Кламер БГ - Новини: Забавени от служебния кабинет реформи и поръчки за милиарди отиват в прокуратурата

Забавени от служебния кабинет реформи и поръчки за милиарди отиват в прокуратурата

България

|
Четв, 03 Авг 2023г. 16:17ч.
Забавени от служебния кабинет реформи и поръчки за милиарди отиват в прокуратурата

Кабинетът даде двучаосва пресконференция за оставените от служебното правитлество проблеми, снимка: Mediapool

Гасим пожари от първия ден, заяви премиерът Николай Денков, който заедно с министри изнесе данни за тежки проблеми с обществени поръчки, забавени реформи и управленски грешки, наследени от служебните правителства на президента Румен Радев, управлявали страната от август 2022 г. до юни 2023 г. Заради опасения от потенциална загуба на милиарди левове и нанесени сериозни щети на държавата, някои от казусите ще бъдат дадени на прокуратурата.

Четете бюлетина Денят с Mediapool

Абонирайте се

Денков и петима министри от икономическия екип опровергаха в четвъртък "захаросаната картина" за добрата работа на служебните кабинети, която сега някои анализатори се опитват да пробутат на обществото като контрапункт на планираните конституционния ограничения върху служебната власт.

По-късно бившият служебен премиер Гълъб Донев определи критиките като "смешен плач" и заяви, че не се притеснява от проверки.

В същото време Денков обяви, че не води война с президентската институция и е готов веднага да се обади "в съседната сграда" да попита готови ли са оттам да работят заедно с правителството. "Но не може и да премълчаваме проблеми за сметка на неоснователни атаки срещу нас. Винаги съм готов да обсъдя с президента решенията на сегашните проблеми, което ако не стане, ще страдат бизнеса и гражданите", каза още премиерът.

Той и министрите на финансите Асен Василев, на енергетиката Румен Радев, на транспорта Георги Гвоздейков, на регионалното развитие Андрей Цеков и на икономиката Богдан Богданов представиха предприетите действия за намиране на решения за бързо отпушване на евросредствата от плана за възстановяване и устойчивост и спасяване на други плащания, възстановяване на поръчки за пътни ремонти и ВиК проекти и нови влакове.

"От първия ден на кабинета трябваше да гасим пожари, ще разбием мита, че служебните правителства могат да работят безупречно като противопоставяне на редовните", заяви премиерът Николай Денков.

Николай Денков отбеляза, че под риск е поставено получаването на второто плащане по плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) от 1.4 млрд. лв., заради забавени законопроекти, както и пълната загуба на 1.6 млрд. лв. от Фонда за справедлив преход за трансформацията на въглищните региони. Сега енергийното и финансовото ведомство са под пара да наваксат с подготовката на планове и проекти. Очакванията са до края на септември да станат факт всички изисквани от ЕК мерки, за да се заявят към Брюксел въпросните 1.4 млрд. лв. по ПВУ и да се спасят парите за въглищната конверсия.

Министър-председателят каза още, че кабинетът "Донев" е нарушил закона за държавния бюджет като не е внесъл проект на такъв миналия октомври, а след това представил раздут бюджет в разходната част, с подценени приходи. "Ние намерихме 2.7 млрд. лв. допълнително. Дори да се извадят 700-те млн. лв. от "Българския енергиен холдинг" (изисканият от държавата дивидент – б.а.), ние сме заложили 2 млрд. лв., които иначе биха изтекли от хазната незнайно къде", каза министър-председателят.

Финансовият министър Асен Василев допълни, че за два месеца приходната и митническата агенции са успели да вкарат в бюджета 2 млрд. лв. и той от 1.5 млрд. лв. дефицит в края на май - вече е с 500 млн. лв. на плюс в края на юли.

Надежда за второ плащане тази година, но трето - абсурд

За трето плащане, на което по принцип бихме имало право през тази година, ако цялата работа по ПВУ беше свършена, и дума не може да става, каза финансовият министър. За промяната на плана в частта за парниковите газове в момента се водят разговори с парламента за изход от положението със задължението, вменено от депутатите на предишното правителство да иска от ЕК да не се орязват въглеродните емисии на въглищните електроцентрали. Това обаче не влияе на второто плащане, което е предвидено да влезе в бюджета тази година.

Грешен подход за спешната въздушна помощ

Денков определи като грешен подхода на служебната власт да закрие създаденото от редовния кабинет дружество за въздушната спешна медицинска помощ и да прехвърли дейността към държавния авиоотряд. Това противоречи на европейските изисквания, както и подхода при избора на оперативните бази за медицинските хеликоптери.

Сега отново е създадено специално дружество, вече са определени три терена за базите – части от летищата София, Пловдив и Търговище, предстои да бъдат одобрени такива и в летищата Сливен, Долна Митрополия и авиобазата Габровица. "Тези точки са избрани, защото няма да е налага промяна на предназначението на терените, докато във варианта на служебното правителство са били избрани болници, където няма как да се осигурят 6 дка за базите, където трябва да има и цистерни с гориво, което няма как да стане заради градоустройствените изисквания", каза Георги Гвоздейков.

Сега избраните бази покриват периметъра на страната, припокриват се частично и целта е да може в най-крайната им точка да стигат за 20-30 минути, обясни Денков, а транспортният министър отново потвърди, че първият медицински хеликоптер ще пристигне на 15 декември и се очаква през януари той да бъде въведен в спешната помощ.

Панаири, язовири, ВиК-та

Друга наследена криза е опитът да се даде Пловдивския панаир на близкия до президента Румен Радев бизнесмен Георги Гергов. Процесът за момента е стопиран от министъра на икономиката чрез обжалване пред съда правото на собствеността на община Варна върху предоставените ѝ от държавата акции, които тя трябваше да върне, но вместо това реши да ги предостави на дружеството на Гергов "Пълдин Туринвест". Така то би увеличило и без това мажоритарния си дял, а държавата би загубила всякакъв контрол над панаира.

Министърът на икономиката Богдан Богданов обясни, че ако държавата не успее да предотврати вписването на допълнителните акции в "Пълдин Туринвест", ще се търсят начини да се блокира възможността "панаирът да се превърне в поредния пловдивски квартал". За целта се подготвяла стратегия за развитието на дружеството по основната му дейност, след като сто години панаирът е бил врата за бизнеса.

Денков се спря и на изчезването на 600-те млн. лв., предоставени за ремонт на язовирите. Подчерта също, че цяла година нищо не е направено за решаването на проблема с авариралата ПАВЕЦ "Чаира". Богданов припомни, че случаите с тези ремонтирани водоеми още през 2021 г. са дадени на прокуратурата, която обаче и досега не е реагирала.

Сега ще се правят нови анализи кои са язовирите с най-належаща нужда от ремонт, като ще трябват допълнителни средства за това, каза икономическият министър, но не посочи за какви суми става въпрос.

Той припомни и че голяма част от ремонтите на язовирите са правени без проектна документация и разрешителни, което ги прави незаконни и е тепърва ще се търси начин да се уреди правният им статут. Имало и проблеми с извършените ремонти, които предстои да се отстраняват. Богданов припомни и за незаконния водопровод до Перник, построен спешно то правителството на Бойко Борисов, за да спаси града от воден режим след източването на язовир "Студена". Съобщи, че били купени още преди четири години дронове, които са платени, но още не са доставени и май нямало и да бъдат доставени. Богданов каза, че където не е свършена работа по язовирите, ще се търси начин за възстановяване на предоставените средства.

Нови търгове за пътищата

Николай Денков изтъкна и тежкото наследство в областта на пътната и водна инфраструктура, където трябва да се вземат бързи решения.

"От 3 до 5 юни пътната агенция оценява 30 хил. страници заявки за текущия ремонт на пътища за 4 млрд. лв. Очевидно целта е била бързото приключване на процеса", каза Денков. Тези обществени поръчки бяха спрени, а регионалният министър сега обяви, че утре процедурите ще бъдат подновени. Той допълни, че е забранил всякакво превъзлагане на дейности от държавното дружество "Автомагистрали" на външни компании по спечелени проекти. По думите му до края на август ще се предложи на Министерския съвет решение на проблема с инхаус поръчките. Според него има средства за пътища, но няма проектна готовност, а и средствата се изразходват неефективно.

За ВиК проектите, изпълнявани по оперативната програма "Околна среда", регионалният министър каза, че е започнала финансова проверка във всички ВиК дружества с такива проекти за нарушения при обществените поръчки и елиминацията на конкуренцията, за да остане единствена оферта до прогнозната цена. Според него трябва да се потърси административно-наказателна отговорност за непрозрачното възлагане на обществени ВиК поръчки. Цеков каза още, че по забавени договори ще е нужна 25-процентна финансова корекция, което означава оскъпяване на проектите със 180 млн. лв., които ще трябва да се извадят сега от бюджета в допълнение към еврофинансирането.

Премиерът отбеляза как предишния кабинет половин година е бавил решението за промяната на тол таксите за превозвачите, а Цеков каза, че вече е готов и ще бъде обявен за обществено обсъждане проектът за новите тарифи с възможност за отстъпки за изминато разстояние.

Оптимизиране на споразумението с БОТАШ

Друга наследена "бомба" е споразумението с турската компания БОТАШ за достъпа на "Булгаргаз" до капацитет от турски терминали за регазификация на втечнен газ и транспортирането му до границата с България срещу достъп на БОТАШ до българската газопреносна мрежа и съответно до европейската.

"Под прикритието на търговската тайна се оказа, че има сключен договор с неизгодни и неравнопоставени клаузи между България и Турция с труската фирма Боташ. Тя поставя достъп до европейския пазар, без обратното да е вярно - нямаме достъп до турския пазар", каза Денков. Според него е недопустимо договор, сключен от служебно правителство, да задължава България за милиарди левове дори при положение, че България не внася договорените количества газ.

"Предвид характера на тези дейности ще предоставя част от тях на органите за проверка. Ако бъдат установени нарушения, те ще бъдат предадени на прокуратурата. Тези проблеми показват защо е необходим ясен контрол върху правителството, независимо дали е редовно или служебно", каза премиерът.

Българската държавна компания трябва да плати милиарди левове за целия 13-годишен срок на договора, дори ако не успее да договори количества втечнен природен газ. Цената не е определена прозрачно, към момента изглежда неизгодна, особено като се има предвид, че "Булгаргаз" няма право на никакви неустойки, поясниха премиерът и икономическият министър.

Те уточниха, че вече се преговаря с турската компания за оптимизиране на условията по споразумението.

Премиерът все пак даде и два положителни примера, свършени от служебните правителства на Гълъб Донев. Единият е работата на министъра на правосъдието Крум Зарков относно промените в съдебните закони за реализацията на реформата в сектора. Другият е работата по изграждането на детска болница в София.

Въпреки критиките към работата на назначеното от президента Румен Радев правителство, Денков каза, че е готов да работи с президента за решаване на текущите проблеми. "Не съм давал поводи да се смята, че участвам във война с президента, въпреки провокациите. Винаги съм готов да обсъдя с него решенията на проблемите", декларира премиерът.

Гълъб Донев: Това не са критики, а смешен плач

В отговор бившият служебен премиер Гълъб Донев определи отправените критики към управлението му като "смешен плач" на новата власт. Според него целта на пресконференцията на Денков била да се отвлече общественото внимание от важните за обществото теми, както и да се търсят аргументи в подкрепа на промяна в конституцията за премахване на статута на служебното правителство.

"Нямам абсолютно никакви притеснения, спокоен съм. Даже съм доволен, че АДФИ ще влезе на проверка. След това докладите, ако има нарушения, ще бъдат предоставени на прокуратурата. Така че компетентните органи ще си свършат работата и ще кажат кой крив кой прав в случая", каза още Донев.

"Всичко това нещо и по отношение на бюджета, и по отношение на 4 млрд. лв., които казват, че са сключени договори с пътната агенция и по отношение на HEMS, всичко това са стари проблеми, които служебното правителство реши", добави бившият премиер.

Донев каза още, че всъщност редовния кабинет продължава политики на служебния кабинет.

"Направете си само една равносметка какво направи редовното правителство за тези два месеца. Похвалиха се с два законопроекта, които всъщност са разработени от служебното правителство и това са законопроектите, които са внесени. Всички останали законопроекти по Плана за възстановяване и устойчивост, които още Народното събрание не е разгледало и приело, са внесени от служебното правителство", подчерта той.

mediapool.bg