Кламер БГ - Новини: Лондон смени курса в борбата срещу коронавируса

Лондон смени курса в борбата срещу коронавируса

Европа

|
Ср, 18 Март 2020г. 20:56ч.
Лондон смени курса в борбата срещу коронавируса

Британското правителство променя досегашната си линия за ограничаване на разпространението на коронавируса в Обединеното кралство, като затегна правилата за социална дистанциране и нареди на най-уязвимите групи от населението да се изолират. Медиите на островаопределят тази промяна като коренна и дори драстична. Според вестник "Телеграф" настоящата стратегия, възприета от правителството в Лондон, е същата като тази на Китай, въведена през януари.

Броят на хората, дали положителен тест за коронавирус във Великобритания, е достигнал 2626, съобщи в сряда министерството на здравеопазването, цитирано от Ройтерс. Това е е увеличение с 676, или 35 процента, спрямо вчера. Над 100 души вече са починалите при 33 смъртни случая днес - 32 в Англия и един в Шотландия. С това общият брой на починалите от вируса в страната вече е 104 - ръст от близо 50 процента за един ден.

Въведените във Великобритания драстични мерки "са за месеци, не зная за колко", каза правителственият съветник по научните въпроси Патрик Валанс пред парламента.

Британците трябва да прекратят всички незадължителни контакти и да избягват клубовете, пъбовете, театрите и всякакви несъществени пътувания.Водещи британски вериги от киносалони започнаха вчера да затварят. Британските граждани са посъветвани да отложат всички пътувания зад граница без съществени причини през следващите 30 дни.Според правителството въздействието на мерките трябва да се усети до 2-3 седмици.

Засилването на мерките бе прието след серия от критики, че досега реакцията на правителството е била твърде нерешителна. Критиките се засилиха след изтичането в пресата на доклад, според който при досегашната политика на правителството е възможно жертвите на епидемията да надхвърлят 260 хиляди души заради рухването на здравната система.

Епидемията от коронавируса във Великобритания може да продължи до пролетта на следващата година, като може да се наложи да бъдат хоспитализирани близо 8 милиона граждани на Обединеното кралство, съобщи в понеделник "Гардиън", като се позова на материали, с които разполага, от секретен брифинг на правителствената изпълнителна агенция Пъблик хелт Ингланд, организиран за ръководството на Националната система за здравеопазване (NHS).

В документа се посочва, че се очаква до 80 процента от населението да бъде заразено с Ковид-19 в следващите 12 месеца, като за 15 на сто от заразените, или 7,9 млн. души, може да се наложи хоспитализация.

Докладът е бил изготвен през последните дни и разглежда подготвеността на службите за спешна помощ и реакция. Одобрен е лично от шефа на правителствената медицинска служба д-р Сюзън Хопкинс, която ръководи оперативния щаб за борба с епидемията в страната.

Сега вече след промяната в политиката британското правителство преценява като "разумно" да се смята, че заразените с Covid-19 в страната реално са 55 000 души при официално диагностицирани около 2000 случая. Разминаването е разбираемо, като се има предвид, че досегавъпреки препоръките на Световната здравна организация тестове се правят само при най-тежките случаи. Жертвите от епидемията вероятно ще са до 20 хиляди души, което ще е "добър резултат", сочи новият правителствен доклад, цитиран от АФП. Жертвите на болестта досега са 71.

"Изумени от чутото"

Вестник "Дейли телеграф" пише, че минути след като министър-председателят Борис Джонсън обяви новите драстични мерки в страната, учените, въз основа на чиито данни беше взето това решение, дадоха брифинг в Лондон, на който изнесоха шокиращи данни.

Професорът от лондонския Империал Колидж Нийл Фъргюсън - водещият епидемиолог в страната и съветник по въпросите на заразата, обяснил пред малка група специализирани журналисти защо, ако има 20 000 жертви на коронавируса във Великобритания, това ще е постижение. Алтернативата е 260 000 починали, казал епидемиологът.

Докато досега въведените мерки за социално дистанциране бяха временни, оттук нататък те трябва да останат в сила до намиране на ваксина или лечение, може би за година или повече. Ако мерките бъдат отменени бързо, много повече хора може да станат жертва на заразата, и това ще е резултат на политически избор, казал ученият.

Присъстващите на брифинга бяха изумени от чутото, разказва "Телеграф", а на въпроса дали страната е в състояние на постоянна зараза, отговорът на професор Азра Гани, която е член на изследователския екип, беше: "това е нашето разбиране понастоящем".

Според проф. Фъргюсън единственият изход от дългосрочни мерки е някаква ваксина или иновативна технология.

В сряда Ройтерс съобщи, че самият професор Фъргюсън се е самоизолирал след като развил суха кашлица и треска. " Вчера развих лека суха, но упорита кашлица и се самоизолирах, въпреки че се чувствах добре. Днес в 4 часа сутринта вдигнах висока температура. В Уестминстър (парламента – бел. ред.) има много COVID-19", пише Нийл Фъргюсън в Туитър.

Паническо пазаруване

В сряда ескалира паническо пазаруване от разтревожени потребители, което доведе до изпразване на рафтовете в магазини и подтикна големи търговски вериги да ограничат покупките, предава Ройтерс.

Още вчера премиерът Борис Джонсън заяви, че няма причина хората да се запасяват и че доставките са осигурени, но въпреки това пред супермаркетите се извиха огромни опашки от хора, застанали на безопасна дистанция един от друг.

Само сладолед и шоколадови великденски яйца останаха в много от големите магазини, пише Ройтерс.

Една от най-големите вериги супермаркети във Великобритания Сейнсбърис (Sainsbury's) въвежда ограничения за покупката на най-търсените стоки, съобщи днес главният изпълнителен директор на компанията Майк Куп.

Имаме достатъчно запаси от стоки, но ограничаваме продажбата им, така че рафтовете на магазините да останат пълни възможно най-дълго и възможно най-много хора да могат да пазаруват, се посочва в отворено писмо на Куп към клиентите на веригата, цитирано от Ройтерс.

От днес всеки посетител ще може да купува наведнъж не повече от три бакалски стоки и до два продукта от категорията на най-търсените, в които влизат тоалетната хартия, маслото и пастьоризираното мляко.

По-рано представител на германската търговска мрежа Алди (Aldi) във Великобритания съобщи, че заради засиленото търсене, предизвикано от паниката от разпространението на коронавируса, клиентите й могат да купуват не повече от четири бройки от една стока.

Кралицата и църквата се самоограничават

Британската кралица Елизабет Втора отмени годишните градински празненства и ще напусне Лондон заради разпространението на коронавируса, съобщи вчера Бъкингамският дворец, цитиран от Ройтерс.

През следващите дни 93-годишната кралица ще изпълнява някои свои задължения в Бъкингамския дворец, преди в четвъртък да отпътува за Уиндзор седмица по-рано от предвиденото. Кралицата ще остане там и през великденския период.

По-рано във вторник Английската църква съобщи, че ще отмени всички публични богослужения, за да забави разпространението на заразата, макар че църквите ще останат отворени за молитва, ако е възможно. Съобщението беше направено в писмо на архиепископите на Кентърбъри и Йорк - Джъстин Уелби и Джон Сентаму.

mediapool.bg