интервю за Нова тв.

Преди това кметът Иван Портних обясняваше, че не информирал жителите на общината веднага, след като разбрал за аварията, тъй като не знаел как да го направи. Ремонтът започнал със забавяне, защото първо нямало пари за това, а после се провалила и процедурата за избор на изпълнител.

"От август месец м.г. досега е твърде много време (за ремонта – бел. ред.). От общината твърдят - не сме имали пари, не сме били ориентирани", обясни Емил Димитров пред журналисти.

Той обясняваше, че тръбата, която отвежда отпадните води от кварталите "Аспарухово" и "Галата" към пречиствателната станция в село Тополи, е прекъсната от август 2019 година. Тогава за проблема е уведомена и община Варна. През следващите месеци екоинспекцията изпращала няколко пъти писма и предупреждения до общината, областния управител, Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Според община Варна и местното ВиК дружество обаче Министерството на околната среда и водите трябвало да се заеме с ремонта, тъй като тръбата е изградена по предприсъединителната програма ИСПА по договор, сключен от ековедомството и още била в гаранция. От кметството обявясняваха дори, че ще заведат иск срещу фирмата изпълнител, за да им възстанови разходите по ремонта, за който междувременно регионалното ведомство отпусна на ВиК Варна 1.3 млн. лв.

Междувременно местната екоинспекция е глобявала с над 40 000 лева всеки месец ВиК – Варна за изливането на непречистени води в езерото.

Тръбопроводът, който трябваше да минава под Варненското езеро, е изграден през 2011 г. по програма ИСПА от Министерството на околната среда и водите с европейски пари. Стойността му е над 5 млн. евро, а предназначението - да отвежда отпадните води от кварталите Галата и Аспарухово в пречиствателната станция в Тополи. По проект трябва да е положен на 22 метра под повърхността на водата, което означава, че трябва да е вкопан поне на 4 метра под дъното.

Разследване на Спас Спасов от "Дневник" установи, че 25 души, които са членове на специална междуведомствена комисия са подписали протокол от 6 декември 2011 г., който удостоверява че тръбата е положена 4 метра под дъното на езерото и е готова за експлоатация. Тя обаче е била над дъното и е било въпрос на време да бъде скъсана от някой кораб.

Това се е случило през 2019 година, което докара екологична катастрофа за Варненското езеро и Варненския залив.

mediapool.bg